Qvik fizetés
A qvik egy olyan kifejezés, amellyel egyre többször fogsz találkozni a magyarországi fizetések során, a bankkártyás fizetés alternatívájaként.
- Mi az a qvik?
- A lényeg az azonnali átutalás
- Hol fizethetsz a qvikkel?
- Hogyan fizess a qvikkel?
- Visszajelzés a fizetésről
- A qvik kialakulásának körülményei
- Qvik = kimagasló biztonság
- A kereskedőknek könnyű bevezetni a qviket
- Kereskedő vagy? Könnyedén is beléphetsz a qvik elfogadásba!
- Qvik-különbségek a bankkártyás fizetéshez képest
- Qviket vagy bankkártyát használj?
- Reklamációkezelés
- A qvik előnyei és hátrányai
- Maradtak kérdéseid?
Mi az a qvik?
Qvik-es fizetéskor lényegében a mobiltelefonoddal fizethetsz a bolti vásárlások vagy az internetes fizetések során, éppúgy, mintha digitális bankkártyával fizetnél. A qvik viszont nem a bankkártya elfogadó hálózatra, hanem az azonnali fizetési rendszerre (AFR) épül. Éppúgy, mint a belföldi átutalások, egyenként 20 millió forintos tranzakciós érték alatt.
A qvik 2024. szeptember 1-jén indult el és négy különféle tranzakciót foglal magába, mellyel különböző fizetési helyzetekben fizethetsz, beleértve a bolti vásárlásokat és az online fizetést is.
- QR-kódos fizetés (qvik-QR),
- az NFC alapú érintéses fizetés (qvik-NFC),
- a deeplink (qvik-link) és a
- fizetési kérelem (qvik-kérelem).
Ebből az első hármat Egységes Adatbeviteli Megoldásnak (EAM) is hívják.
Mind a négyféle fizetés működik a mobiloddal, némelyik működhet az internetbankban is. Ezek azonban jellemzően olyan fizetési lehetőségek, melyek más módon (pl. telefonon, bankfiókban) nem érhetőek el, tehát mindenképpen a személyes közreműködésedet igényelik, ügyintéző nem tud segíteni a fizetésben.
A lényeg az azonnali átutalás
Mind a négy fizetési móddal lényegében egy átutalást végzel éppúgy, mintha saját magad állítottad volna azt össze és küldted volna be a bankodnak hagyományos módon. A qvik fizetési megoldások tehát csak az átutalás összeállításában segítenek, így a bankszámlaszám, az összeg és a beazonosításhoz szükséges közlemény kitöltése válik gyorssá, automatikussá és emberi tévesztéstől mentessé. Kitöltést követően a qvik átutalás a hagyományos átutalásos úton megy tovább.
Minden qvik-es fizetés legfeljebb 5 másodpercen belül megérkezik a küldőtől a címzetthez, hétköznap, hétvégén, ünnepnapon és éjszaka is.
Hol fizethetsz a qvikkel?
A qvikkel egyrészt minden olyan helyzetben fizethetsz, amelyben eddig bankkártyával. Tehát bolti fizetés során, internetes vásárlás során, számlafizetésekor vagy önkiszolgáló automatánál. A Magyar Nemzeti Bank (MNB), a qvik megalkotója 5 fizetési helyzetet különböztet meg:
1. üzlet: itt a négy qvik fizetési módból csak a deeplink nem használható, a QR-kód, NFC és fizetési kérelem igen
2. webáruház: itt a QR-kód és a deeplink, valamint a fizetési kérelem használható, NFC nem
3. papír számlalevél: itt csak QR-kódos fizetés használható, más nem
4. elektronikus számla: itt az NFC-s fizetés kivételével mindegyik fizetési mód használható, azaz a QR-kód, a deeplink, és a fizetési kérelem
5. magánszemélyek között: akárcsak egy üzletben, a deeplinken kívül minden mást használhatsz, így a QR-kódot, az NFC-s fizetést és a fizetési kérelmet is
Vagyis, az egyes fizetési módokat az alábbi fizetési helyzetekben használhatod:
1. QR-kód: üzlet, webáruház, számlalevél, elektronikus számla, magánszemélyek között
2. deeplink: webáruház, elektronikus számla
3. NFC: üzlet, magánszemélyek között
4. fizetési kérelem: üzlet, webáruház, elektronikus számla, magánszemélyek között
Noha a qvikes fizetés 5 másodperc alatt teljesül, ami boltban, webáruházban, magánszemélyek között alapkövetelmény, de a számlafizetéseknél természetesen továbbra is te szabod meg, hogy pontosan mikor fizeted ki a kötelezettségedet.
Hogyan fizess a qvikkel?
Mind a négyféle qvikes fizetés mobiltelefonnal használható, de ezen belül mindegyiket másképp kell használnod. Az alábbiakban megtudhatod, hogy hogyan.
QR-kódos fizetés
1. A kijelzett QR-kódot a mobiltelefonod kamerájával olvasd be. Ezt a funkciót elérheted a bankod mobilalkalmazásában vagy annak widgetjével a kezdőképernyődről. (A widgetet a banki applikáció ikonját hosszan nyomva kiválthatod.)
2. Kattints a felugró üzenetre és az adatok ellenőrzése (különösen az összeg és a kedvezményezett ellenőrzése) után hagyd jóvá az átutalást a banki mobilalkalmazásodban.
3. A jóváhagyást megelőzően a terhelendő bankszámlád (ha több is van), és fizetési helyzettől függően a közlemény és az összeg módosítható.
NFC-s fizetés
1. Ahogy a bankkártyás fizetésnél is, NFC-s fizetéskor is tartsd közel a mobilod az NFC jelet kibocsátó eszközhöz.
2. Kattints a felugró üzenetre és ellenőrzést követően hagyd jóvá az átutalási megbízást a banki mobilalkalmazásodban.
3. A jóváhagyást megelőzően a terhelendő bankszámlád (ha több is van), és fizetési helyzettől függően a közlemény és az összeg módosítható.
Deeplinkes fizetés
1. Deeplink (magyarul mélyhivatkozás, azaz internetes link) alapú fizetés esetén, kattints a linkre.
2. Az ellenőrzést követően hagyd jóvá az átutalást. A linkre a mobiltelefonodban kell kattintani, amelyben a banki mobilalkalmazás is fut.
3. Ha laptopon vagy más eszközön kapod meg a linket, fizetés előtt küldd át a mobiltelefonodra!
4. A jóváhagyást megelőzően a terhelendő bankszámlád (ha több is van), és fizetési helyzettől függően a közlemény és az összeg módosítható.
Fizetési kérelem
A fizetési kérelem nem az Egységes Adatbeviteli Megoldás (EAM) keretein belül működik, így csak a banki mobilalkalmazásodban értesülhetsz róla (esetleg annak push üzenetéből), ha kaptál ilyet.
A fizetési kérelem, miután megjelent a képernyődön, ellenőrzés után jóváhagyható és azonnal ki tudod fizetni azt.
Ezt azonban nem kell azonnal elvégezned, miután megkaptad a kérelmet, hiszen a fizetési kérelem 60 napig ott marad a mobilalkalmazásodban, így később is kifizetheted. (Ez nem azonos a fizetési határidővel!)
Mobilalkalmazás kiválasztása QR-kódos fizetéshez
Ha több banknak is ügyfele vagy, akkor figyelned kell arra, hogy melyik bank mobilalkalmazásával fizeted ki a kötelezettségedet.
Ha beállítottál alapértelmezett banki mobilalkalmazást, akkor a QR-kód beolvasását követően azt ajánlja fel a telefonod Android operációs rendszer esetén, alapértelmezett hiányában pedig ki kell választanod a használni kívánt appot a felajánlott listából. iOS operációs rendszer esetén (iPhone) viszont a legutoljára frissített banki mobilapplikációt ajánlja fel a készülék.
Ha nem találod a listában a keresett banki mobilapplikációt, akkor kézzel indítsd el azt és azon belül keresd meg a QR-kód beolvasás funkciót!
Elképzelhető, hogy a QR-kódos (qvikes) fizetés megjelenéséhez, működéséhez frissítened kell a bankod mobilalkalmazását.
A fenti szolgáltatások csak a magyar bankok körében működnek, a Revolut, Wise és egyéb külföldi szolgáltatókkal nem érhetők el.
Visszajelzés a fizetésről
Az EAM használatával kezdeményezett átutalási megbízásokról mind a kedvezményezett, mind pedig a fizető fél visszajelzést kap. A kedvezményezettnek az EAM-ot kibocsátó eszközre érkezik a visszajelzés, míg a fizető fél az azonnali átutalásokkal megegyezően kap értesítést a sikeres és sikertelen tranzakciókról (push üzenetben).
Ezáltal te is meg tudsz győződni a sikeres fizetésről és a kereskedő is, akinek fizettél.
A qvik kialakulásának körülményei
A qvikes fizetést az MNB alkotta meg Magyarországon, ő hozta létre ennek szabványát is és koordinálta a bevezetését. A jegybank célja ezzel az volt, hogy a 2020. március 2-án indult hazai azonnali fizetési rendszert olyan szolgáltatásokkal vértezze fel, amelyek alternatív gyorsfizetést tesznek lehetővé az eddigi egyetlen ilyen, a bankkártyás fizetés mellett. Pontosabban léteztek azonnali fizetési alternatívák korábban is a bankkártyán kívül, de azok nem terjedtek el tömegesen (pl. Barion, FHB MobilFizetés, OTPay, stb.).
De emellett az is célja volt az MNB-nek a qvik megalkotásával, hogy olcsó, biztonságos és hazai alternatívát teremtsen a legtöbb fizetési helyzetben. A jegybank elektronikus pénzforgalmi stratégiájának fő célja ugyanis, hogy 2030-ra a teljes gazdaságban lebonyolított összes tranzakció legalább kétharmada elektronikus legyen, amit nem utolsó sorban az árazással lehet elérni.
Az elektronikus fizetések alacsony költségű elfogadása különösen a legkisebb méretű kereskedők számára lehet előnyös, ebben a szegmensben ugyanis továbbra is jelentős költsége van a kártyás fizetések feldolgozásának, mely akár a bankkártyával fizetett forgalom 3 százalékát is elérheti.
Az alacsony költségű elfogadás mellett a qvik a vásárlók számára ingyenes és minden magyar banknál elérhető. A bankok számára pedig pénzügyi tranzakciós illetéktől mentesek a qvik szolgáltatások.
A qvik ezzel egységes márkaként veszi fel a versenyt a fintech óriásokkal szemben és kimagasló biztonság mellett azonnali pénzáramlást biztosít a hazai piacon.
Qvik = kimagasló biztonság
A kimagasló biztonságot úgy érik el, hogy az egységes adatbeviteli megoldással kezdeményezett azonnali átutalásokat a GIRO Zrt. hitelesíti. Ez a biztonsági funkció garantálja, hogy az NFC-vel, QR-kóddal vagy deeplinkkel kezdeményezett tranzakciók megmásíthatatlanná válnak a fizetési folyamat során, hiszen az qvik kódbeolvasása és kifizetése kizárólag olyan mobilbanki alkalmazásokon keresztül történhet meg, melyek előzetes hitelesítését a GIRO korábban elvégezte.
Ez magas szintű védelmet nyújt minden szereplő számára a jelenleg ismert visszaélési típusokkal szemben, mint amilyen például az e-mailen keresztül elküldött fizetési linkek használata.
A fizetési kérelem esetében az MNB kifejezetten csak a kérelmek fogadásának kötelezettségét írta elő a bankok számára, annak érdekében, hogy ne küldhessen bármely szereplő visszaélési céllal nagy mennyiségű qvik-kérelmet a lakosság és vállalatok számára. Jelenleg csak ellenőrzött szereplők alkalmazhatnak ilyen szolgáltatásokat, például számlabefizetési céllal, ugyanakkor a pénzforgalmi szolgáltatóknak most is megvan a lehetőségük arra, hogy megakadályozzák a fizetési kérelmek elküldését abban az esetben, ha valamilyen gyanús tranzakciót érzékelnek.
A kereskedőknek könnyű bevezetni a qviket
Az elfogadási szolgáltatások bevezetésének támogatása, azaz a szolgáltatás kereskedők körében történő elterjesztése érdekében az MNB 2024-ben célzott tájékoztatási tevékenységet kezdett, amelynek keretében a kereskedőkkel és az őket képviselő szervezetekkel folyamatosan egyeztet a szolgáltatás kialakításának részleteiről, továbbá információs és oktatási anyagokat is készít. Sőt, kedvezményes vagy támogatott elfogadási konstrukciók is szóba jöhetnek.
A qvik elfogadóknak a legtöbb esetben nincs szükségük új fizikai eszközök beszerzésére sem, hiszen a POS-terminálok egy része vagy más elektronikus eszközök képesek megjeleníteni, vagy átadni a fizetéshez szükséges adatokat a vásárló eszköze számára. A vásárló pedig ugyanúgy a mobiltelefonját használhatja fizetésre, mint eddig, a digitalizált bankkártyával. Vevő oldalon tehát semmilyen új eszközre nincs szükség a qvik elterjedéséhez.
A qvik minden banknál és kereskedőnél egységes arculati elemmel jelenik meg.
Kereskedő vagy? Könnyedén is beléphetsz a qvik elfogadásba!
A qvik-es elfogadást a kereskedők számára az OTP Csoport elérhetővé tette a SimplePay fizetési megoldáson keresztül. A fizikai, tehát a boltban történő fizetések esetén a Telefonos POS alkalmazásukkal érhető el az új szolgáltatás. A hagyományos POS-terminálokon 2025-től biztosítják ezt a szolgáltatást.
A qvik megjelenésével a Raiffeisen Bank is belépett az elfogadói piacra. Az értékajánlatuk egy olyan integrált, multiplatformos szolgáltatás, amelynek köszönhetően a kereskedők egyetlen eszköz segítségével bármilyen elektronikus fizetési módot el tudnak fogadni, legyen az akár bankkártya, akár qvik alapú fizetési tranzakció. A szolgáltatás elérhető mind a klasszikus POS terminálokon, mind az online fizetési felületeken, sőt a kereskedői kasszarendszerekbe integrálva is.
Qvik-különbségek a bankkártyás fizetéshez képest
A qvik a jövőben egyre inkább ott lesz a hazai boltokban és az online fizetések során is a bankkártya mellett, mint fizetési alternatíva, ezért érdemes megismerkedned a kettő közötti különbségekkel.
- A qvik legfontosabb különbsége a bankkártyához képest, hogy nem használ semmilyen új eszközt. Ha még nem hallottál róla, de van mobiltelefonod, amin fut a bankod mobilalkalmazása, akkor biztosan megtalálod benne a qviket.
- A bankkártya saját fizetési limitet, míg a qvik átutalási limitet használ. Ennek kisebb összegeknél nincs jelentősége, de azért jó, ha tisztában vagy vele, hogy két teljesen különböző limitről van szó.
- A bankkártya nemzetközi fizetési rendszert használ, míg a qvik kifejezetten belföldit.
- A qviket akkor is használhatod, ha a bankszámládhoz nem kapcsolódik bankkártya, vagy az már lejárt és nem újítottad meg, esetleg le van tiltva.
- A qvik nem jár le soha, míg a bankkártyádnál figyelni kell a lejárati dátumra.
- A qvikhez nem kell külön PIN-kódot megjegyezned, elég, ha be tudsz lépni a banki mobilalkalmazásodba és jóvá tudod hagyni az átutalást. A bankkártyára külön PIN-kód vonatkozik.
- A qviknél fizetés előtt jóvá kell hagynod a tranzakciót a mobilodban, míg a bankkártyánál a fizetés előtt a terminálon láthatod a tranzakció adatait.
- A bankkártyás fizetésed után csak a sikeres fizetési jelzést kapja meg a kereskedő, a pénzt csak néhány nap múlva. A qvikes fizetésnél a fizetési jelzés mellett a pénzt is azonnal megkapja a kereskedő (5 másodpercen belül).
- A kereskedő számára olcsóbb a qvikes fizetés, mint a bankkártya elfogadása, ezért elképzelhető, hogy a qvikeset ajánlja majd, sőt, idővel akár meg is szüntetheti a bankkártya elfogadást. Csak az elektronikus elfogadás kötelező az online pénztárgépes kereskedők számára, nem pedig a bankkártya elfogadás.
Qviket vagy bankkártyát használj?
Ha a kereskedőnél mindkét móddal fizethetsz, akkor válaszd a qviket, ha a kezedben van a mobiltelefon.
De válaszd a bankkártyát, ha hosszú sor áll mögötted, mert azzal az érintés után már nincs további teendőd.
A bankkártya akkor is segíthet, ha lemerült a mobilod.
A qvik viszont jól jöhet akkor, ha a bankkártyád vagy pénztárcád otthon hagytad és nincs digitalizálva a mobilodba.
A qvikes fizetés után nem fizetsz pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjat, ahogy semmilyen más banki díjat sem, lakossági ügyfélként. A bankkártyás vásárlás ugyancsak ingyenes, ezekben tehát nincs különbség.
A
Reklamációkezelés
Ha egy tranzakcióval kapcsolatban problémád merül fel, akkor elsősorban a kereskedővel kell megállapodnod.
Ha ez sikerrel jár, akkor a kereskedő visszautalja a pénzed (refund).
Ha nem tudtok megállapodni, akkor te, mint fizető fél kifogáskezelési eljárást indíthatsz a bankodnál a tranzakció teljes, vagy részösszegének visszatérítésére vonatkozóan.
De lehetőség van arra is, hogy ne te, hanem a kereskedő indítson kifogáskezelési eljárást a saját bankjánál
A qvik előnyei és hátrányai
- alternatívát kínál a bankkártyás fizetéshez képest
- a bankkártyával ellentétben azonnal megkapja a pénzt a kereskedő
- a qvik-es fizetések mindegyike ingyenes a lakosság számára
- elég egy mobiltelefon a fizetéshez
- többféle technológia kapcsolódik egybe a qvik márkanév alatt
- kevés elfogadóhely van, pedig minden mobilbankos ügyfélnek elérhető
- csak Magyarországon működik
- a vásárló számára önmagában nem csábító az áttérés rá, hiszen a bankkártyás fizetés is ingyenes, így külön ösztönözni kell őket
Maradtak kérdéseid?
-
Miért lett qvik a neve?
Mivel a magyar kuvik szó is kiolvasható belőle, ezért nem tartjuk túl szerencsésnek, ahogy azt sem, hogy magyar márkaként nem úgy ejtjük, ahogy írjuk, de a névadó épp nem egy magyar szó, hanem az angol quick (ejtsd: kvik) szó volt, melynek jelentése: gyors.
-
Hány helyen lehet qvikkel fizetni?
Mivel a qvik 2024. szeptember 1-jén indult el, ezért eleinte nagyon kevés elfogadóhely áll rendelkezésre. Idővel ez azonban bővülni fog és egyre több helyen találkozhatsz vele.
-
Külföldön is megjelenhet a qvik?
Nem. A qvik a magyarországi azonnali fizetési rendszerre épül. Külföldön a bankkártyáddal fizess, illetve meg kell várni a nemzetközi azonnali fizetési rendszer(ek)re kiépülő fizetési megoldásokat a jövőben.
-
Biztos, hogy minden helyzetben, minden banknál ingyenes a qvik?
Igen, erről a 2022. évi LXIX. törvény gondoskodik, mely minden qvik-es fizetést a lakosság számára teljesen ingyenessé tett. Még a pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjat sem kell megfizetned utána.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.