Adóvisszatérítés nyugdíjcélú megtakarításoknál: így spórolj 2024-ben
Az öngondoskodás során nemcsak a saját félretett pénzeddel számolhatsz, hanem az adóvisszatérítés összegével is, amely a kitartó megtakarításodat jutalmazza. Hogyan működik a nyugdíj-adóvisszatérítés? Útmutatónkból most minden fontos információt megtudhatsz!
- Mit jelent a nyugdíj-adóvisszatérítés?
- Mennyi adó-visszatérítés jár a nyugdíj-megtakarításokra? Így számold ki!
- Mi történik az adóvisszatérítéssel?
- Hogyan igényelhetem az adó-visszatérítést?
- Adó-visszatérítés igénylése önkéntes nyugdíjpénztári tagoknak
- Adóvisszatérítés nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) használóknak
- Adó-visszatérítés nyugdíjbiztosítás használóknak
- Az adóvisszatérítés csak az szja keret terhére vehető igénybe
- Hogyan lehet más adókedvezményét igénybe venni?
- Munkáltatói befizetés nyugdíjpénztárba
- Kinek jár adó-visszatérítés?
- Maradtak kérdéseid?
Mit jelent a nyugdíj-adóvisszatérítés?
A nyugdíj-adóvisszatérítés egy állami támogatás, amely a nyugdíjmegtakarítás, az önsegélyező pénztári befizetések, illetve az egészségpénztári befizetések után igényelhető.
A nyugdíj-adóvisszatérítés három nyugdíj-előtakarékossági forma után igényelhető:
Mennyi adó-visszatérítés jár a nyugdíj-megtakarításokra? Így számold ki!
A nyugdíj-adóvisszatérítés összege a nyugdíj-előtakarékossági számládra történő éves befizetéseid 20 százaléka. Ez a pénz a
- nyugdíjbiztosítás esetében évente maximum 130 000 forint,
- a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) esetében legfeljebb évente 100 000 forint,
- az önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) után évente 150 000 forint lehet maximum.
Mennyit kell befizetni a maximális támogatásokhoz?
A maximális támogatás eléréséhez évente legalább:
- 650 000 forintot (nyugdíjbiztosítás),
- 500 000 forintot (nyugdíj-előtakarékossági számla) vagy
- 750 000 forintot (önkéntes nyugdíjpénztár)
kell befizetned.
Mennyi az állami támogatások teljes éven limitje?
Az sem mindegy, hogy milyen megtakarítási formákat kombinálsz.
Az önsegélyező pénztárba, az egészségpénztárba és az önkéntes nyugdíjpénztárba történő befizetések együttesére érvényes a 150 000 forintos felső értékhatár. Ez azt jelenti, hogy ezeknek a kombinálásával nem érheted el a 280 000 forintos állami támogatást.
Ettől az adójóváírási csoporttól független a nyugdíjbiztosítás és a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) adójóváírási csoportja.
Ha szeretnéd megkapni a megtakarítási formák kombinációja után járó maximális adójóváírási összeget, akkor a pénztári befizetéseket érdemes nyugdíjbiztosítással vagy a nyugdíj-előtakarékossági számlával kombinálni.
A nyugdíj-előtakarékossági számla esetében több különböző számla megnyitására is van lehetőséged, de csak egyetlen, a NYESZ-R jelöléssel ellátott számlád után igényelheted a nyugdíj-adóvisszatérítést.
Nyugdíjbiztosítás és önkéntes nyugdíjpénztári tagság esetében is van lehetőséged arra, hogy több számlát vezess egyszerre, de ebben az esetben a nyugdíj-adóvisszatérítés alapját az összességében befizetett pénz képezi.
Mennyit kell havonta félrerakni a maximális támogatáshoz?
A 280 000 forintos adó-visszatérítés eléréséhez évente 1 400 000 forintot kell befizetned legalább kétféle megtakarítási termékbe, így havonta 116 666 forintot kell kiadnod.
Mi történik az adóvisszatérítéssel?
A kapott nyugdíj-adóvisszatérítés összege a nyugdíj megtakarításodat gyarapítja. A következő évben már ez is a tőkéhez tartozik, ami növeli a pénzed után járó hozamok mértékét. Előfordulhat, hogy az állami támogatás összegét külön lehet befektetni, de gyakran ez a pénz ugyanazokba a portfóliókba kerül, amiben az általad befizetett pénz kamatozik.
Előfordulhat, hogy egyszerre többféle megtakarítási formát veszel igénybe. Ezzel a lehetőséggel érdemes élni, ha évente több pénzt teszel félre, mint amit az állam megkövetel a maximális adójóváíráshoz. Azt se felejtsd el, hogy a nyugdíjcéljaid mellett egyéb hosszú távú terveidet is szolgálhatják a pénztári befizetések.
Az állam nemcsak a nyugdíjcélú megtakarítást támogatja adójóváírással, hanem az egészségpénztári és az önsegélyező pénztári befizetéseket is.
Hogyan igényelhetem az adó-visszatérítést?
A nyugdíj-adóvisszatérítés igénylésére kétféle módod van:
- elintézheted az ügyfélkapud segítségével
- kérheted telefonon, elektronikusan, SMS-ben vagy postai úton az adóbevallás tervezetedet. Ebben az esetben a postán kapott dokumentumot kézzel kell kitöltened és visszaküldened a NAV-nak.
A postai úton történő igénylés esetében március 16-ig kell jelezned a kiszállításra való igényedet az adóhivatal felé a megadott elérhetőségek valamelyikén. A tervezet visszaküldése május 20-ig lehetséges. Ez a határidő a beérkezésre vonatkozik, ezért érdemes időben postára adni a dokumentumot.
A „minél előbb annál jobb” elv azonban nemcsak emiatt érvényes. Ha csak a végső határidőre küldöd el a kérelmedet, akkor a nagy számban beérkezett dokumentumok miatt a pénz késésével kell számolnod. Az állami támogatás minél hamarabb megérkezik a számlára, annál több ideje van, hogy hozamot termeljen.
Az ügyfélkapun keresztül történő ügyintézés jóval egyszerűbb, ráadásul számos más hivatalos teendődet is kényelmesen és gyorsabban végezheted el ezen a rendszeren keresztül. Az ügyfélkapu igénylése egyszerű: a lakóhelyedhez tartozó Kormányablakban kell regisztrálnod hozzá, ezt követően e-mailben fogod megkapni az ügyfélkapudhoz szükséges információkat.
Nem kerül be az adóbevallás tervezetbe
Az adóbevallás tervezetedet 2016 óta minden évben elkészíti az adóhivatal. Neked csak annyi a dolgod, hogy átnézd, szükség esetén kiegészítsd és elfogadd a dokumentumot.
Minden évben igényelni kell, különben elbukod
Csak az adott évben befizetett nyugdíj-megtakarításod után igényelhetsz adójóváírást. Ha elfelejted kérelmezni a támogatást, akkor a következő évi adóbevallásnál már nincs lehetőséged utólagosan igénybe venni azt.
Hogyan igényeljem a támogatást?
Az adó-visszatérítés első lépése, hogy megkapd a pénzintézet igazolását az éves megtakarításodról. Ezt a dokumentumot minden év február közepéig szokták kézbesíteni a szolgáltatók. Az iraton szerepelnie kell:
- a biztosító nevének, székhelyének, adószámának és számlaszámának
- a te saját nevednek, az adóazonosítónak és az állandó lakcímednek
- a szerződésszámnak
- az igazolást kiállító aláírásának
- és az évben befizetett összegnek.
Az igazoláson szereplő összeg segítségével ki tudod számolni, hogy mennyi az a 20 százalék, ami állami támogatásként jár neked.
Ha van ügyfélkapud, akkor a NAV honlapján érheted el az adóbevallás-tervezetedet. Bejelentkezés után a személyi jövedelemadó fülre kattintva megtalálhatod a „rendelkező nyilatkozat az adóról (önkéntes kölcsönös biztosító pénztár, nyugdíj-előtakarékossági számla, nyugdíjbiztosítási szerződés)” című menüpontot, ahol lehetőséged van az adókedvezmény kérelmezésére. A menüpontra kattintás után fontos, hogy kiválaszd a megfelelő nyugdíj megtakarítási formát.
Az adóvisszatérítés igénylése nem ugyanolyan módon történik az nyugdíjbiztosítás, a nyugdíj-előtakarékossági számla és az önkéntes nyugdíjpénztár esetében, ezért érdemes odafigyelned a részletekre.
Adó-visszatérítés igénylése önkéntes nyugdíjpénztári tagoknak
Az adóbevallásodban önkéntes nyugdíjpénztári tagság esetén a 131. sort kell használnod. A kijelölt helyre az éves befizetéseid 20 százalékának megfelelő összeget kell beírnod.
Ha önsegélyező pénztári vagy egészségpénztári számlád van, akkor a 132. 133. 134. és 135. sorra is szükséged lehet.
A 132. sort akkor kell kitöltened, ha az egészségpénztári és önsegélyező pénztári befizetéseid alapján szeretnéd igényelni a 20 százalékos adó-visszatérítést.
A 133. és a 134. sor arra való, hogy a pénztári befizetéseid után járó egyéb támogatásokat igénybe tudd venni. Ha az önsegélyező- vagy egészségpénztárba történő befizetéseid egy részét legalább 24 hónapra lekötöd, akkor a hosszabb távra félretett pénzed után 10 százalék támogatást kaphatsz az államtól. Újabb 10 százalékos kedvezmény vehető igénybe a prevenciós célokból felhasznált egészség- vagy önsegélyező pénztári befizetéseid után.
A 135. sorba az igényelt adóvisszatérítés teljes összegét kell feltüntetni. A 150 000 forintos maximum a teljes pénztári támogatásra vonatkozik, ennél magasabb összeggel nem is tudod kitölteni online a megadott helyet.
Ha papír alapon töltöd ki az adóbevallás tervezetedet, akkor különösen oda kell figyelned erre a 150 000 forintos összeghatárra.
Fontos még a 136. sor kitöltése. Ide azt az összeget kell írnod, amit ténylegesen szeretnél megkapni. Ha többféle nyugdíj-előtakarékossági formában is megtakarítasz vagy egyéb adókedvezmények lehetőségével is élsz (például a nagycsaládosok adókedvezményével), akkor előfordulhat, hogy a teljes támogatás összege már nem fér bele a 280 000 forintos keretbe (pedig a befizetéseid alapján jogosult lennél rá).
A 137. sorba annak a pénztárnak az adószáma kerül, ahol tag vagy. Elég csupán ezt az adatot megadnod, a kód alapján a rendszer automatikusan kitölti a számlaszámot és pénztár nevét.
Adóvisszatérítés nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) használóknak
A nyugdíj-előtakarékossági számla után járó adó-visszatérítést az adóbevallásodban a NAV erre készített felületén a „Rendelkezés a nyugdíj-előtakarékossági számlára utalandó összegről” menüpont alatt kell igényelned.
Ebben az esetben a 139. sorba kell írni a nyugdíj-előtakarékossági számlára történt befizetéseid 20 százalékát a 140. sorba pedig az az összeg kerüljön, amit ténylegesen szeretnél megkapni.
A 141. sorba kerüljön a számlavezető pénzintézet neve, adószáma és a számlaszám. Ha olyan szolgáltatónál nyitottad meg a számládat, ami hitelintézet is egyben, akkor a saját NYESZ-R számlaszámodat kell megadnod. Ha az intézmény nem hitelintézet, akkor a szolgáltató számlaszámát szükséges beírnod.
A 142. sort akkor kell kitöltened ha 2020. január 1. előtt nyugdíjba mentél és van NYESZ számlád. Ilyenkor a 100 000 forintos, maximálisan igényelhető összeg helyett 130 000 forintot kaphatsz.
Adó-visszatérítés nyugdíjbiztosítás használóknak
Nyugdíjbiztosítás megléte esetén a nyugdíj-adóvisszatérítés iránti igényedet a NAV erre készített felületén a „Rendelkezés a nyugdíjbiztosítási szerződés alapján utalandó összegről” menüpont alatt kell jelezned.
Az évente befizetett összeg 20 százalékát a 144. sorban kell feltüntetned, míg a ténylegesen megkapni kívánt pénzt a 145. sorban jelezd.
A 146. sor a biztosítótársaság adatainak van fenntartva. Itt meg kell adnod az intézmény nevét és számlaszámát.
A 148. sor arra szolgál, hogy a nyugdíjbiztosítási szerződésen található szerződésszámot feltüntethesd.
Ha több biztosítótársaságnál is vezetsz nyugdíjbiztosítási számlát, akkor ezeknek az intézményeknek az adatait is meg kell adnod. Ehhez kattints az „Új elem hozzáadása” címszóval ellátott gombra.
Az adóvisszatérítés csak az szja keret terhére vehető igénybe
Ne felejtsd el, hogy a támogatás csak a személyi jövedelemadó összegéig vehető igénybe. Jelenleg Magyarországon számos olyan kedvezmény érhető el, amelyek szintén az szja-ból térítenek vissza pénzt. Ha több hozzájárulásra is jogosult vagy, akkor érdemes kiszámolnod, hogy vajon futja-e az éves személyi jövedelemadód minden támogatásra. Ilyen típusú állami kedvezmények lehetnek:
- az első házasok kedvezménye (EHK)
- a családi járulékkedvezmény (CSJK)
- a családi kedvezmény (CSK)
- a 25 év alattiak SZJA kedvezménye
- a személyi kedvezmény (SZK)
- és a négy vagy több gyermeket nevelő édesanyák kedvezménye (NÉTAK).
Hogyan lehet más adókedvezményét igénybe venni?
A jelenlegi szabályozás szerint a kedvezményt igénybe vevő és az adózó személynek nem kell ugyanannak lennie. Ha megtaláltad a megfelelő embert, akkor ő szerződő félként fog bekerülni a biztosításba (vagyis az ő adójából kerül majd visszaigénylésre a támogatás), te pedig a biztosított leszel (vagyis a te nyugdíjad gyűlik a számlán).
Munkáltatói befizetés nyugdíjpénztárba
A dolgozók részére fizetett önkéntes nyugdíjpénztári tagság adózása a jövedelemmel azonos módon történik. Ha ennek ellenére a munkahelyeden elérhető opció az önkéntes nyugdíjpénztár, mint cafeteria-elem, akkor érdemes ezt a lehetőséget választanod. A munkáltató által befizetett megtakarítás után is lehet a nyugdíj-adóvisszatérítést igényelni.
Kinek jár adó-visszatérítés?
Nyugdíj-adóvisszatérítésre két feltétel teljesülésével válsz jogosulttá:
- rendelkezned kell az államilag elismert megtakarítási formák valamelyikével
- fizetned kell személyi jövedelemadót.
A nyugdíj-adóvisszatérítés a megtakarítási számládra évente befizetett összeg 20 százaléka, amelyet a saját személyi jövedelemadódból igényelhetsz vissza. Fontos, hogy a maximális támogatás megszerzéséhez teljesítened kell két kikötést:
- be kell fizetned legalább akkora összeget, amelynek a 20 százaléka 100 000, 130 000 vagy 150 000 forint (attól függően, hogy milyen típusú nyugdíj előtakarékosságot választottad). Ez egy 42 000 és 62 000 forint közötti összegű befizetést jelent havonta. Ha ennél kevesebb pénzt tudsz csak vállalni, akkor a maximális támogatásnak csak egy részét kaphatod meg.
- legalább a támogatás összegének megfelelő személyi jövedelemadót kell fizetned évente, hiszen ha nincs miből igényelni, akkor nem kaphatod meg a teljes visszatérítést.Már a minimálbérből fizetett személyi jövedelemadó is elegendő a teljes, akár évi 280 000 forintos adóvisszatérítés fedezéséhez (az már más kérdés, hogy a maximális adóvisszatérítéshez szükséges nyugdíj előtakarékossági befizetés már nehezen gazdálkodható ki a minimálbérből).
Aki bejelentett munkaviszonyban dolgozik, annak általában nem szokott problémája adódni a nyugdíj-adóvisszatérítéssel.
Leggyakrabban a nem bejelentett munkaviszonyban dolgozók, a külföldön munkát végzők, a GYES-en lévők, a háztartásbeliek, illetve a katás egyéni vállalkozók ütköznek problémába, amikor szeretnének élni az állami támogatás lehetőségével.
Miért támogatja az állam a nyugdíj-előtakarékosságot?
A nyugdíjrendszer problémái mögött olyan társadalmi változások állnak, amelyekkel szemben az államnak nincsenek hatékony központi megoldási stratégiái.
A születő gyermekek száma folyamatosan csökken, míg a várható élettartam növekszik. Ez azt eredményezi, hogy egyre kevesebb aktív dolgozónak kell eltartani a folyamatosan növekvő nyugdíjas réteget. Kevesebb nyugdíjjárulékot kell egyre több nyugdíjas között elosztani. Ez a tendencia az állami nyugdíjak összegének folyamatos csökkenését fogja eredményezni.
Az állam ezt biztos megoldja majd valahogy, nem?
Sajnos teljes körű központi megoldásra feleslegesen vársz! A helyzet mérséklése érdekében a nyugdíjkorhatár emelkedésére lehet számítani, hiszen így növelhető az aktív dolgozók száma. Ez azonban nem jelenti a probléma megoldását, hiszen már a jelenlegi nyugdíjak is nehézkesen képesek fedezni az idősek kiadásait.
A problémamegoldás részét képezi az, hogy az állami nyugdíjak mellett az embereknek saját megtakarításuk is legyen és ebből képesek legyenek majd kiegészíteni a jelenleginél várhatóan alacsonyabb összegű állami nyugdíjukat.
Maradtak kérdéseid?
-
Mire használhatom fel a nyugdíj-adóvisszatérítés összegét?
A nyugdíj-adóvisszatérítés összege a nyugdíj-megtakarítási, egészségpénztári vagy önsegélyező pénztári számládra érkezik. A kapott pénzt nyugdíjcélra használhatod fel, illetve egészség- és önsegélyező pénztár esetében a szerződésben megjelölt egyéb célokra is igénybe veheted.
Ez azt jelenti, hogy a támogatás a hosszú távú pénzügyi terveid megvalósítását szolgálja és nem egy szabadon felhasználható bónuszként kell rá tekintened.
-
Mi történik az adó-visszatérítés összegével, ha a futamidő lejárta előtt megszüntetem a nyugdíj-megtakarításomat?
A nyugdíjbiztosítás és a nyugdíj-előtakarékossági számla esetében az összes nyugdíj-adóvisszatérítés 20 százalékos büntetőkamattal növelt összegét vissza kell fizetned az államnak.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében kicsit más a helyzet, hiszen a kapott támogatás a tőke részeként 20 év után adómentesen hozzáférhető lesz. Fontos azonban, hogy ez a 20 év nem az egész összegre érvényes, csupán az első évben befizetett pénzre és az ez után járó állami támogatásra. A megtakarításod 21 évében már a 2. évben befizetett pénzt is felveheted adómentesen és a sor a következő években is folytatódik. Ha a nyugdíjkorhatár betöltése vagy a 20 év letelte előtt szeretnél hozzájutni a pénzhez, akkor 15 százalék személyi jövedelemadót és 13 százalék szociális hozzájárulást kell fizetned.
-
Mikor kapom meg az adó-visszatérítést?
Ha a benyújtott adóbevallásodban nem volt hiba, akkor a dokumentum beérkezésétől számított 30 napon belül meg fogod kapni a nyugdíj-adóvisszatérítés összegét. Fontos, hogy ezt az időintervallumot módosíthatja egy esetleges tévedés vagy hiány.
Probléma esetén a NAV visszaküldi javításra az adóbevallásodat és csak a korrigált dokumentum beérkezésétől indul a 30 napos határidő. A NAV javítási kérelme sokszor nem érkezik meg azonnal. Az adóhatóságnak 30 napja van arra, hogy javítást kérjen tőled, ezért akár az is lehetséges, hogy 60 napot kell várnod a támogatás megérkezéséig.
-
Több pénztárnak vagyok a tagja. Melyik számlámra kapom meg az adó-visszatérítés összegét?
Az adóbevallás-tervezetben csak egy pénztár adatait lehet megadni. Erre a számlára fogod kapni a támogatás teljes összegét. Ez abban az esetben is igaz, ha az adó-visszatérítést többféle pénztári befizetés után kapod (például egészség- vagy önsegélyező pénztári befizetéseid után is igényeled a támogatást.)
Szerencsére a te kezedben van a döntés, hogy melyik pénztári számládra kerüljön a pénz, a választott intézmény adószámát kell feltüntetned az adóbevallásod 137. sorában.
-
Külföldi biztosítótársaságnál kötöttem nyugdíjbiztosítást. Ilyenkor mi a teendőm?
A külföldi nyugdíjbiztosítónál kötött nyugdíjbiztosítás után is van lehetőséged adó-visszatérítést igényelni, ha te vagy valamelyik hozzátartozód fizet személyi jövedelemadót. Ha a külföldi biztosítótársaság külföldi bankszámlaszámmal rendelkezik, akkor ennek az adatait az adóbevallás 147. sorában kell megadnod.
Olyan külföldi biztosítótársaság esetén, amelynek magyar számlaszáma van, a 146. sorban kell feltüntetni az információkat (a magyar intézményekhez hasonlóan).
-
Többféle nyugdíj-megtakarítási módozat után szeretnék adó-visszatérítést igényelni. Van valamilyen plusz teendőm?
Ha többféle nyugdíj-megtakarítási módozat után igényelsz állami támogatást, akkor az összes, rád vonatkozó menüpontban ki kell töltened a kért adatokat.
Ha például a nyugdíjbiztosítás és az önkéntes nyugdíjpénztár kombinációjával szeretnéd megkapni a maximális, 280 000 forintos támogatást, akkor a nyugdíjbiztosításra és az önkéntes nyugdíjpénztárra vonatkozó részeket is ki kell töltened. Az adóbevallásod 149. sorába kerül az az összeg, amit összesen kapsz a megtakarításod után.
Ha online intézed az adóbevallást, akkor ez az adat automatikusan kitöltődik. Papír alapú ügyvitel esetén össze kell adnod az egyes megtakarítási formák után járó összeget odafigyelve arra, hogy 280 000 forintnál magasabb számot nem adhatsz meg.
- átbeszélitek az igényeidet,
- ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
- végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
Egyetemi hallgató vagyok, aki ha nem ír, akkor olvas. Cikkeket, novellákat, verseket. Fontosnak tartom a pénzügyi tudatosságot és úgy gondolom, hogy a gazdasági kérdések nem is olyan ijesztőek, ha hétköznapi nyelven, akár egy kis humorral fűszerezve beszélünk róluk. Szeretem az őszt, a forró tejeskávét és a hosszú sétákat. Amiben leginkább jártas vagyok az az egészségbiztosítás, nyugdíjbiztosítás és a nyugdíjmegtakarítás területe.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.