
Személyi kölcsön jövedelemigazolás nélkül - hogyan lehetséges?
Ha munkáltatói jövedelemigazolás nélkül vennél fel személyi kölcsönt, akkor erre is van lehetőség, de pár dolgot mindenképpen tudnod kell ezzel kapcsolatban. Mutatjuk a részleteteket!
Mivel a személyi kölcsön igényléséhez nincs szükség ingatlanfedezetre, a bank kizárólag az igazolt nettó jövedelmed alapján dönt arról, hogy ad-e számodra hitelt, és ha igen, mekkora összegre számíthatsz. A jövedelmed megfelelő módon kell igazolnod a bank felé, ami rendszerint a legutolsó 3-6 havi, saját nevedre szóló bankszámlakivonat, amin egyértelműen beazonosíthatónak kell lennie, hogy mennyit keresel. Ehelyett vagy ezen felül a bank kérhet még munkáltatói jövedelemigazolást is.
Ez utóbbin a munkáltatódnak nem csak azt kell megadnia, hogy mennyi a nettó kereseted, de arról is nyilatkoztatják, hogy mennyi cafetériát kapsz, mi a pontos munkaköröd, mióta dolgozol neki, hogy a munkaviszonyod határozatlan vagy határozott idejű, ha ez utóbbi, akkor mikor jár le. Amennyiben határozatlan időre vagy foglalkoztatva, akkor a bank arra is rákérdez, hogy szándékoznak-e hosszabbítani veled, és ha igen, mennyi időre.
Célszerű az adott bank munkáltatói jövedelemigazolás formanyomtatványát használnod, nehogy amiatt dobják vissza az igénylésed, mert valamilyen adat hiányzik, vagy nem megfelelő formátumban szerepel rajta.
A munkáltatóit a vállalkozások pénzügyi részlege állítja ki, így erősen cégfüggő, hogy mennyi idő alatt kapod meg, de ha nincsenek éppen nagy szabadságolások vagy valamilyen rendkívüli helyzet, akkor rendszerint pár nap az átfutási idő.
Mikor nem kell jövedelemigazolás?
A bankok nem minden esetben kérnek munkáltatói jövedelemigazolást, sokszor megelégszenek azzal, ha megkapják a legutolsó 3-6 havi, nevedre szóló bankszámlakivonatot, amin egyértelműen beazonosítható - a jogcím munkabér és/vagy nyugdíjjóváírás kell, hogy legyen -, hogy mennyi a nettó jövedelmed. A bankok ez alapján többféleképpen számolhatnak, de rendszerint átlagolnak. Az, hogy pontosan hány havi kivonatot kér a bank, erősen változó, arra azonban figyelj, hogy szinte mindig eredeti kivonatot vagy hiteles másolatot kérnek. Ez utóbbi a netbankodból beszerezhető.
Nem feltétlenül kell annál a pénzintézetnél számládnak lennie, ahol a hitelt szeretnéd felvenni, ám a saját ügyfeleik hitelkérelmeit szinte mindig gyorsabban bírálják el a bankok. A K&H Banknál például az e-bankon vagy mobilbankon keresztül igényelt személyi kölcsönöket akár percek alatt elbírálják, ha teljesíted az elvárt feltételeket. (Egyedül használod a bankszámlád, legalább 6 hónapja erre a számlára érkezik a minimálbért meghaladó jövedelmed, valamint nem szerepelsz mulasztással a KHR adatbázisban.)
Ráadásul a saját számlevezető bankodtól sok esetben kedvezményesen vehetsz fel hitelt, az Erste például kamatkedvezményt ad, ha ügyfél vagy, és a banknál vezetett számlára érkezik a jövedelmed.
Hiteligénylés jövedelemigazolás nélkül, ha nincs munkád
A bankok kizárólag akkor hiteleznek, ha van jövedelmed, ami lehet alkalmazotti, vállalkozói vagy akár nyugdíjjövedelem egyaránt. A dolog érthető, hiszen máskülönben mi garantálná, hogy a hitel törlesztőit szerződés szerint tudod majd fizetni. A bankoknak azonban kötelességük is ellenőrizni ügyfeleik fizetési képességét, ezt ugyanis a Magyar Nemzeti Bank kifejezetten előírja számukra.
Éppen ezért igyekeznek pontosan feltérképezni az igénylő aktuális jövedelmi helyzetét, amiről a bankszámlakivonat árulkodó lehet. Például, ha folyamatosan mínuszban tartod a számlád, és a folyószámlahitel keretedből élsz, akkor jó eséllyel elutasításra számíthatsz, hiszen egy újabb kiadást aligha leszel képes kigazdálkodni.
Munkaviszonyon kívül mi számít elfogadható jövedelemnek?
Elsősorban az alkalmazotti, a vállalkozói és a nyugdíjjövedelem hitelezhető, de vannak még olyan kiegészítő jövedelmek, amelyekkel ezeken felül is számolnak a bankok. Ilyen például a cefetéria, a családi pótlék, az ingatlan bérbeadásából származó bevétel, a CSED, a GYED, a GYES, a GYOD, de az ápolási díj, a várandósan kapott táppénz, sőt még az osztalékból származó jövedelem is ide sorolható.
Ezek elfogadása azonban bankonként nagyon eltérő, és a másodlagos jövedelmekkel csak akkor számolnak, ha az elsődleges jövedelem eléri a pénzintézet által meghatározott minimális összeget, ami rendszerint a nettó minimálbér.
Hitel munkanélküliként?
A sikeres hiteligényléshez mindenképpen szükséges, hogy az adott pillanatban legyen munkád, így munkanélküliként nem fog menni a dolog.
Ha sikerül elhelyezkedned, a hitelképességed visszanyeréséhez még legalább 3-6 teljes hónap munkaviszonyra lesz szükséged, valamint arra, hogy lejárjon a próbaidőd. Természetesen felmondási idő alatt sem állhatsz igényléskor, hiszen így bizonytalan lehet a jövőbeni pénzügyi helyzeted.
A bankok általában elvárják, hogy legalább 3-6 hónapja a jelenlegi munkahelyeden dolgozz, de valamikor elfogadják azt is, ha időközben egyszer váltottál, ám akkor a két állásod között nem lehet megszakítás.
Hitel KHR-esként: lehetséges!
A bankok minden hiteligénylésnél ellenőrzik, hogy az adott személy szerepel-e mulasztással a KHR rendszerben, régebbi nevén a BAR listán. Ide akkor kerülhet fel például valaki, ha nem fizeti szerződés szerint a hitelét, az elmaradás pedig 90 napja meghaladja az aktuális minimálbér összegét. Amíg ez a helyzet fennáll, addig úgynevezett aktív KHR-es leszel, ez pedig azt jelenti, hogy egyetlen banktól vagy hitelintézettől sem kaphatsz majd kölcsönt.
Ha rendezted a mulasztásod, akkor ezt követően még egy évig úgynevezett passzív státuszban leszel, ami figyelmeztetés a bankoknak, hogy voltak korábban pénzügyi problémáid. A legtöbb bank ebben a periódusban sem fog hitelezni, hiába rendeződött azóta a pénzügyi helyzeted.
A kivételek közé tartozik a több mint 250 000 ügyféllel rendelkező Provident, ahol olyan passzív KHR-es igénylőket is hiteleznek, akik a kereskedelmi bankoknál hiába próbálkoznának. A Provident jellemzően kis összegű hiteleket nyújt, az elérhető hitelösszeg 40 000 - 1 500 000 Ft között lehet.
Maradtak kérdéseid?
-
Kaphatok személyi kölcsönt, ha nincs munkaviszonyom?
Amennyiben nincs bejelentett állásod, és nem vagy se vállalkozó, se nyugdíjas, akkor nem kaphatsz személyi kölcsönt Magyarországon.
-
Elég, ha a fizetésem a bankszámlámra érkezik?
A bankok felé mindenképpen igazolnod kell, hogy mekkora összegű nettó jövedelemmel rendelkezel. Ezt megteheted munkáltatói jövedelemigazolással vagy benyújthatod a banknak a legutolsó 3-6 havi bankszámlakivonatodat, ha azon egyértelműen beazonosítható a jövedelmed vagy a nyugdíjad. A vállalkozóknak NAV jövedelemigazolásra lesz szükségük a megelőző évről, ez tartalmazza ugyanis a vállalkozói jövedelmeket. -
Készpénzes jövedelemre is hitelez a bank?
Vannak bankok (Erste, OTP, Raiffeisen, Cofidis, Provident), amelyek hitelezik a készpénzes jövedelmet is, ebben az esetben azonban NAV jövedelemigazolással kell igazolni a nettó jövedelmet. -
GYES-en is kapok hitelt?
A GYES úgynevezett másodlagos jövedelemnek számít, vagyis a bank akkor számol csak vele, ha van elegendő elsődleges jövedelme (például alkalmazotti bér, vállalkozói jövedelem) az adósnak vagy az adóstársnak. Ezért ha GYES-en személyi kölcsönt igényelsz, szükség lesz megfelelő adóstársat is bevonni a szerződésbe. -
Mi a különbség a munkáltatói igazolás és a jövedelemigazolás között?
A munkáltatói igazolást a munkáltató tölti ki a munkavállalójának adataival. A NAV jövedelemigazolást az adóhatóság állítja ki az adózó megelőző évi jövedelme alapján. Ez utóbbi például a vállalkozók és a jövedelmüket készpénzben kapók jövedelmét mutatja meg.
Több mint két évtizede dolgozom újságíróként, azon belül a lakáshitelekkel, az otthonteremtési és családtámogatásokkal, valamint a lakossági pénzügyi termékekkel foglalkozom legszívesebben. Azt szeretem a munkámban, amikor az általam közölt információk kézzelfogható pénzügyi előnyt jelentenek az olvasóknak, vagy ezek segítségével sikerül megoldaniuk egy-egy olyan pénzügyi problémát, ami komoly kihatással lehet az életükre.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.