Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Ha egy ingatlan megvásárlása lakáshitellen történik, akkor a hitelszerződést közjegyzői okiratba kell foglalni, így mindenképpen szükség lesz közjegyző közreműködésére. Ennek díját a hitelt igénylő vásárló fizeti, így célszerű tudni, hogy az akár több százezer forintos díj hogyan csökkenthető, vagy akár nullázható le teljesen. 

Mikor van szükség közjegyzőre, és mivel foglalkozik?

Nagyon sok helyzetben lehet előnyös igénybe venni egy közjegyző szolgáltatásait, mert elkerülhető vele az évekig tartó, drága pereskedés, míg bizonyos ügyekben kötelező a közjegyző közreműködése.

Egyre több ingatlantulajdonos kér például a bérlőjétől úgynevezett közokiratba foglalt egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot a bérleti szerződés mellé. Így ha a bérlő nem fizet vagy kárt okoz az ingatlanban, bírósági ítélet nélkül kitehető az ingatlanból.

Lakáshitel szerződéseket kötelező közjegyzői okiratba foglalni, a bankok ezzel biztosítják be magukat arra az esetre, ha az adós nem fizetne, a hitelszerződést pedig fel kell mondani.

A közjegyző által kiállított közjegyzői ténytanúsítvány akkor lehet például hasznos, ha egy ingatlan építése vagy felújítása nem készült el határidőre, esetleg nem megfelelő minőségű anyagok lettek beépítve, erről pedig hiteles dokumentumra van szükség egy későbbi perhez.

Közokirati bizonyító jellege miatt a tanúsítvány felgyorsíthatja és hatékonyabbá teheti a bizonyítási eljárást, lerövidítve ezzel a peres eljárás hosszát.

A fizetési meghagyás kibocsátása akkor segíthet, ha az adós nem fizet határidőre. A közjegyző által kiküldött fizetési meghagyásra az adós több módon reagálhat: megfizetheti az adósságot egy összegben, kérhet részletfizetési lehetőséget, de természetesen vitatatja is annak jogosságát, ebben az esetben azonban automatikusan perré alakul át az eljárás. Ha figyelmen kívül hagyja a fizetési meghagyást, akkor az 15 nap után jogerőre emelkedik, ami egyenértékű egy bírósági ítélettel, így a tartozás azonnal végrehajtható lesz.

A közjegyzőnek lehetősége van igazságügyi szakértőt kirendelni, ami segíthet peren kívül eldönteni egy vitás kérdést – például, hogy az újépítésű ingatlannak valóban nem megfelelő-e a hangszigetelése -, de a szakértői vélemény akár egy folyó vagy jövőbeni bírósági per során is felhasználható.

A közjegyzőnek öröklési ügyekben is fontos szerepe van, hiszen egy hagyatéki eljárás során ő készíti el a hagyatéki leltárt. Ugyancsak közjegyző intézi a bejegyzett élettársi kapcsolat megszüntetését, egy esetleges előzetes bizonyítás elvégzését, de segíthet akár az elveszett, ellopott vagy megsemmisült értékpapír vagy okirat (például takarékbetét, állampapír, kötvény) pótlásában is.

Lakásvásárlók közjegyzővel tárgyalnak

Mikor kötelező közjegyzőt igénybe venni?

  • Lakáshitel felvételekor: jelzáloghitel igénylésekor a bankok minden esetben elvárják az adásvételi szerződés közjegyzői okiratba foglalását.
  • A házastársak vagy élettársak közötti vagyonjogi megállapodás kizárólag akkor érvényes, ha azt ügyvéd ellenjegyezte, vagy közjegyzői okiratba foglalták.
  • Hagyatéki eljárásoknál: öröklési ügyekben a közjegyzői vezeti a hagyatéki eljárást, ennek során összeállítja a hagyatéki leltárt, megállapítja az örökléssel kapcsolatos jogokat, kötelezettségeket és kirója az öröklési illetéket.
  • Bejegyzett élettársi kapcsolat megszüntetésekor.

Miért fontos a közjegyző a hitelek szempontjából?

A hitelszerződés közjegyzői okiratba foglalása minden esetben a hitelezőt védi, ha ugyanis az adós nem szerződés szerint fizet, akkor az adósság automatikusan, bírósági ítélet nélkül végrehajthatóvá válik.

Közjegyzői díjak különböző ügyletek esetén

A közjegyzők a munkájukért díjat számolnak fel, ennek mértékét jogszabály rögzíti, így árazás tekintetében nincs különbség az egyes közjegyzők között.

Ha az ügyérték megállapítható, értékhatártól függően van egy fix díj, valamint egy százalékos érték, ezek együttesen határozzák meg a fizetendő összeget.

Ügyérték alapján legfeljebb 1 millió Ft értékig lehet munkadíjat felszámítani. Egyoldalú jogügylet vagy jognyilatkozat okiratba foglalásáért a jogszabályban rögzített munkadíj kétharmada illeti meg a közjegyzőt.

Például egy 50 millió Ft összegű lakáshitelnél – ez kétoldalú jogügylet, hiszen az adós és a bank között jön létre - a fix közjegyző díj 86 200 Ft, amihez hozzájön a 10 millió Ft feletti rész 0,25%-a, így összességében 186 200 Ft költséget jelent a szerződés közjegyzői okiratba foglalása. Egyoldalú kötelezettségvállaló esetében a normál munkadíj 30%-ával kell számolni.

Ha nem állapítható meg ügyérték, akkor a közjegyző a jogszabályban rögzített óradíj (5 500 Ft) alapján számítja ki a fizetendő összeget, vagyis annál magasabb lesz a költség, minél bonyolultabb és hosszabb egy szerződés.

Bizonyos esetekben – például, ha egy végrendelet megőrzéséről jegyzőkönyv is készül - a közjegyző a normál óradíj másfélszeresét számítja fel, de vannak eljárások, amikor az óradíj két- vagy háromszorosát kell megfizetni.

A közjegyző a fentieken felül az adott eljárással kapcsolatban felmerülő igazolt költségeit (pl. utazási, szállás-, étkezési, postaköltség, leírási díj, fordítás, tanú, tolmács költségtérítése) is megtérítteti, mint ahogy a sürgősségi eljárás is feláras.

Lakáshitel-szerződés eljárás díjai

● A bankok minden esetben elvárják a jelzáloghitel-szerződés közjegyzői okiratba foglalását.

● Jelzáloghiteleknél a közjegyzői díj mértéke a hitelösszeg alapján kerül kiszámításra. Egy 10 millió Ft összegű lakáshitel esetében például 86 200 Ft lesz a közjegyzői okiratba foglalás költsége.

Lakás alaprajz átnézése

Ingatlan adásvétel

Az adásvételi szerződést mindenképpen írásba kell foglalni, a szerződésnek pedig tartalmaznia kell a vevő és az eladó nevét, az ingatlan paramétereit, valamint a vételárat. A megállapodás egyéb részleteit nem feltétlenül kell tartalmaznia a szerződésnek, ám célszerű ezeket is itt rögzíteni, elkerülendő az esetleges félreértéseket a későbbiekben.

Az adásvételi szerződés megkötéséhez nincs szükség feltétlenül ügyvédre vagy közjegyzőre, ám ahhoz, hogy a tulajdonszerzés a földhivatali tulajdoni lapra is felvezetésre kerüljön, már elengedhetetlen valamelyikük.

Ha részben lakáshitelből történik a vásárlás, akkor mindenképpen közjegyzőre lesz szükség, mert a bankok elvárják a hitelszerződés közjegyzői okiratba foglalását.

Milyen plusz költségekkel kell számolnia vevőnek?

Ingatlan vásárlás:

  • Ügyvédi munkadíj: kb. az ingatlan értékének 0,3-04%-a
  • Tulajdoni lap lekérése a földhivataltól: hiteles tulajdoni lap: 4 800 Ft/db; papíralapú hiteles tulajdoni lap: 10 000 Ft/db
  • Tulajdonjog földhivatali bejegyzése: 10 600 Ft (sürgősséggel: 16 000 Ft)

Lakáshitel:

  • Banki jelzálogjog bejegyzése a tulajdoni lapon: 20 000 Ft
  • Értékbecslés: 40-60 000 Ft
  • Közjegyzői díj: hitelösszeg függvénye, de jellemzően 80-150 000 Ft
  • Folyósítási jutalék: 0-1%

Közjegyzői kedvezmény, díjmentesség

Bizonyos esetekben a közjegyzői díjból kedvezmény kapható, vagy akár el is engedik azt.

Közjegyző díjkedvezmények

  • CSOK hitelek: CSOK Plusz hitel, falusi CSOK, falusi CSOK mellé igényelhető CSOK hitel igénylése esetén kedvezményes közjegyzői díjat kell fizetni.

A hatályos jogszabály szerint a közjegyzői okirat elkészítéséért fizetendő munkadíj, költségátalány és készkiadás – ideértve az okiratról készített és az okiratkészítés során kiállított elektronikus hiteles kiadmány díját is – összesen:

  • 3 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 10 000 Ft;
  • 3 000 000 Ft feletti, de 5 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 14 000 Ft;
  • 5 000 000 Ft feletti, de 10 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 16 500 Ft;
  • 10 000 000 Ft feletti, de 15 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 19 500 Ft;
  • 15 000 000 Ft feletti, de 30 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 23 500 Ft;
  • 30 000 000 Ft feletti, de 50 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 27 500 Ft.
  • Az első lakásukat vásárló 35 év alatti fiataloknak - ha az ingatlan értéke nem haladja meg a 15 millió Ft-ot - a normál közjegyzői díj felét felét kell fizetniük az adásvételi szerződés közokiratba foglalásáért.
  • Tartási, életjáradéki vagy öröklési szerződések okiratba foglalásakor az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött személyeknek a közjegyzői munkadíj háromnegyedét kell csak megfizetniük. Az illetmény a felére csökken, ha az okirat írásra vagy olvasásra képtelen személy számára készül, vagy ha a közjegyző méltányossági alapon, egészségügyi állapotra tekintettel készít végintézkedést vagy meghatalmazást.
  • A lakáscélú nem kamattámogatott jelzáloghitelek esetén az egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat közokiratba foglalásáért a munkadíj 30%-a számolható fel. Erre akkor kerül sor, ha a szerződő felek közül csak az egyik jelenik meg a közjegyző előtt, és a magánokirati formában már létrejött szerződésben írt kötelezettségvállalását megerősíti. Ilyennek minősül például, amikor egy magánszemély és egy bank megkötötte egymással a kölcsönszerződést, és az adós közjegyző előtt vállal kötelezettséget a kölcsönkapott pénzösszeg visszafizetésére.

Ehhez elektronikusan rendelkezni kell az okirat írásbeli tervezetével, hogy azt szerkeszthető formában a közjegyzőnek átadhassuk. Fontos, hogy a szakembernek ne kelljen benne érdemi, tartalmi változtatást végeznie.

  • A közjegyzői munkadíj háromnegyedét kell fizetniük a három vagy több kiskorú gyermeket közös háztartásban nevelő házastársaknak akkor, ha lakóingatlan adásvételi szerződést foglaltatnának közokiratba.

Hogyan csökkentheted a közjegyzői díjakat?

Jelentősen csökkenthető a lakáshitelhez kapcsolódó közjegyzői díj, ha egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot foglaltatsz közokiratba. Ebben az esetben a normál munkadíj 30%-át kell megfizetned.

Banki akciók és kedvezmények

A bankok egy része akciósan visszatéríti a közjegyzői díjat a hitel folyósítását követően. Ugyanakkor feltételül szabhatják, hogy ha a hitelt meghatározott időn belül részben vagy egészben előtörleszted, akkor a hitelfelvételkor kapott kedvezményeket meg kell térítened.

Maradtak kérdéseid a közjegyzői díjjal kapcsolatban?

  • Mindenhol ugyanannyi a közjegyzői díj ugyanarra az ügyletre?

    A közjegyzők munkadíját jogszabály határozza meg, így mindenhol azonos árakkal találkozhatunk.

  • Mennyi az átlagos közjegyzői díj egy lakáshitelnél?

    A közjegyzői díj rendszerint a hitelösszeg 0,4-0,5%-a szokott lenni, de a pontos összeg bankonként változhat. Ez egy 20 millió Ft-os lakáshitelnél például 80-100 ezer Ft költséget jelenthet.
  • Ingatlan adásvételnél kötelező a közjegyző?

    Ingatlan adásvételnél elegendő ügyvéd közreműködése a tulajdonjog földhivatali bejegyzéséhez, ám ha jelzáloghitellel történik a vásárlás, akkor mindenképpen szükség lesz közjegyzőre.

  • Mikor kaphatok kedvezményt a közjegyzői díjakra?

    A bankok egy része a folyósítást követően visszatéríti a közjegyzői díjat, illetve otthonteremtési támogatások esetében kedvezőbb díjazást ír elő a jogszabály.

  • Mikor vállalja át a bank a közjegyzői díjat?

    A bankok időről időre akciókat hirdetnek, amelyek a közjegyző díjat is érinthetik. Érdemes ezekről hiteligénylés előtt tájékozódni.

  • Mikor kell visszafizetni a banknak a közjegyzői díjat?

    A bankok kizárólag a hitel folyósítását követően téríthetik vissza a közjegyzői díjat. A bankok minden esetben kikötik, hogy ha a hitel meghatározott időn belül részben vagy egészben előtörlesztésre kerül, akkor az igényléskor kapott kedvezményeket - így a közjegyzőidíj elengedését is - egyösszegben vissza kell fizetni.

  • Mikor kötelező közjegyzői hitelesítés egy szerződésnél?

    Lakáshitelnél, házastársak és élettársak vagyonjogi megállapodásakor, bizonyos öröklési ügyekben, bejegyzett élettársi kapcsolat megszüntetésekor kötelező a közjegyző közreműködése.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink lakáshitel témában