Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A birtokbaadást a köznyelv átadás-átvételnek vagy kulcsátadásnak nevezi, pedig jóval több annál. A birtokbaadási jegyzőkönyv egy hivatalos dokumentum, amely ingatlanvásárlás vagy bérbeadás során készül. Az eladó/bérbeadó és a vevő/bérbevevő számára egyaránt fontos, hiszen az ingatlan birtokbaadása mindkettőjük érdekeit védi. Mutatjuk, mit kell tudnod, hogy később se legyen baj.

 

Mi az a birtokbaadási jegyzőkönyv, és miért fontos?

A birtokbaadási jegyzőkönyvben a felek rögzítik az ingatlan állapotát, a mérőórák állását, és az átadás során fennálló egyéb körülményeket. Benne van, hogy milyen berendezési tárgyakkal együtt kaptad az ingatlant, mik voltak a hibái és hiányosságai.

Az elkészítése azért fontos, mert megvéd az utólag esetleg felmerülő vitás helyzetek esetén, mivel ebből pontosan kiderül, milyen állapotban volt az ingatlan az átadás pillanatában.

Vásárlásnál a birtokbaadás napjától az új tulajdonosé az ingatlan, innentől ő fizeti a közműdíjakat és felel az épületben keletkező károkért.

Mit tartalmaz egy birtokbaadási jegyzőkönyv?

A birtokbaadási jegyzőkönyv általában nem több, mint 2-3 oldal, és nem túl bonyolult, az viszont fontos, hogy amit belefoglaltok, az helyes és pontos legyen.

Érdemes már az adásvételi szerződésben utalni az ingatlan átadására, arra, hogy mikor és hogyan történik. Ez azért fontos, mert a vételárat általában már azelőtt teljes mértékben kifizeted, hogy megtörténne a birtokbaadás. Célszerű ezért határidőt adni a birtokbaadásra, illetve kötbért meghatározni arra az esetre, ha az eladó hibájából nem történik meg az átadás időben.

A dokumentumra két tanú aláírása vagy ügyvéd általi hitelesítése is szükséges.

Formai követelmények

A birtokbaadási jegyzőkönyvnek nincs kötött formája, bár léteznek formanyomtatványok, amiket használhatsz.

A dokumentumnak tartalmaznia kell:

  • Az eladó és a vevő adatai. Szerepeljenek az azonosításhoz szükséges adatok, tehát név, anyja neve, születési hely és idő, lakcím, személyazonosító jel. Szerepeljen itt az eladó új lakcíme is.
  • Hivatkozás az ingatlan adásvételi szerződésre, illetve arra, hogy a vevő a vételárat az eladónak megfizette. Ha még nem fizette meg a teljes vételárat, akkor az is legyen benne, hogy mikor esedékes az utolsó részlet.
  • Mérőórák aktuális állása, az órák gyári száma.
  • Az ingatlan és az abban szereplő berendezések felsorolása, azok állapota, hibái.
  • Aláírások, hely és idő.

Az ingatlan állapotának rögzítése

Birtokbaadáskor az eladóval együtt végig fogjátok nézni az épületet, és rögzítetek minden fontos tudnivalót. Készítsetek fotókat (a mérőórákról is), és ezeket mellékeljétek a dokumentumhoz.

Mérőórák állása és átírása

A mérőórák állásának rögzítése nagyon fontos, mert ez alapján állítja be a szolgáltató, hogy mikortól kell neked számláznia. A pontos mérőóraállás rögzítése arra való, hogy ne kelljen az előző tulajdonos fogyasztását kifizetned, és neki sem a tiédet.

Fotózzátok le az órákat, jegyezzétek fel pontosan az állásokat és az órák gyári számát is.

A víz, villany, gáz mellett átveheted az internet vagy a kábeltévé előfizetést is, ilyen esetben ezeket is szerepeltessétek a jegyzőkönyvben.

A mérőóra állások mellett kérj az eladótól nullás igazolásokat, amelyek igazolják, hogy nincs közüzemi tartozása.

Fogalmazzátok bele a jegyzőkönyvbe, hogy az eladó hozzájárul ahhoz, hogy a közműveket a nevedre átírasd.

Kulcsok és egyéb átadott eszközök

A birtokbaadási jegyzőkönyvben szerepelnie kell, hogy az eladó a szerződésnek megfelelően kiürítette az ingatlant, illetve hogy milyen állapotban adja azt át.

A kulcsok mellett azonban átadhat más eszközöket, berendezéseket is. Ezek lehetnek beépített eszközök, vagy olyan tárgyak, amelyeket az adásvételi alku részeként megvásároltál az eladótól, például bútorok, háztartási gépek vagy más berendezések.

Ezek állapotát is rögzítsétek, fotókkal.

Hogyan zajlik a birtokbaadás?

A birtokbaadás, illetve a kulcsok átadása történhet magában az ingatlanban, de más helyszínen is, például az ügyvéd irodájában, de fontos, hogy az ingatlant ezt megelőzően együtt bejárjatok, és mindent rögzítsetek a jegyzőkönyvben.

Amikor tulajdonosként először lépsz be az ingatlanba, mindent úgy kell találnod, ahogy az a dokumentumban szerepel.

Tippek a birtokbaadási jegyzőkönyv kitöltéséhez

A birtokbaadási jegyzőkönyv aláírása előtt az eladónak biztosítania kell, hogy a korábbi lakók mindegyike kijelentkezett az ingatlanból. Úgy vedd át a lakást, hogy oda már senki nincs bejelentve. Ha az ingatlan vállalkozás székhelye volt, akkor a vállalkozást is ki kell onnan jelenteni.

Ne felejtsd el a dokumentumot az eladóval és két tanúval aláíratni, vagy tanúk hiányában ügyvéddel ellenjegyeztetni. A jegyzőkönyv csak így lesz bizonyító erejű, azaz vitás kérdésekben csak ekkor tudod használni.

Miben tér el a birtokbaadási jegyzőkönyv adásvétel és bérbeadás esetén?

Adásvétel esetén a birtokbaadási jegyzőkönyv a tulajdonosváltást követő birtokátruházást dokumentálja, és gyakran tartalmaz a vételár kifizetésére vonatkozó információkat is.

Bérbeadásnál viszont a bérbeadó marad a tulajdonos, így a jegyzőkönyv inkább a használatba adásról, a bérleti feltételek kezdetéről és az ingatlan állapotának rögzítéséről szól. Ettől persze még nem kevésbé fontos dokumentum, mint adásvételnél.

Miben más a birtokbaadási jegyzőkönyv és az átadás-átvételi jegyzőkönyv?

Az átadás-átvételi jegyzőkönyv valamilyen dolog (ingatlan, eszköz, projekt, feladat stb.) fizikai vagy jogi átadását és átvételét dokumentálja két fél között. Lehet szó például:

  • egy kivitelező által befejezett munkáról (pl. lakásfelújítás);
  • egy szolgáltatás teljesítéséről (pl. szoftverfejlesztés);
  • vagy akár gépek, berendezések átadásáról.

A birtokbaadási jegyzőkönyv ezzel szemben az ingatlan birtokbaadásáról szól, vagyis arról, amikor a vevő (bérlő) fizikai értelemben is használatba veszi az ingatlant. Ez jellemzően akkor történik meg, amikor a vevő már kifizette a vételárat és ténylegesen birtokba léphet.

Birtokbaadási és átadás-átvételi jegyzőkönyv
közötti különbségek
Szempont Birtokbaadási jegyzőkönyvÁtadás-átvételi jegyzőkönyv
CélIngatlan birtoklásának átadása, kulcsátadásTeljesítés, eszköz vagy feladat átadásának rögzítése
TárgyKifejezetten ingatlan Bármi lehet: ingóság, szolgáltatás, projekt
FelekTulajdonos/vevő vagy bérbeadó/bérlő Általánosan bármely szerződő felek
TartalomMűszaki állapot, óraállások, kulcsátadás Teljesítési jellemzők, észrevételek, hibák
JoghatásBirtoklás és használat átszállása Teljesítés elismerése

Gyakran ismételt kérdések

  • Milyen esetekben kötelező a birtokbaadási jegyzőkönyv?

    Ingatlan adásvételénél és bérbeadásánál kell birtokbaadási jegyzőkönyvet készíteni, az adásvétel utolsó lépéseként.

  • Mi a különbség az átadás-átvételi jegyzőkönyv és a birtokbaadási jegyzőkönyv között?

    Az átadás-átvételi jegyzőkönyv a teljesítés vagy egy dolog fizikai/jogi átadását rögzíti, míg a birtokbaadási jegyzőkönyv kifejezetten az ingatlan tényleges használatba vételét, birtoklásának átszállását dokumentálja.
  • Ki készíti el a birtokbaadási jegyzőkönyvet?

    Általában az eladó vagy bérbeadó készíti el, hiszen ő adja át az ingatlan birtokát, de elkészítheti az eladó ügyvédje is.

  • Mi történik, ha nem készült birtokbaadási jegyzőkönyv?

    Ha nem készül birtokbaadási jegyzőkönyv, akkor nehéz bizonyítani a birtokbaadás időpontját és az ingatlan állapotát, ami vitákhoz vezethet például a rezsi elszámolása, a károk felelőssége vagy a jótállás kapcsán. Ez pedig mindkét fél számára jogi és pénzügyi kockázatot jelent.
  • Hogyan lehet vitás helyzeteket elkerülni?

    A vitás helyzetek elkerülhetők, ha birtokbaadáskor részletes, mindkét fél által aláírt jegyzőkönyv készül, amely rögzíti az ingatlan állapotát, az óraállásokat és az átadott eszközöket. Érdemes fotókat készíteni és ezeket csatolni a jegyzőkönyvhöz.
  • Kell birtokbaadási jegyzőkönyv a tulajdon bejegyzéséhez a Földhivatalban?

    Nem kell, a tulajdonjog enélkül is felkerül az ingatlan tulajdoni lapjára.
Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink lakásvásárlás témában