Bónusz Magyar Állampapír: Inflációkövető hozam 3 havi kifizetéssel
2022-ben olyan magas infláció következett be, hogy az államnak komoly lépéseket kellett tennie azért, hogy megőrizze az állampapírok vonzó kamatszintjét. Ennek a törekvésnek a jegyében tért vissza a piacra a Bónusz Magyar Állampapír, azaz a BMÁP. A piac nagy érdeklődéssel várta az értékpapír megjelenését. Lássuk, miért!
- Hosszabb távon az állampapírokkal, rövidebb távon a lekötött betétekkel járhatsz jól
- A lekötött betétek kamataihoz érdemes az állampapírokat hasonlítani
- A Bónusz Magyar Állampapír kamatozása
- Bónusz Állampapír futamideje és címletei
- A Bónusz Magyar Állampapír visszaváltása
- Itt vásárolhatod meg a Bónusz Magyar Állampapírt
- Mi az a Diszkont Kincstárjegy, ami a Bónusz Magyar Állampapír hozamát adja?
- Mi a Diszkont Kincstárjegy előnye, amihez a Bónusz Magyar Állampapír is igazodik?
- A Bónusz Magyar Állampapír legfőbb előnyei és hátrányai
- Maradtak kérdéseid?
Hosszabb távon az állampapírokkal, rövidebb távon a lekötött betétekkel járhatsz jól
Az állampapírok előnyei széles körben ismertek:
- a teljes összegre, tehát nem csak 40 millió forintig érvényes állami garancia
- kamatadó-mentesség (nincs 15 százalékos elvonás a kamatból)
- szociális hozzájárulási adó alóli mentesség (nincs 13 százalékos elvonás a kamatból)
- pénzügyi tranzakciós illetékmentesség
Utóbbi nemcsak a lakossági bankszámláról az államkincstári állampapír-befektetési számlára történő pénzátutalásra és a visszautalásra vonatkozik, hanem magára a befektetésre is, melyeket mind-mind a 0,3 százalékos pénzügyi tranzakciós illeték terhelne.
Az állampapírok tehát már csak egy fronton veszíthetnek más, kockázatmentes befektetéssel szemben, ez pedig a hozam. Ezt látva a kormányzat szakított a szuper állampapírral - vagyis a Magyar Állampapír Plusszal - és annak kedvező irányú kamatváltoztatása helyett 2022. szeptember 29-én visszahozta a piacra a Bónusz Magyar Állampapírt.
A Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) - más állampapírokkal ellentétben - már a befektetés évében is megfelelő, piacszintű kamatot hoz azzal, hogy olyan befektetés áll mögötte, mely már a vásárlás pillanatában arányos az inflációval.
Mielőtt folytatjuk, nézzük meg összehasonlításképpen, hogy mit tudnak ma a banki betétek!
Például a GRÁNIT KamatMax betét 6 hónapra ad jelenlegi állás szerint 5,50%-os éves kamatot.
A MagNet Banknak is általában több jó betéti ajánlata van. Közösségi betéteik közül a Prizma Forint Betét a legérdekesebb. Ezt 3 hónapra is lekötheted fix 5,06%-os éves kamattal.
A lekötött betétek kamataihoz érdemes az állampapírokat hasonlítani
Az elmúlt években a legtöbb banki betét alig fizetett valamit. Az utóbbi hónapokban megjelentek pár banknál azok a lekötött betétek, amikkel már érdemes összehasonlítani az állampapírokat. Banki betétbe akár 3-6 hónapra is érdemes berakni pénzt, a legtöbb állampapírt nem ilyen lekötési távra találták ki.
Nézzük meg hogy melyek a vonzó lekötött betétek, hogy utána jobb befektetési döntést hozhass!
Azon dolgozunk, hogy a rengeteg betét közül megtalálhasd a legjobbat.
- Népszerűség szerint
- EBKM szerint
- Éves kamat szerint
- Nettó kamat összege szerint
- Lekötési idő szerint
-
Egyszerűen leköthető a Gránit mobilbankjábanNettó kamat 19 800 Ft Fix kamatozásEBKM 5,50% Kamat 5,50%Futamidő 6 hónap
- Havi 20 000 forintért vásárolnod kell a Gránit bankos bankkártyáddal
-
Nettó kamat 360 Ft Fix kamatozásEBKM 0,10% Kamat 0,10%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 108 Ft Fix kamatozásEBKM 0,03% Kamat 0,03%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 108 Ft Fix kamatozásEBKM 0,03% Kamat 0,03%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 36 Ft Változó kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 36 Ft Fix kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 36 Ft Változó kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 36 Ft Fix kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 36 Ft Fix kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 36 Ft Fix kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 36 Ft Fix kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
-
Nettó kamat 36 Ft Fix kamatozásEBKM 0,01% Kamat 0,01%Futamidő 6 hónap
A megjelenített adatok nem minősülnek ajánlatnak vagy ajánlattételnek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást, azok kizárólag informatív jellegűek, szerződéskötési kötelezettséget nem jelentenek.
Felhívjuk figyelmét, hogy a kalkulátorban szereplő banki ajánlatok nem feltétlenül objektív összehasonlítás alapján jelennek meg. A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások.
Az EBKM számítása az aktuálisan meghirdetett kamatokkal történt, amelyeket a hitelintézetek módosíthatnak. A kiválasztott hitelintézet által adott ajánlat eltérhet a fent megadott adatoktól, amely vonatkozásában felelősségünket kizárjuk. További részletek az Ügyféltájékoztatónkban (ITT), valamint a hitelintézetek weboldalán vagy azok ügyfélszolgálatain tekinthetők meg.
Ezeknek a bankoknak a termékeit nem jelenítjük meg a kalkulátorainkban: Magyar Cetelem Bank, Duna Takarék Bank, KDB Bank, Oberbank, Polgári Bank, Bank of China.
Nem találtad meg, amit kerestél? Nézd meg a gyakran ismételt kérdéseket is!
- A GRÁNIT KamatMax betét 6 hónapra ad jelenlegi állás szerint 5,50%-os éves kamatot. Az egyetlen feltétel, hogy havonta 20 000 forintért és a lekötés során összesen 120 000 forintért kell vásárolnod azzal a Gránit bankos bankkártyával, ami ahhoz a számlához tartozik, ahonnan a lekötést elindítod.
- A MagNet Banknak is általában több jó betéti ajánlata van. Közösségi betéteik közül a Prizma Forint Betét a legérdekesebb. Ezt 3 hónapra is lekötheted fix 5,06%-os éves kamattal.
Most, hogy már tudod, hogy melyek a legmagasabb kamatozású betétek, térjünk vissza a Bónusz Állampapírhoz!
A Bónusz Magyar Állampapír kamatozása
Íme tehát a lényeg: mennyi kamatot is fizet a Bónusz Magyar Állampapír? Nos, az inflációval arányosat, de mindezt egy évvel gyorsabban, mint más, inflációkövető befektetések.
Az infláció emelkedő és stagnáló időszakában a Bónusz Magyar Állampapírt, az infláció csökkenő időszakában a Prémium Magyar Állampapírt érdemes választani. Utóbbi ugyanis egy évvel később fizet az előző évi inflációval arányos kamatot, így még akkor is magas kamatot fizet, amikor az infláció már csökkenőben van.
Ez tehát addig igaz, amíg a hozamok nem kezdenek el csökkenni. Mivel mostanában azt látod, hogy az inflációkövető állampapír kamatát a 3 havonta piaci kamatszintekhez igazított Bónusz Magyar Állampapír már több kamatciklus óta, azaz több negyedéve nem követi, ezért ma már érdemesebb lehet az inflációkövető állampapír (PMÁP) választása.
Minden sorozat kamatbázisa megegyezik a kamatmérték meghatározásának időpontját megelőző négy eredményes, 3 hónapos Diszkont Kincstárjegy aukción kialakult átlaghozamok, adott aukción elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlagával.
Az adott sorozat e kamatbázis felett biztosít 1 százalékos kamatprémiumot.
Ezt követően a fenti kamatmeghatározás lép életbe. A kamat jelenleg évi 7,89 százalékos a kamatprémiummal együtt az 5,5 éves futamidejű változatnál (2029/N sorozat, 2024. július 26-tól) és évi 7,35 százalékos a kamatprémiummal együtt a 3,5 éves futamidejű változatnál (2027/N sorozat, 2024. augusztus 26-tól).
3 havonta fizet kamatot
Kamatfizetés háromhavonta történik, illetve majd a futamidő végén a kamatot a tőkével együtt írják jóvá a számládon.
A pontos kamatmegállapítások évente négy alkalommal, a kamatperiódus kezdő időpontját megelőző negyedik munkanapon történnek a következő kamatperiódusra vonatkozóan, amit az ÁKK Zrt. a honlapján (www.akk.hu és www.allampapir.hu) tesz közzé, legkésőbb a kamatmegállapítás napját követő munkanapon.
Kamatperiódusonként, az aktuálisan megvásárolható sorozat esetében mindig a legutóbbi, vagyis az ezt megelőzően tartott összesen négy eredményes, 3 hónapos hátralévő futamidejű Diszkont Kincstárjegy aukción kialakult átlaghozamok adott aukción elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlagával számított kamatot fizeti a Bónusz Magyar Állampapír.
Régebben is voltak már Bónusz Magyar Állampapírok
Fontos tudni, hogy mivel a BMÁP 2019. június 1. előtt is forgalomban volt, a 2019. június 1. előtt kibocsátott 4, 6 és 10 éves futamidejű Bónusz Magyar Állampapír sorozatok is a piacon vannak még.
Ezek a kamatmérték meghatározásának időpontját megelőző négy eredményes, 12 hónapos DKJ aukción kialakult átlaghozamok, adott aukción elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlagával megegyező kamatbázis felett biztosítanak változó kamatprémiumot. Ezen sorozatok kamatfizetése évente történik.
A 2019. június 1-jét megelőzően vásárolt Bónusz Magyar Állampapírok utáni kamatbevétel adóköteles, kamatjövedelem után az adó mértéke 15 százalék.
Bónusz Állampapír futamideje és címletei
A Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) alapcímlete 1 forint. Ez azt jelenti, hogy a befektetésed során annyi Bónusz Magyar Állampapírt vásárolsz meg, amennyi forintot befektetsz.
A Bónusz Magyar Állampapír futamideje 3 év, a 2023. február 22-től 3 év és 8 hónap, illetve 3 év és 6,5 hónap, 2024. január 9-től pedig 5 év 6 hónap, utóbbi kettő változat párhuzamosan fut. A kamatperiódusok az aktuálisan értékesített sorozat esetében 2024. április 26., majd 2029. július 26-ig minden 3. hónap az 5,5 éves sorozat esetében, míg 2024. február 26, majd 2027. május 26-ig minden 3. hónap a 3,5 éves sorozat esetében.
A pontos kamatot napi kamatszámítással számolják (az éves kamat 360-ad részével naponta), a névérték visszafizetése a lejáratkor egy összegben történik.
A Bónusz Magyar Állampapírokat a forgalomba hozatal során (elsődleges piacon) devizabelföldinek és devizakülföldinek minősülő természetes személyek vásárolhatják meg.
Előfordul viszont, hogy a 3/5 + fél éves lejáratnál hamarabb szükség van a pénzre. Nézzük meg, hogy ilyenkor mi a teendő és hogy van-e ennek költsége!
A Bónusz Magyar Állampapír visszaváltása
Ha Bónusz Magyar Állampapírban ketyeg a pénzed, de a 3,5/5,5 éves futamidő alatt szükséged lenne a pénzedre vagy annak egy részére, akkor elegendő annyit visszaváltani belőlük, amely fedezi a szükségletedet, hiszen a névértékük 1 forint. A többi BMÁP értékpapírod változatlan feltételekkel kamatozik tovább.
A Bónusz Magyar Állampapírt a Magyar Államkincstár napi vételi árfolyamon vásárolja vissza tőled, melyről itt találsz információt. Itt a Vételi Nettó Árfolyam feliratú oszlopból tájékozódhatsz a megvásárolt sorozatszámú állampapírjaid visszavásárlási árfolyamáról. Ha ott 99,00 százalékot látsz, akkor a befektetett névérték 99 százalékát kapod vissza, plusz rá az időarányos kamatot.
2022.09.28-án beszéltem erről a témáról Binder Istvánnal a Karc FM-ben. Hasznos tanácsokat adunk és abban is segítünk, hogy a Bónusz állampapír megjelenésével és a Prémium Magyar Állampapír feltuningolásával mi lehet a legjobb lekötési stratégia.
Az adathalászat elleni védekezésképpen 2024. áprilistól a Magyar Államkincstárból pénzt új bankszámlaszámra kiutalni csak a új számlaszám rögzítését követő 48 óra múlva lehet. Az új bankszámlaszám rögzítéséről a Magyar Államkincstár e-mailt küld. Ha ilyen e-maillel találkozol, és nem te rögzítetted a számlaszámot, azonnal hívd fel a 1811-es telefonszámot. Ha 48 órán belül lenne szükséged az új bankszámlaszámra indított átutalásra, akkor személyesen kell bemenned ezért a Magyar Államkincstár valamelyik ügyfélszolgálatára.
Itt vásárolhatod meg a Bónusz Magyar Állampapírt
Az Állampapír.hu oldalon térképes és listás felsorolás is található a Magyar Állampapír Plusz forgalmazóhelyeiről. Külön kérdezheted le a nyomdai változat forgalmazóhelyeit, mert az csak a postákon kapható. Van egy útmutatónk ahol részletesen bemutatjuk az állampapír vásárlás folyamatát képekkel, érdemes megnézned.
Ezeken a helyeken tudsz tehát vásárolni ilyen értékpapírt, de ne feledd, hogy az állampapír vásárlására vonatkozó illetékmentesség csak akkor érvényes, ha a befektetési szolgáltatást a Magyar Államkincstár vagy a Posta Elszámoló Központot működtető intézmény nyújtja.
2023. december 11. óta azonnal megnyitható az állampapír vásárlásához szükséges értékpapírszámla a Magyar Államkincstárnál. Mindössze egy ügyfélkapus hozzáférés szükséges csak hozzá, és pár perc alatt megnyitható a kincstári értékpapírszámla a Magyarorszag.hu weboldalon, sőt rögtön lehet állampapír-vásárlásra is használni. Korábban csak online igénylésre volt lehetőség, amely után az ügyfélhitelesítést a Magyar Államkincstár valamelyik kirendeltségében kellett végrehajtanod. A kincstári értékpapírszámlát bármelyik magyar magánszemély megnyithatja, aki rendelkezik Ügyfélkapuval.
Bankkártyás vásárláskor Google Pay vagy Apple Pay fizetési móddal is kiegyenlítheted a megvásárolni kívánt állampapírok ellenértékét a WebKincstáron (internetbank) és a MobilKincstáron (mobilalkalmazás) keresztül. Erre a SimplePay fizetési rendszerén keresztül van módod a "Bankkártyás", valamint a "Pénzszámla és Bankkártyás" fizetési módok kiválasztását követően.
Itt találkozhatsz az állampapírok statisztikáival.
Mi az a Diszkont Kincstárjegy, ami a Bónusz Magyar Állampapír hozamát adja?
A Diszkont Kincstárjegy, amihez a Bónusz Magyar Állampapír hozamát kötik, egy másik állampapír.
Az állampapírok között létezik fix és változó kamatozású változat. A Diszkont Kincstárjegynél azonban nincs is kamat, hanem hozamról beszélhetünk csak. Ezt az állampapírt ugyanis a névérték alatt vásárolhatod meg, kedvezménnyel (innen a diszkont kifejezés) és amikor lejár, akkor fizetik ki a névértékét.
A két időszak közötti értékváltozás adja a hozamot, ami nem kamat, hanem árfolyamváltozás, ugyanis a futamidő alatt folyamatosan emelkedik az árfolyama.
Ebből részesül a Bónusz Magyar Állampapír is, 3 havonta (a régebbiek esetén évente) alkalmazkodva ehhez az árfolyamszinthez.
Mi a Diszkont Kincstárjegy előnye, amihez a Bónusz Magyar Állampapír is igazodik?
A Diszkont Kincstárjegyet a névértékéhez képest olyan alacsony árfolyamon bocsátják ki, hogy a vele elérhető hozam mostanában nagyságrendileg egybeesik a kibocsátáskori jegybanki alapkamattal. A Diszkont Kincstárjegyek 3, 6 és 12 hónapos lejáratúak, tehát az árfolyamváltozás - azaz a hozam - vizsgálatához egy olyan sorozatot kell kiválasztanod az alábbi oldalról, amely mostanában lett kibocsátva.
Például, ha itt egy 1 év múlva lejáró papírnál most 89,38 százalékos nettó vételi árfolyamot látsz, akkor ebből könnyen kiszámíthatod, hogy a lejáratkori 100 százalékos érték (névérték) eléréséhez további 10,62 százalékos emelkedésre van szükség. Vagyis a hozamod 10,62/89,38 = 11,88 százalékos lesz, ha most vásárolod meg.
A Diszkont Kincstárjegy árfolyama az idővel arányosan változik a kezdeti értéktől a névértékig.
A Diszkont Kincstárjegy és a Bónusz Magyar Állampapír értékének változása
A Bónusz Magyar Állampapír azonban nem a Diszkont Kincstárjegyek időarányos hozama, hanem a legutóbbi eredményes, négy 3 hónapos Diszkont Kincstárjegy aukciókon kialakult átlaghozamok alapján áll össze, megsúlyozva az adott aukción elfogadott mennyiségek számtani átlagával.
A Bónusz Magyar Állampapírok hozama ezért előre kiszámíthatatlan, de az biztos, hogy a megállapítása a piaci viszonyok alapján történik és erre kapsz még évi 1 százalékos kamatprémiumot.
A BMÁP hozama a fentiek alapján tehát 3 havonta változik.
A Bónusz Magyar Állampapír legfőbb előnyei és hátrányai
- teljes kockázatmentesség vonatkozik rá, így a befektetett pénzed összegtől függetlenül is biztonságban van
- az állampapír mögötti garancia a kamat kifizetésére is vonatkozik, tehát a hozammal is biztosan számolhatsz
- kamatadó-mentesség és szocho-mentesség vonatkozik minden, a 2019. június 1-től megvásárolt magyar állampapírra, így a Bónusz Magyar Állampapírra is
- 1 forintos címletekben vásárolható meg, tehát könnyű a belépés a befektetésbe
- könnyű a visszavásárlás, hiszen a dematerializált változatnál csak annyi darab állampapírt kell visszaváltanod, amennyi forintra szükséged van, az 1 forintos névértékeknek köszönhetően
- a visszaváltás bármikor lehetséges 99,00 százalékos árfolyamon, azaz nagyon csekély a visszaváltás miatti veszteség, ellentétben a bankbetétekkel
- ha a futamidő vége előtt visszaváltod a Bónusz Magyar Állampapírt, veszteség érhet
- ha fontos az illetékmentesség, akkor a befektetésed a Magyar Államkincstárhoz szükséges utalnod, nem fektetheted be a bankodnál
- ha rosszul méred fel a kamatozás mértékét a futamidő alatt, akkor más inflációkövető kamatozású állampapírokhoz képest veszteség érhet a Bónusz Magyar Állampapír választásával, csökkenő infláció esetén - de ezt kiválthatod azzal, ha a futamidő alatt váltasz és egy másik állampapírba fekteted be a pénzed
- Magyarország hitelminősítő cégek általi leminősítése esetén a magyar állampapírok árfolyama leromolhat
Maradtak kérdéseid?
-
Mennyit fektethetek be a Bónusz Magyar Állampapírba maximálisan?
Nincs felső korlátja. Mi azonban azt tanácsoljuk, hogy még a teljes állami garancia ellenére se tegyél mindent egyetlen befektetésbe vagy a Bónusz Magyar Állampapírba. Nem azért, mert államcsőd lehet, hanem azért, mert egy jó befektető sohasem rak fel mindent egy lapra. Érdemes megosztani a kockázatot (ilyen a kamatkockázat például, garantált tőkevisszafizetés mellett is) más befektetési lehetőségekkel vagy akár más állampapírokkal.
Érdemes megosztani a kockázatot (ilyen a kamatkockázat például, garantált tőkevisszafizetés mellett is) más befektetési lehetőségekkel vagy akár más állampapírokkal.
-
Mi történik a Bónusz Magyar Állampapírral öröklés esetén?
Az állampapírok örökölhetők és hagyatékba vehetők. Az egyéb ingóságokkal ellentétben az öröklés nem csak egyenesági esetben illetékmentes, de nem egyenesági öröklés esetében is. -
Mit tegyek, ha nemcsak a Bónusz Magyar Állampapírba szeretnék befektetni, hanem más állampapírokba is?
Szabadon megteheted. Teljesen rád van bízva, hogy melyik állampapírból mennyit vásárolsz.
Dönthetsz úgy is, hogy a pénzed egy részét inflációkövető kamatozású Bónusz Magyar Állampapírba, míg a másik részét a fix kamatozású Magyar Állampapír Pluszba fekteted, vagy a másik részét inkább egy késleltetett inflációkövető kamatozású állampapírba (pl. Prémium Magyar Állampapír) fekteted.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
Az alábbi tájékoztatás a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény vonatkozó rendelkezései alapján kereskedelmi kommunikációnak minősül, és nem tekinthető ajánlattételnek, teljes körű tájékoztatásnak, befektetési vagy adótanácsadásnak. Az egyes állampapírok forgalomba hozatalának és forgalmazásának általános feltételei (így különösen a kamatszámításra vonatkozó részletes szabályok) a vonatkozó ismertetőben és a nyilvános ajánlattételben szerepelnek az adott állampapír termékoldalán, a Részletek gombra kattintva. A BiztosDöntés.hu felhívja a befektetők figyelmét, hogy valamennyi befektetési kockázatot és lehetőséget a befektetőnek kell felmérnie és mérlegelnie!
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.