Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A vidéki otthonfelújítási támogatás preferált kistelepüléseken használható lakásfelújításra. A támogatás összege legfeljebb 3 millió forint lehet, amelyet utólag kapnak meg az igénylők. A program keretében legfeljebb 6 millió forint kamattámogatott kölcsön igényelhető.

A vidéki otthonfelújítási program szabályai

  • 2025. január 1-jétől 2025. június 30-ig igényelhető.
  • 3 millió forint támogatás elérhető, azaz legfeljebb 6 millió forint összegű felújítási költség 50 százaléka lehet a támogatás összege.
  • Utólagos finanszírozás, számlák alapján.
  • A felújításhoz legfeljebb 6 millió forint összegben kamattámogatott kölcsön igényelhető.
  • A támogatási összegen belül 50-50 százalékos arányban szerepeljen anyagköltség és vállalkozói díj (munkadíj).
  • 5 százalékos áfakulccsal kiállított számlák nem elszámolhatók.
  • 2887 kistelepülésen igényelhető.

Mit jelent, hogy meg kell előlegezni a költségeket?

A felújítási költségeket előre ki kell fizetned. A támogatás keretében a munkálatok és anyagköltség felét igényelheted vissza utólag a számlák alapján, legfeljebb 3 millió forint értékben.

A vidéki otthonfelújítási hitel kamata

A felújítási munkák költségének kifizetéséhez kamattámogatott kölcsönt igényelhetsz.

  • A vidéki otthonfelújítási kamattámogatott kölcsön egy jelzáloghitel, amelynek fedezete a felújítandó lakás.
  • A hitel összege legfeljebb 6 millió forint.
  • A kamattámogatás mértéke 3 százalék. (A korábbi támogatástól eltérően tehát itt nem egy fix 3 százalékos kamat eléréséig terjedő kamatrészt fizeti az állam.)
  • A kamattámogatás legfeljebb 10 évre jár, de a hitel futamideje ennél hosszabb is lehet. A kamatperiódus legalább 1 év.
  • Az ügyleti kamat legfeljebb az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. által közzétett 5 éves futamidejű államkötvény átlaghozama 110 százalékának 1 százalékponttal növelt értéke.

A kamat 2024. decemberében legfeljebb 7,5 százalék lehetne. Ilyen kamat mellett az első kamatperiódus végéig 4,5 százalékos kamattal kellene törleszteni a hitelt. 10 éves futamidő esetén ez nagyjából havi 62 200 forint törlesztőrészletet jelentene.

A hitel ügyleti kamata

  • első alkalommal a szerződéskötést követő 1 év leteltével,
  • második alkalommal az ezt követő 1 év leteltével,
  • harmadik alkalommal az ezt követő 5 év leteltével, majd
  • 5 évente változhat.

A hitelösszeg után a bank a támogatás első lehívásakor legfeljebb 1,5 százalékos díjat számíthat fel. Az előtörlesztés díjmentes.

A kamattámogatott hitelt a vidéki otthonfelújítási támogatás előtörleszti, a továbbiakban a fennmaradó hitelt kell törlesztened.

Az otthonfelújítási kamattámogatást nem kérheted lakástakarékpénztári kölcsönre vagy más hitel kiváltására.

Hogyan vehetem fel a támogatást, ha nincs elég önerőm?

Ha a felújítási munkálatokhoz nincs megfelelő megtakarításod, és nem vennéd igénybe a támogatáshoz igényelhető otthonfelújítási kölcsönt, akkor megoldást jelenthet a személyi kölcsön, a felújítási hitel vagy a szabad felhasználású jelzáloghitel.

Előbbihez nem szükséges ingatlanfedezet, utóbbi kettőhöz viszont igen. Ezek piaci hitelek, amelyeket a bankoknál igényelhetsz. Az igényléshez hitelképesnek kell lenned, illetve megfelelő jövedelmet kell tudnod igazolni.

A személyi kölcsön és a jelzáloghitel is bármikor előtörleszthető, itt ugyanakkor előtörlesztési díjjal is számolnod kell. A díj a személyi kölcsön esetében legfeljebb 1, a jelzáloghitelnél legfeljebb 2 százalék lehet. Évi 200 000 forint erejéig ingyenesen előtörleszthetsz.

A hitel törlesztőrészletének bele kell férnie a JTM korlátba.

Kik igényelhetik a vidéki otthonfelújítási támogatást?

  • A vidéki otthonfelújítási támogatást legalább 1 gyermeket nevelő vagy igénylő házastársak igényelhetik. Utóbbihoz legalább 12 hetes várandósságot szükséges igazolni.
  • A felújítandó lakásban életvitelszerűen lakik a család, abban legalább 50 százalékos tulajdonrészük van.
  • Az igényléshez legalább 1 év TB jogviszonyt szükséges igazolni, amelyben 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. Elfogadható a magyarországi és külföldi munkaviszony, középiskolai vagy felsőfokú hallgatói jogviszony belföldön vagy külföldön, a gyermekgondozási díj és a kiegészítő tevékenység.
  • Az igénylők vállalják, hogy a támogatással felújított ingatlanban élnek legalább a támogatás folyósítását követő 5 évig. Ez alól lehetnek kivételek, például ha munkavállalás vagy közeli hozzátartozó ápolása, illetve betegség miatt ideiglenesen máshol tartózkodik valamelyik családtag. A nagykorúvá váló gyermekek elköltözhetnek.
  • Ha a szülők lakhelye nem azonos, akkor az jogosult a támogatásra, akivel legalább 1 gyermek lakik. Mindkét szülő a támogatás 50-50 százalákára jogosult, ha mindkettejük lakóhelye megegyezik legalább egyik gyermekük lakóhelyével.
  • Az igénylőknek az adóhatóságnál nem lehet 5 000 forintot meghaladó köztartozása. Ha van ilyen tartozásotok, akkor azt 14 napon belül rendeznetek kell.

Hol igényelhető a támogatás?

A vidéki otthonfelújítási támogatás meghatározott kistelepüléseken igényelhető. A kistelepülések pontos listáját a jogszabály tartalmazza.

Ez a fiatal pár vidéki otthonfelújítási támogatást igényel a háza felújításához

Milyen ingatlanra igényelhető a támogatás?

A felújítandó ingatlanban életvitelszerűen kell élnetek, abban legalább 50 százalékos tulajdonrésszel kell rendelkeznetek.

Több lakásból álló közös tulajdonban lévő ingatlan estén használati megállapodásra van szükség. A támogatott lakásra vagy annak legalább 50 százalékára kizárólagos használati jogotoknak kell lennie.

Ha az ingatlanra korábban már igénybe vettétek a 2021-2022-ben elérhető otthonfelújítási támogatást, akkor az új vidéki otthonfelújítási támogatást csak a kettő különbözetére igényelhetitek.

Nem számolhatsz el olyan számlákat, amelyet falusi CSOK vagy energetikai felújításra igényelhető támogatott hitel keretében már elszámoltál, azaz egy munkálatra csak egyszer kaphatsz támogatást.

A támogatás felhasználását 5 éven belül ellenőrizhetik.

Milyen felújítási munkákra lehet elszámolni a támogatást?

  1. Víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, hálózatának kiépítése vagy cseréje,
  2. Fürdő, WC létesítése olyan lakásban, amelyben ilyen nincsen,
  3. Fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, beleértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
  4. Az épület külső festése, szigetelése, beleértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, és vízszigetelési munkálatokat,
  5. Külső nyílászáró beépítése, cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkány, küszöb kialakítása, cseréje vagy felújítása,
  6. Tető cseréje, felújítása, szigetelése,
  7. Kémény építése, korszerűsítése,
  8. Klímaberendezés beépítése, cseréje,
  9. Napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
  10. Belső tér felújítása, beleértve a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat készítését, cseréjét, felújítását, festését, tapétázását, galériaépítést, belső lépcső kialakítását és cseréjét, szaniterek beépítését vagy cseréjét, villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét, belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását, lámpák és világítótestek beépítését vagy cseréjét,
  11. A lakással azonos helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (például nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása,
  12. Kerítés építése, felújítása,
  13. Gépjárműtároló építése, felújítása vagy nyitott beálló kialakítása,
  14. Terasz, loggia, erkély vagy előtető építése, felújítása,
  15. Térburkolat, illetve külső lépcső készítése, cseréje,
  16. Télikert kialakítása,
  17. Akadálymentesítési munkálatok,
  18. Alapozási szerkezet megerősítése,
  19. Beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje,
  20. Használati melegvíz rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, beleértve a megújuló energiaforrások alkalmazását,
  21. Szabályozott szellőzési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje,
  22. Szennyvíz tisztítására és elhelyezésére szolgáló egyedi szennyvízkezelő berendezés vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárgy telepítése vagy cseréje.

Napelemes rendszer telepítése esetén az anyagköltség és a munkadíj együtt nem haladhatja meg a bruttó 450 000 forint/kWp összeget.

Csak 2025-ben elkezdett, illetve 2025-ben kiszámlázott munkálatokra kérhetsz támogatást.

Hogyan kell igényelni a vidéki otthonfelújítási támogatást?

A vidéki otthonfelújítási támogatás menete:

  • A támogatási kérelem és a szükséges dokumentumok benyújtása a Magyar Államkincstárhoz.
  • A kérelemhez csatolni kell a vállalkozási szerződéseket és a munkálatokról kiállított számlákat.
  • A Kincstár elbírálja a kérelmeket.
  • Ha kamattágatott kölcsönt is igényeltél, akkor a banknál vezetett fizetési számládra, ellenkező esetben az általad megjelölt bankszámlára utalja a Kincstár a támogatás összegét.

A támogatási kérelmet elektronikusan, személyesen vagy postai úton nyújthatod be a Kincstárhoz.

A Kincstár a támogatás iránti kérelmet legfeljebb 30 nap alatt bírálja el, amely egy alkalommal 45 nappal meghosszabbítható. Hiánypótlást szintén egy alkalommal kérhet, amelyre legfeljebb 30 napos határidőt szabhat.

Milyen dokumentumok szükségesek?

A vidéki otthonfelújítási támogatási kérelem mellé csatolni kell:

  1. Vállalkozói szerződések, amelyekben szerepel az elvégzett munka leírása és díja anyagköltségre és vállalkozói díjra bontva,
  2. Munkálatok elvégzéséről szóló számlák,
  3. Napelemnél nyilatkozat, hogy annak ára nem haladja meg a jogszabályban foglalt értéket,
  4. A támogatást igénylő házaspár és gyermekeik lakcímkártyája,
  5. Megváltozott munkaképességű személyeknél orvosszakértői szerv által kiállított igazolás,
  6. Közös tulajdonnál használati megosztásra vonatkozó nyilatkozat,
  7. Nyilatkozat arról, hogy az elvégzett munkálatokra korábban CSOK vagy felújítási támogatást nem vettetek igénybe,
  8. Igazolások TB jogviszonyról (munkáltatói igazolás, igazolás hallgatói jogviszonyról),
  9. NAV igazolása a köztartozásmentességről,
  10. Bankszámla vagy fizetési számla szerződés,
  11. 12 hetet meghaladó várandósságról Várandósgondozási könyv, később anyakönyvi kivonat, vagy a magzat elhalását igazoló okirat,
  12. Örökbefogadott gyermek esetén a gyámhatóság határozata,
  13. Egyéb nyilatkozatok otthongondozásról, kiegészítő tevékenység folytatásáról, amennyiben szükséges.
Simondán Eszter
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő
Linkedin
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő

Szerintem a pénzügyek ismerete nem szükséges rossz, hanem alapvetően fontos dolog. Célom, hogy megmutassam, hogy pénzügyi témákról érthetően és érdekesen is lehet beszélni. Cikkeimmel igyekszem segíteni, hogy a legtöbbet hozhasd ki egy támogatásból vagy hitelből. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat.

Legfrissebb útmutatóink állami támogatások témában