Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Egy lakáshitelhez az önerőt nem mindig könnyű összegyűjteni. Sokaknál épp az késlelteti a lakásvásárlást, hogy még nincs együtt a hiteligényléshez szükséges önrész, ami alapesetben legalább 80 százalék. Tippeket adunk, hogyan gyorsítsd meg a gyűjtést.

Ha az első lakásodat készülsz megvásárolni, akkor valószínű, hogy még viszonylag fiatal vagy. Ebben az életkorban pedig keveseknek parkolnak milliók a bankszámláján csak úgy.

Amikor még iskolásként vagy friss munkavállalóként baráti összejövetelekre és bulikba jársz, szórakozol, nyaralni jársz a barátaiddal, akkor ritkán gondolsz arra, hogy 5-7 év múlva szeretnél egy lakást, amihez majd önerőre is szükséged lesz, tehát érdemes előre gondolkodnod és spórolnod rá. Ez még akkor is igaz lehet, ha egyébként megnézed mire mennyit költesz.

Ha már van lakásod, de újat szeretnél, akkor épp az lehet a probléma, hogy talán most is fizeted a korábbi lakáshiteled törlesztőrészleteit, esetleg vannak más kölcsöneid is, amiket törlesztesz. Lehet, hogy vannak gyermekeid is, róluk is gondoskodsz, és nem mindig könnyű az önerőre is előre félretenni.

Hogyan spóroljak, hogy hamarabb meglegyen az önerőm?

Talán a legfontosabb kérdés, ami felmerülhet, hogy mennyi idő összegyűjteni a szükséges önerőt?

A rövid válasz az, hogy valahol 2 évtől 15 évig.

Hogy te mennyi idő alatt tudod összegyűjteni a pénzt, az sok mindentől függ, például, hogy mennyit tudsz félretenni havonta, mire költesz, stb.

Előre gondolkodni mindig jó ötlet. Ha tudod, hogy pár év múlva lakást szeretnél, érdemes időben elkezdeni a takarékoskodást.

Végezetül tehát adunk néhány tippet arra, mi mindent tehetsz a mindennapjaidban, amivel többet tudsz félretenni, és előre hozhatod a lakásvásárlás időpontját.

1. Havi költségvetés

Vizsgáld meg a jövedelmi helyzetedet! Nézd meg, hogy mennyi az összes jövedelmed, és ezzel szemben mennyit költesz havonta.

A havi költségvetésedet már mobilapplikációk segítségével is nyomon követheted. Így látni fogod, hol költesz túl sokat, és honnan tudnál egy kicsit visszavenni.

2. Csökkentsd a kiadásaidat!

Ha ragaszkodsz is a jó minőségű dolgokhoz, nem kell mindent feltétlenül drágán megvenned.

Az sem mindegy, hogy hol vásárolsz, de az sem, hogy mit. Gyakran az áruházak saját márkás termékei semmivel sem rosszabb minőségűek, mint drágább márkás társaik. Érdemes kipróbálni párat, és ha elégedett vagy az olcsóbb termékekkel, a jövőben választhatod azokat.

Vagy vásárolhatsz használt ruhákat az újak helyett. Nagyon jó minőségi darabokat lehet kifogni, ha rászánod az időt a válogatásra. Ez nem csak a ruhákra vonatkozik, amit tudsz, érdemes használtan megvenni. Ezzel az ökológiai lábnyomodat is csökkented, amellett, hogy spórolsz.

Főzz magadra! Ha megteheted, vigyél a munkahelyedre saját készítésű ebédet. Sokkal olcsóbb, és sokszor még finomabb is.

Próbáld csak azokat a dolgokat megvásárolni, amikre valóban szükséged van. Az impulzusvásárlás elég költséges tud lenni. Írj listát, és csak azt vedd meg, ami rajta van.

3. Add el, amire nincs szükséged!

Nemcsak te vásárolhatsz használtan, tőled is vásárolhat más. Jó állapotú használt tárgyaidat, ruháidat, bútoraidat te is eladhatod.

Ez a környezettudatosság szempontjából is jó döntés, és olcsóbbak is a dolgaid, ha az árukat utólag részben visszakapod.

4. Ha van hiteled

Ha korábban már vettél fel hitelt, személyi kölcsönt vagy áruhitelt, akkor érdemes időről időre megvizsgálnod, hogy lecserélheted-e egy olcsóbbra. Könnyen lehet, hogy van egy hitelajánlat jobb feltételek mellett, ilyenkor érdemes meggondolnod, hogy kiváltod a régi hiteled.

Így hamarabb letudhatod a törlesztést, és több pénzt takaríthatsz meg.

5. Hová teszed a megtakarításaidat?

Az jó, ha tudsz pénzt félretenni, de nem mindegy, hogy hol tartod. Otthon készpénzben tartani a legrosszabb megoldás, de ha csak a számládon parkol, akkor is folyamatosan veszít az értékéből.

Olyan megoldást keress, ami hozamot termel. Lehet egy jó megtakarítási számla, állampapír, de be is fektetheted valamilyen eszközbe.

Ha befektetnél, akkor olyan formát válassz, amit biztonságosnak érzel. Tőzsdézni nem feltétlenül jó ötlet, de vannak kevésbé kockázatos eszközök, például egy értékpapír vagy befektetési alap megfelelő lehet.

5 + 1. Csökkentsd az albérleti díjad!

Az albérleti díj elég komoly tétel sokak kiadási listáján.

Próbálj meg minél alacsonyabb bérleti díjat fizetni. Bérelhettek lakást közösen pár barátoddal, kereshetsz kisebb albérletet, vagy költözhetsz valamivel távolabb a városközponttól.

Figyelj arra, hogy az albérleted rezsije minél alacsonyabb legyen.

Ha megteheted, akár pár évre vissza is költözhetsz a szüleidhez. Ez felnőtt korban nem feltétlenül kényelmes, de nagyot dobhat a megtakarításodon.

Simondán Eszter
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő
Linkedin
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő

Szerintem a pénzügyek ismerete nem szükséges rossz, hanem alapvetően fontos dolog. Célom, hogy megmutassam, hogy pénzügyi témákról érthetően és érdekesen is lehet beszélni. Cikkeimmel igyekszem segíteni, hogy a legtöbbet hozhasd ki egy támogatásból vagy hitelből. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink lakáshitel témában