Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A 2022-es magas infláció miatt az állam több inflációkövető állampapírt is a piacra dobott. Az egyik ilyen a Bónusz Magyar Állampapír, azaz a BMÁP. Vajon még mindig vonzó befektetés?

A Bónusz Magyar Állampapír

A Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) változó kamatozású, inflációkövető állampapír. A kifizetendő kamat a kamatbázisból és a kamatprémiumból adódik össze.

A Bónusz Magyar Állampapír kamatozása

A Bónusz Magyar Állampapír kamatozása

A BMÁP kamatozása az inflációval arányos. Mindezt egy évvel gyorsabban teszi, mint más, inflációkövető befektetések.

Minden sorozat kamatbázisa megegyezik a kamatmérték meghatározásának időpontját megelőző négy eredményes, 3 hónapos Diszkont Kincstárjegy aukción kialakult átlaghozamok, adott aukción elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlagával.

Az adott sorozat e kamatbázis felett biztosít 1 százalékos kamatprémiumot.

A kamat jelenleg évi 6,91 százalékos a kamatprémiummal együtt az 5,5 éves futamidejű változatnál (2029/N sorozat, 2024. október 26-tól) és évi 6,90 százalékos a kamatprémiummal együtt a 3,5 éves futamidejű változatnál (2028/P sorozat, 2024. november 14-től).

3 havonta fizet kamatot

Kamatfizetés háromhavonta történik, illetve majd a futamidő végén a kamatot a tőkével együtt írják jóvá a számládon.

A BMÁP vagy a PMÁP a kedvezőbb kamatozású?

Az infláció emelkedő és stagnáló időszakában a Bónusz Magyar Állampapírt, az infláció csökkenő időszakában a Prémium Magyar Állampapírt (PMÁP) érdemes választani. Utóbbi egy évvel később fizet az előző évi inflációval arányos kamatot, így még akkor is magas kamatot fizet, amikor az infláció már csökkenőben van.

A PMÁP kamatát a 3 havonta piaci kamatszintekhez igazított Bónusz Magyar Állampapír már több kamatciklus óta nem követi, ezért ma már érdemesebb lehet az inflációkövető PMÁP választása.

Nő laptopon nézi a bónusz magyar állampapírok feltételeit

Bónusz Állampapír futamideje és címletei

A Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) alapcímlete 1 forint. Ez azt jelenti, hogy a befektetésed során annyi Bónusz Magyar Állampapírt vásárolsz meg, amennyi forintot befektetsz.

A Bónusz Magyar Állampapír futamideje 3 év, a 2023. február 22-től 3 év és 8 hónap, illetve 3 év és 6,5 hónap, 2024. január 9-től pedig 5 év 6 hónap, utóbbi kettő változat párhuzamosan fut.

A kamatperiódusok az aktuálisan értékesített sorozat esetében 2024. április 26., majd 2029. július 26-ig minden 3. hónap az 5,5 éves sorozat esetében, míg 2024. február 26, majd 2027. május 26-ig minden 3. hónap a 3,5 éves sorozat esetében.

A Bónusz Magyar Állampapírokat a forgalomba hozatal során (elsődleges piacon) devizabelföldinek és devizakülföldinek minősülő természetes személyek vásárolhatják meg.

A Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) előnyei

A BMÁP hozama már a vásárlás pillanatában arányos az inflációval.

Az állampapírok előnyei széles körben ismertek:

  • a teljes összegre, tehát nem csak 40 millió forintig érvényes állami garancia
  • kamatadó-mentesség (nincs 15 százalékos elvonás a kamatból) szociális hozzájárulási adó alóli mentesség (nincs 13 százalékos elvonás a kamatból)
  • pénzügyi tranzakciós illetékmentesség

Utóbbi nemcsak a lakossági bankszámláról az államkincstári állampapír-befektetési számlára történő pénzátutalásra és a visszautalásra vonatkozik, hanem magára a befektetésre is, melyeket mind-mind a 0,45 százalékos pénzügyi tranzakciós illeték terhelne.

Milyen a BMÁP hozama egy bankbetéthez képest?

A Bónusz Magyar Állampapír visszaváltása

Elegendő annyit visszaváltani belőlük, amely fedezi a szükségletedet, hiszen a névértékük 1 forint. A többi BMÁP értékpapírod változatlan feltételekkel kamatozik tovább.

A Bónusz Magyar Állampapírt a Magyar Államkincstár napi vételi árfolyamon vásárolja vissza tőled, melyről itt találsz információt.

Itt a Vételi Nettó Árfolyam feliratú oszlopból tájékozódhatsz a megvásárolt sorozatszámú állampapírjaid visszavásárlási árfolyamáról. Ha ott 99,00 százalékot látsz, akkor a befektetett névérték 99 százalékát kapod vissza, plusz rá az időarányos kamatot.

Itt vásárolhatod meg a Bónusz Magyar Állampapírt

Az Állampapír.hu oldalon térképes és listás felsorolás is található a Magyar Állampapír Plusz forgalmazóhelyeiről. Külön kérdezheted le a nyomdai változat forgalmazóhelyeit, mert az csak a postákon kapható. Van egy útmutatónk ahol részletesen bemutatjuk az állampapír vásárlás folyamatát képekkel, érdemes megnézned.

Ha van ügyfélkapud, pár perc alatt tudsz online állampapír számlát nyitni.

Mi a Diszkont Kincstárjegy, ami a Bónusz Magyar Állampapír hozamát adja?

A Diszkont Kincstárjegy, amihez a Bónusz Magyar Állampapír hozamát kötik, egy másik állampapír.

Diszkont Kincstárjegyet olyan állampapír, melyet a névérték alatt vásárolhatsz meg, kedvezménnyel (innen a diszkont kifejezés) és amikor lejár, akkor fizetik ki a névértékét.

A két időszak közötti értékváltozás adja a hozamot, ami nem kamat, hanem árfolyamváltozás, ugyanis a futamidő alatt folyamatosan emelkedik az árfolyama.

A kamattal ellentétben tehát nem a végén csapnak hozzá egy nagyobb összeget, hanem a névértékét folyamatosan emelkedve éri el.

Ebből részesül a Bónusz Magyar Állampapír is, 3 havonta (a régebbiek esetén évente) alkalmazkodva ehhez az árfolyamszinthez.

A Diszkont Kincstárjegy és a Bónusz Magyar Állampapír értékének változása

A Bónusz Magyar Állampapír azonban nem a Diszkont Kincstárjegyek időarányos hozama, hanem a legutóbbi eredményes, négy 3 hónapos Diszkont Kincstárjegy aukciókon kialakult átlaghozamok alapján áll össze, megsúlyozva az adott aukción elfogadott mennyiségek számtani átlagával.

A Bónusz Magyar Állampapírok hozama ezért előre kiszámíthatatlan, de az biztos, hogy a megállapítása a piaci viszonyok alapján történik és erre kapsz még évi 1 százalékos kamatprémiumot.

A BMÁP hozama a fentiek alapján tehát 3 havonta változik.

A Bónusz Magyar Állampapír legfőbb előnyei és hátrányai

  • teljes kockázatmentesség vonatkozik rá, így a befektetett pénzed összegtől függetlenül is biztonságban van
  • az állampapír mögötti garancia a kamat kifizetésére is vonatkozik, tehát a hozammal is biztosan számolhatsz
  • kamatadó-mentesség és szocho-mentesség vonatkozik minden, a 2019. június 1-től megvásárolt magyar állampapírra, így a Bónusz Magyar Állampapírra is
  • 1 forintos címletekben vásárolható meg, tehát könnyű a belépés a befektetésbe
  • könnyű a visszavásárlás, hiszen a dematerializált változatnál csak annyi darab állampapírt kell visszaváltanod, amennyi forintra szükséged van, az 1 forintos névértékeknek köszönhetően
  • a visszaváltás bármikor lehetséges 99,00 százalékos árfolyamon, azaz nagyon csekély a visszaváltás miatti veszteség, ellentétben a bankbetétekkel
  • ha a futamidő vége előtt visszaváltod a Bónusz Magyar Állampapírt, veszteség érhet
  • ha fontos az illetékmentesség, akkor a befektetésed a Magyar Államkincstárhoz szükséges utalnod, nem fektetheted be a bankodnál
  • ha rosszul méred fel a kamatozás mértékét a futamidő alatt, akkor más inflációkövető kamatozású állampapírokhoz képest veszteség érhet a Bónusz Magyar Állampapír választásával, csökkenő infláció esetén - de ezt kiválthatod azzal, ha a futamidő alatt váltasz és egy másik állampapírba fekteted be a pénzed
  • Magyarország hitelminősítő cégek általi leminősítése esetén a magyar állampapírok árfolyama leromolhat

Maradtak kérdéseid?

  • Mennyit fektethetek be a Bónusz Magyar Állampapírba maximálisan?

    Nincs felső korlátja. Mi azonban azt tanácsoljuk, hogy még a teljes állami garancia ellenére se tegyél mindent egyetlen befektetésbe vagy a Bónusz Magyar Állampapírba. Nem azért, mert államcsőd lehet, hanem azért, mert egy jó befektető sohasem rak fel mindent egy lapra. Érdemes megosztani a kockázatot (ilyen a kamatkockázat például, garantált tőkevisszafizetés mellett is) más befektetési lehetőségekkel vagy akár más állampapírokkal.

    Érdemes megosztani a kockázatot (ilyen a kamatkockázat például, garantált tőkevisszafizetés mellett is) más befektetési lehetőségekkel vagy akár más állampapírokkal.

  • Régebbi kibocsátású Bónusz Magyar Állampapír is forgalomban van még?

    Igen, megvásárolható még a másodlagos piacon. A 2019. június 1. előtt kibocsátott 6 és 10 éves futamidejű Bónusz Magyar Állampapírok kamatbevétele azonban adóköteles, a kamatjövedelem után az adó mértéke 15 százalék.
  • Mi történik a Bónusz Magyar Állampapírral öröklés esetén?

    Az állampapírok örökölhetők és hagyatékba vehetők. Az egyéb ingóságokkal ellentétben az öröklés nem csak egyenesági esetben illetékmentes, de nem egyenesági öröklés esetében is.
  • Mit tegyek, ha nemcsak a Bónusz Magyar Állampapírba szeretnék befektetni, hanem más állampapírokba is?

    Szabadon megteheted. Teljesen rád van bízva, hogy melyik állampapírból mennyit vásárolsz.

    Dönthetsz úgy is, hogy a pénzed egy részét inflációkövető kamatozású Bónusz Magyar Állampapírba, míg a másik részét a fix kamatozású Magyar Állampapír Pluszba fekteted, vagy a másik részét inkább egy késleltetett inflációkövető kamatozású állampapírba (pl. Prémium Magyar Állampapír) fekteted.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Az alábbi tájékoztatás a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény vonatkozó rendelkezései alapján kereskedelmi kommunikációnak minősül, és nem tekinthető ajánlattételnek, teljes körű tájékoztatásnak, befektetési vagy adótanácsadásnak. Az egyes állampapírok forgalomba hozatalának és forgalmazásának általános feltételei (így különösen a kamatszámításra vonatkozó részletes szabályok) a vonatkozó ismertetőben és a nyilvános ajánlattételben szerepelnek az adott állampapír termékoldalán, a Részletek gombra kattintva. A BiztosDöntés.hu felhívja a befektetők figyelmét, hogy valamennyi befektetési kockázatot és lehetőséget a befektetőnek kell felmérnie és mérlegelnie!

Kapcsolódó címkék