
Opció, opciós ügylet és opciós kereskedés – hogyan működik?
Az opciós ügylet egy megállapodás, amely a megkötéskor egy jövőbeni időpontra vonatkozva jön létre. A két fél az opció megvásárlója és az opció kiírója. Az opció vásárlója csak lehetőséget szerez arra, hogy az előre rögzített áron vásároljon vagy eladjon. A kiíró szemszögéből viszont (ha az opció vevője él az opcióval) kötelezettségről van szó.
Mi az az opció és opciós ügylet?
Az opció egy olyan pénzügyi derivatíva, amely jogot biztosít egy adott eszköz meghatározott áron történő megvásárlására vagy eladására egy adott időpontig, vagy egy adott időpontban.
Az opció nem kötelezi a tulajdonosát a végrehajtásra, a határidős ügylet igen.
Hol kötnek opciós ügyleteket?
- Részvénypiacokon (Részvényindexre is)
- Devizapiacokon
- Árupiacokon
Az opciók fő típusai
Az opciós ügyleteknek négy alapesete létezik.
- vételi jog vásárlás (call opció vétel)
- eladási jog vásárlás (put opció vétel)
- eladási kötelezettség vállalás (call opció eladás)
- vételi kötelezettség vállalás (put opció eladás)
Ez a négy lehetőség párban is leírható, hiszen az ügylet két oldalán így állnak a felek:
- vételi jog vásárlója és eladási kötelezettség vállalója (call opció kiíró)
- eladási jog vásárlója és vételi kötelezettség vállalója (put opció kiíró)
Az opciós szerződésekben a kötelezettségvállaló befektető kockázata és potenciális vesztesége sokkal nagyobb, az opciós díjat viszont minden kimenetel mellett megkapja.
Call opció (vételi opció)
Ez a leggyakrabban használt opciós trade, ekkor egy későbbi időpontra szóló vételi jogot szerez a befektető, egy előre rögzített árfolyamon. Csak lehetőség, nem kötelező élni vele.
Költsége mindenképp van, akár él a befektető az opcióval, akár nem, ezt opciós díjnak hívják.
Akkor érdemes call opciót venned, ha az árfolyam emelkedését várod. Minden esetben van lejárat és minden opciós ügyletnél mindig van úgynevezett lehívási ár. Az opciót akkor érdemes lehívni, ha a piaci ár magasabb, mint amennyi a kötési ár.
- A tulajdonosnak joga van egy eszköz meghatározott áron való megvásárlására.
- Példa: ha egy részvény jelenlegi ára 100 USD, de van egy 90 USD-s call opció, az opció birtokosa nyereséget realizálhat.
Put opció (eladási opció)
A put opció vétellel arra szerzel lehetőséget, hogy egy adott időpontban vagy időpontig a kiválasztott terméket (részvény, deviza...) eladhass egy előre meghatározott áron.
Sokan egyfajta biztosítékként használják: például már rendelkeznek OTP-részvénnyel, amit mondjuk 20 ezer forintos árfolyamon vásároltak. Most a piaci ár 26 000 forint, de még nem realizált a profit. Egy negatív piaci korrekcióval ez a virtuális nyereség könnyen eltűnhet, ha az árfolyam visszatérne 20 000 forintra. Ha azonban veszel egy put opciót, akkor annak kifutásáig a részvényt eladhatod például 25 500 forintért, akkor is ha a piaci ár akármekkorát esik.
Akkor is jó választás, ha egyszerűen csak árfolyamesést vársz, előnyösebb a hagyományos shortolásnál. A shortoláshoz előbb kölcsön kell kérni a terméket, hogy eladhasd, a potenciális veszteség korlátlan, hiszen az árfolyam akármeddig emelkedhet. Put opció vételével a veszteség csak az opciós díj lehet.
- A tulajdonosnak joga van egy eszköz meghatározott áron történő eladására.
- Példa: Ha egy részvény ára 100 USD-ról 80 USD-ra esik, egy 95 USD-os put opcióval profitot lehet elérni.
Az igazi mélyvíz: put és call opció eladás (azaz kötelezettségvállalás)
Az opció eladás (kiírás) kifejezetten magas kockázatú eszköz, csak profi befektetőknek ajánlott. Az opció eladásnál (kiírásnál) te vagy az, aki az opciós jogot biztosítja a kereskedési partner számára, vagyis kötelezettséget vállalsz az ellentétes ügyletre. A nyereséged csak az opciós díj, ez mindenképp megilleti a kiírót, a veszteség viszont szinte korlátlan.
Fedezett és fedezetlen opció
Ezek a kérdések az opció kiírója szemszögéből lényegesek. Ha te vagy a call opció kiírója/eladója, akkor kötelezettséget vállalsz előre rögzített áron történő eladásra.
Ha az opció kiírásakor rendelkezel az adott termékkel, akkor ez fedezett opciónak nevezik, ha nem (és ez a nagyobb kockázat), az fedezetlen opció. A pozíció fedezettsége azt jelenti, hogy az opció kiírójának portfóliójában már ott van az adott termék és ha el kell adnia, abból megtehető.
Az opciók osztályozása
Lejárata előtt, annak függvényében, hogy a benne rögzített ár milyen viszonyban áll az alapeszköz aktuális értékével, az opciót háromféleképpen lehet értékelni.
In the money (ITM)
Ez az a szituáció, amikor nyerőben érezheti magát a befektető. Vételi opciónál akkor áll elő, ha a piaci ár magasabb, mint az opciós szerződésben rögzített (lehívási/strike) ár.
Out the money (OTM)
Ebben az esetben az opciónak nincs belső értéke, nincs értelme lehívni.
At the money (ATM)
Ez az állapot, amikor az opció lehívási ára és a piaci ár megegyező, vagy nagyon közel van egymáshoz.
Hogyan működik az opciós kereskedés?
- Az opció egy befektetési eszköz, ha valaki ilyet vásárol, jogosultságot szerez egy adott termék jövőbeni megvételére, vagy eladására egy előre rögzített áron.
- Az opciózás nincs ingyen, a lehetőségért fizetni kell, ez az opciós termék ára vagy opciós prémium.
- A lejárati idő a néhány naptól kezdve az 1-2 évig is tarthat.
- Az előre rögzített ár, amin az opciót le lehet hívni, strike-nak nevezik.
Opciós stratégiák
Opciós stratégia alatt azt értik a szakértők, ha a befektető a négy opciós alaptípusból egyszerre nem csak egyet köt meg. Több opció kombinációjára többféle stratégia épül és ezeknek folyamatosan nő a száma.
Egy példa: arra számítasz, hogy a soron következő amerikai GDP adat hatására az euró-dollár árfolyam egy komolyabb elmozdulást mutat, de nem lehet tudni, hogy melyik irányba. Erre a spekulációra a jó megoldás a call (vételi) és put (eladási) opciók együttes vétele.
Long call
Long call pozícióval jogod lesz a későbbiekben egy előre rögzített árfolyamon vásárolni. Akkor van értelme ilyen pozíciót nyitni, ha az alaptermék áremelkedésére számít a befektető.
Long put
Eladási opciók vásárlása spekulációs céllal. Ezzel jogot szerzel arra, hogy a kötési árfolyamon add el a szóban forgó terméket. Akkor érdemes ezt választani, ha a mögöttes termék árfolyamesését várod, vagy a meglévő long pozíción elért, de nem realizált hozamot akarod bebiztosítani.
Covered call
Ha call opciót adsz el, másnéven eladási kötelezettséget vállalsz, akkor a kockázatod csökkenthető, ha az opció kiírása előtt már rendelkezel az adott termékkel, vagyis az ügyletet az alaptermék birtoklásával lefedezed.
Opciós ügylet kockázatkezelési stratégiák
Ha kellő ismeretekkel rendelkezel, akkor az opciós ügyletek az egyik legjobb kockázatkezelési megoldást kínálják a különféle kereskedési stratégiákhoz.
Hedge stratégiák
Opciók segítségével csökkenthető a piaci kockázat is. Például a befektető egyedi részvényt vesz, majd a kockázat csökkentése érdekében ugyanerre a részvényre egy put opciót is vásárol. Ez nagyfokú védelmet jelent, hiszen az alaptermék árfolyamesésekor a put opción nyereség keletkezik.
Opciós arbitrázs
A piaci árazási különbségek kihasználására többféle módszer létezik, csak egy példa: észleled, hogy a különböző tőzsdéken ugyanazt az opciós terméket eltérő áron jegyzik. Hasonlóan a részvényarbitrázshoz, érdemes az olcsóbb opciót megvenni, a drágábbat pedig eladni.
Az opciós piac kockázatai és előnyei
Lényegi különbség van az opció vásárlása és az opció kiírása közt kockázat szempontjából. Az opció vevője csak az opciós díjat veszítheti el, míg a kiíró (kötelezettségvállaló), jóval nagyobb kockázatot vállal, ezért érdemes kiíróként fedezni a pozíciót.
Előnyök
- Rugalmas kereskedési lehetőség.
- Korlátozott kockázat és veszteség az opció vásárlójának.
- Számos kereskedési stratégiába beépíthető: kockázatcsökkentésre, nem realizált nyereség lefedezésére, vagy a klasszikus shortolás helyett árfolyamesésre való spekulációra
Kockázatok
- Az opciós prémium elvesztése valós kockázat
- Piaci volatilitás hatása.
- Az opció kiírója maximum az opciós díjat keresheti meg, vesztesége viszont korlátlan is lehet
Gyakran ismételt kérdések
-
Mi a különbség az európai és amerikai opciók között?
Európai opció: a befektető csak a lejáratkor döntheti arról, hogy él-e az opció lehívás lehetőségével. Az amerikainál pedig az opciós szerződés megkötésétől a lejáratig bármikor.
-
Hogyan befolyásolja az időérték az opciók árát?
Időérték alatt az opció kifutásáig hátralévő időt kell érteni. Nagyjából kijelenthető, hogy minél több idő van hátra az opció kifutásáig, annál nagyobb a valószínűsége, hogy nyerhetsz az ügyleten, azaz megéri lehívni az opciót. Ahogy közeleg az opció kifutása, az árazás attól függ, hogy áll az alaptermék árfolyama. Ha nagy a valószínűsége, hogy az opción nyer a befektető, akkor az egyre drágább lesz, ahogy közelítünk a kifutáshoz. -
Mely piacokon érhetők el az opciós ügyletek?
Érdemes a magyar befektetési szolgáltatóknál érdeklődni. Rajtuk keresztül elérhető a BÉT opciós piaca, a devizapiac és a főbb európai, amerikai részvény és index opciók. -
Mennyi a tipikus opciós díj?
Az opciós díjat befolyásolja az opciós ügylet kötési árfolyama, az alaptermék azonnali árfolyama valamint az alaptermék volatilitása. Akkor is meg kell fizetni, ha az opció tulajdonosa nem él az opciós jogával. A díj folyamatosan változik, függ a mögöttes termék aktuális árától és az opció kifutásáig hátralevő időtől.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.