
Bikapiac: mit jelent és mikor ér véget?
A hosszabb ideig tartó, legalább 20 százalékos részvénypiaci ralit medvepiacnak nevezzük. Tudd meg, hogyan ismerheted fel a bikapiac kialakulásának jeleit és hogy milyen tényezők valószínűsítik a részvényrali kifulladását! Megmutatjuk azt is, milyen befektetési stratégiákat alkalmazhatsz a tartósan emelkedő árfolyamok mellett.
Mi az a bikapiac?
A bikapiac olyan piaci trend, amit hosszabb ideig tartó, 20 százalékot meghaladó árfolyamemelkedés jellemez. Az árfolyamokat a befektetők optimizmusa hajtja felfelé, akik részvényár-emelkedésre számítanak, ezért vásárlóként jelennek meg a tőzsdén. Az erős részvénypiaci kereslet meghaladja a kínálatot, az árak így emelkednek.
A pozitív befektetői hangulatot a kedvező gazdasági fundamentumok is táplálhatják. A GDP-növekedés, valamint az erős vállalati eredmények a bikapiac gyakori velejárói. Az ilyen piacon a vételi (long) pozíciók
A tőzsdei zsargon oda vezethető vissza, hogy a támadó bika szarvával felfelé öklel, ami képletesen szemlélteti a felszökő részvényárfolyamokat.
Ellentéte a medvepiac, ami az eszközárak folyamatos, erőteljes esése mellett nagyfokú befektetői kockázatkerüléssel, pesszimista kilátásokkal és gyakran gazdasági recesszióval jár együtt.
Miért alakul ki a bikapiac?
A bikapiac kialakulásának közvetlen kiváltója a befektetői hangulat optimista változása, amit jellemzően a gazdasági növekedés is támogat.
Kedvező gazdasági környezetben, erős vállalati profitvárakozások mellett a befektetők hajlandók nagyobb kockázatot vállalni a magas hozamok reményében. A részvénypiacra áramló tőke, a részvények iránti élénkülő kereslet az eszközárak emelkedését idézi elő.
Az alacsony infláció és az alacsony alapkamattal jellemezhető laza jegybanki politika is támogatja a reáleszközök, így a részvények árának emelkedését a bőséges likviditás
Meddig tart a bikapiac?
A bikapiacnak nincs meghatározott időtartama sem. Tarthat pár hónapig de akár több évig is, sőt, a tőzsde története során előfordult bő évtizedig húzódó hosszú felívelés is.
Utóbbira a legjobb példa a közelmúlt több mint 10 évig tartó tőzsderalija, ami a 2008-ban kirobbant pénzügyi világválságból való kilábalástól a koronavírus pandémia 2020 tavaszi kitörése között uralta az ameriai piacokat. A 2009 és 2020 közötti tengerentúli bikapiac ideje alatt az S&P 500 tőzsdeindex értéke több mint ötszörösére hízott.
Hasonlóan maratoni menetelés jellemezte a ‘80-as években a japán tőzsdét is. A Nikkei értéke 1980-1989 között 6 867 pontról 38 915 pontig száguldott, a bikapiac csúcsán a japán tőzsde adta a globális részvénypiaci értékének 45 százalékát. Az elképesztő ralit hosszú böjt követte, a vezető tokiói részvénykosár értéke ugyanis csak 35 évvel később, 2024-ben döntötte meg a ‘89-ben felállított csúcsot.
Hogy a befektetői hangulat változása villámgyorsan is képes felhajtani az árfolyamokat, arra jó példa a világ legrövidebb bikapiaca, ami 25 nap alatt 27 százalékos ralit hozott az amerikai tőzsdén 1931 nyarán. A gyors felpattanás a nagy gazdasági válság időszakára eső medvepiacot szakította meg.
Mik a bikapiac jellemzői?
A bikapiacot a részvénypiac tartós és lendületes növekedése jellemzi, a meghatározó benchmarkok legalább 20 százalékos árfolymemelkedése esetén beszélhetünk róla. A befektetők derűlátók, az árak további emelkedésére számítanak, ezért a vevők dominálják a piacokat, a long pozíciók nyitása pedig emeli az eszközárfolyamokat.
A magasabb részvényárakat jellemzően gazdasági felívelés kíséri, magasabb GDP-adatok, alacsony munkanélküliség és infláció, növekvő fogyasztói bizalom formájában.
A tőzsdei ralit a konjunktúrából profitáló vállalatok erős eredményei is fűtik. A cégek ebben a környezetben bátrabban és kedvezőbb feltételekkel tudnak forrást bevonni beruházásaikhoz. Az általános optimista hangulat a hitelfelvétel mellett az új részvénykibocsátásoknak (IPO) is kedvez, ezért a bikapiacra jellemző, hogy megszaporodik az újonnan tőzsdére lépő vállalkozások száma.
A bikapiac és medvapiac közötti különbségek
A bikapiac és a medvepiac egymással ellentétes piaci folyamatokat jelölnek. A bikapiacot az eszközárfolyamok tartós emelkedése jellemzi, amit legtöbbször optimista befektetői hangulat és gazdasági konjunktúra kísér. A medvepiacot ezzel szemben huzamosabb ideig lefelé haladó árfolyamok és erőteljes befektetői pesszimizmus hatja át, gyengébb vállalati teljesítmények és a gazdasági környezet romlása mellett.
A két piacon más-más kereskedési stratégia a kifizetődő: míg a magas árfolyamokkal jellemzett bikapiac a longolásnak kedvez, azaz a hagyományos vételi ügyleteknek, addig a medvepiac az árfolyamesésre spekuláló short ügyletek megnyitására alkalmas.
A bikapiacon nem ritka a hosszú, akár 5-10 évig tartó felívelés, a medvepiac viszont gyakran sokkal gyorsabb lefolyású, sokszor nem tart tovább 1-2 évnél.
Mikor érhet véget egy bikapiac?
A bikapiacot általában erősödő gazdasági környezet övezi, de mivel a tőzsdék a jövőt árazzák, a részvénypiaci trendekben már korábban jelentkezik a gazdasági ciklusok váltakozását. A piaci lendületet a befektetői optimizmus alábbhagyása is fékezheti. A piaci szereplők érzékenyek a gazdasági hírekre, előrejelzésekre, melyek befektetési döntéseket is befolyásolják.
A gazdaság lassulására vagy recesszióra utaló jelek óvatosságra, kockázatkerülésre ösztönözheti a tőzsdézőket. Az infláció emelkedése is intő jel lehet, mivel az árstabilitás felett őrködő jegyankok a tartós áremelkedésre kamatot emelhetnek. A magasabb kamatszint monetáris szigorítást jelent, drágítja a hitelfelvételt, és ezáltal csökkenti a piaci likviditást, szűkítve a részvénypiaci keresletet is.
A vállalati nyereségek várható csökkenése, és a mérséklődő profitabilitásról tanúskodó céges gyorsjelentések szintén a bikapiac végét jelezhetik.
Mit érdemes csinálni a bikapiacon?
A bikapiacot tartósan felfelé tartó részvénypiaci árfolyamok fémjelzik. Mivel a trenddel azonos irányba haladni általában kifizetődőbb a befektetőknek, ezért az ilyen piaci környezet kedvez az árfolyamemelkedésre spekuláló vételi (long) stratégiáknak.
„Buy and hold” stratégia
A hosszú távú befektetők körében népszerű befektetési elv, amivel az árfolyamemelkedésből profitálhatsz, és a kockázatosabb eszközök árfolyamingadozásából adódó kockázatokat is csökkentheted a hosszabb tartási idővel. A lehető legegyszerűbb részvénystratégia, ami a bikapiacon különösen jól kivitelezhető. Szó szerint azt jelenti, hogy elég megvenni a részvényt és tartani addig, amíg magasabb árfolyamon el nem tudod adni. Ehhez a tartósan felfelé tartó részvényárak ideális környezetet biztosítanak.
Növelt buy and hold stratégia
A buy and hold stratégia folyamatos ismétlésén alapul. Meghatározott időnként, rendszeresen vásárolsz az adott részvényből vagy eszközből egészen addig, amíg annak ára emelkedik.
Visszatérési stratégia
A bikapiacon sem lineáris az emelkedés, vanak kisebb korrekciók, olyan rövidebb időszakok, amikor az árfolyamok csökkennek, mielőtt az emelkedő trend folytatódna. A visszatérési stratágia az ebben rejlő lehetőségeket használja ki: a kisebb árfolyamesést a későbbi felpattanás reményében érdemes vételre felhasználni.
Swing kereskedés
A részvénypiaci hullámokat meglovagoló stratégia, amely a visszatérésihez hasonlóan alkalmazható a bikapiac kisebb korrekciói és felívelő szakaszai között. Előbbivel ellentétben rövid távú (néhány napos vagy hetes) kereskedésre alkalmas, a csökkenő és emelkedő szakaszok időzítéséhez pedig a technikai elemzés eszköztárát hívja segítségül. Jellegéből adódóan sokkal kockázatosabb, mint a buy and hold vagy a visszatérési stratégiák.
Gyakran ismételt kérdések
-
Mikor beszélhetünk bikapiacról?
A 20 százalékot meghaladó eszköz-áremelkedést nevezzük bikapiacnak. -
Milyen folyamatok jelzik előre a bikapiac végét?
A gazdaság lassulása, az infláció emelkedése, a vállalati profitok csökkenése, a jegybanki kamatemelések és az optimista befektetői hangulat változása egyaránt a tőzsdei felívelés végét jelezhetik előre. -
Hogyan érdemes kereskedni a bikapiacon?
A tartós árfolyamemelkedés a vételi (long) pozíciók nyitásának és a hosszú távú értéknövekedésre épülő buy and hold stratégia kivitelezésének kedvez.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.