Tetőtér beépítés és emelet-ráépítés - így lehet olcsóbb
A tetőtér-beépítés vagy az emelet-ráépítés jó módszer lehet arra, hogy megnöveljétek az élettereteket. De kinek éri meg és milyen támogatásokat vehettek igénybe hozzá? Megmutatjuk.
- Mikor építheted be a tetőteret?
- Mit vizsgál a statikus, és miért célszerű felfogadni?
- Milyen engedélyeket kell beszerezni a tetőtér beépítéshez?
- Mennyibe kerül a tetőtér-beépítés?
- Milyen munkákra van szükség tetőtér beépítésnél?
- CSOK tetőtér beépítésre
- Babaváró hitel tetőtér beépítésére
- Személyi kölcsönből is be lehet építeni a tetőteret
- Lakáshitel tetőtér beépítésre
- Maradtak kérdéseid?
Akár a saját házatokat bővítenétek, akár a szülőkét, a tetőtér beépítése vagy egy új emelet ráépítése jó megoldás lehet. Sokkal olcsóbb lehet, mint oldalirányban bővíteni egy házat, ráadásul még támogatás is elérhető rá.
A finanszírozás és az engedélyeztetés szempontjából nagy különbség nincs a tetőtér-beépítés és az emeletráépítés között, ezért mi csak tetőtér-beépítésként hivatkozunk rá.
Attól függően, hogy hol a ház, amit átalakítanátok, CSOK, vagy akár falusi CSOK támogatást is igényelhettek, akár kiegészítve CSOK hitellel is. Ha tervezitek bővíteni a családot, akkor a Babaváró hitel is megoldást kínálhat.
Ha számotokra a támogatás nem elérhető, vagy korábban már igényeltétek, akkor gondolkodhattok személyi kölcsönben is, illetve tetőtér-beépítésre akár lakáshitelt is igényelhettek.
Mikor építheted be a tetőteret?
Ahhoz, hogy beépíthesd a tetőteret, a házadnak erre alkalmasnak kell lennie. A házba plusz anyagokat fognak beépíteni, lehet, hogy meg kell erősíteni a födémet, szigetelni kell, és új ablakokra lesz szükség. A falaknak és az alapnak ezt a többlet terhelést el kell bírnia.
Ezért mielőtt tervet készíttetnél, és szakembereket keresnél, érdemes megbíznod egy statikust, aki megvizsgálja a házat, és megmondja, hogy megvalósítható-e, amit elterveztetek.
A szakvélemény birtokában már bátran mehetsz a tervezőhöz, aki majd az átépítésre vonatkozó szabályokat szem előtt tartva fogja megtervezni a tetőtér beépítését.
Mit vizsgál a statikus, és miért célszerű felfogadni?
Előfordulhat, hogy a házat eleve úgy építették meg, hogy a tetőtér-beépítés lehetőségével is számoltak. Van, hogy első körben csak padlás készül, de már eleve megteremtik a lehetőségét annak, hogy később a család felfelé terjeszkedjen majd. Ez egy szerencsés helyzet, és ilyenkor a tetőtér beépítése is olcsóbb lesz.
Ha viszont a tetőtér egy új gondolat, akkor több feladattal állhattok szemben. Lehet, hogy meg kell erősíteni a szerkezetet ahhoz, hogy biztonságosan lehessen terhelni.
A statikus tehát megnézi, hogy mit bír el a ház szerkezete. Ez egyáltalán nem mellékes, mert ha például cserélni kell a födémet vagy a tetőt, az többmillió forinttal fogja megdobni a költségeket, de a ház így lesz biztonságos.
A statikusnak fel kell tárnia a helyszínt. Az alap feltárásához a ház mellett egy lyukat kell ásni, amíg el nem éritek az alap alját. Ezt méri majd a padló vagy a pince szintjéhez.
Ezenkívül megvizsgálja a falazatot és a födémet. Ehhez a vizsgálat helyén le kell verni a vakolatot, vagy fel kell szedni a rétegeket, hogy meg tudja nézni a gerendákat.
Így viszont pontosan fogjátok tudni, hogy milyen tetőteretek lehet.
Milyen engedélyeket kell beszerezni a tetőtér beépítéshez?
Bár a falakon belül végezteted majd a munka nagy részét, a tetőtér-beépítés engedélyköteles, vagy legalábbis egyszerű bejelentésköteles tevékenység. Ez akkor is így van, ha az ingatlan alapterületét nem növeled.
Az építési engedélykérelemhez szükséged lesz egy építési jogosultságot igazoló okiratra. Erre a dokumentumra azért van szükség, mert igazolnod kell, hogy jogod van az építkezésre, azaz te vagy a tulajdonos, vagy a tulajdonos engedélyezte, hogy elvégeztesd a munkálatokat. Mivel te leszel az építtető, a munkák végeztével tulajdonrészt szerzel az ingatlanban.
A tulajdonjogodat az ingatlan tulajdoni lapjával és az adásvételi szerződéssel is igazolhatod. Szükség lesz térképmásolatra is.
A terveket be kell nyújtanod a helyileg illetékes kéményseprő hatóságnak is, és a munkák végeztével használatbavételi engedélyt is kérned kell.
Mennyibe kerül a tetőtér-beépítés?
Ez attól függ, hogy milyen munkákat választasz, de egy 100 m2-es háznál nagyjából 3-4,5 millió forinttal kell számolnod. Ebben már benne van a lépcső kialakítása is, ami 3-400 000 forint körül van.
Ha nagyobb átalakításokat kell elvégezni, akkor 30-40 000 forintos négyzetméterárral kalkulálhatsz.
Milyen munkákra van szükség tetőtér beépítésnél?
A tetőteret meg kell tisztítani, szigetelni kell, illetve burkolni, laminálni és festeni. Ha több helyiséget is kialakítanátok, akkor gipszkartonból vagy téglából válaszfalakat kell húzni. Ennek általában 5-15 000 forintba kerül négyzetmétere. Szükség lesz vízvezetékre és világításra is, az ezt végző szakemberek óradíjat szoktak felszámolni.
Kelleni fognak ablakok is. A tetőtéri ablakok ára 70-120 000 forint körül van, a beépítés költsége pedig 40-60 000 forint.
A tetőtér gyakran meleg, szükség lehet légkondicionálásra is, ez 150-200 000 forint körül elérhető. Emellett fűtést is ki kell alakítanod. Ha lesz fürdőszoba és mosdó, akkor ehhez is be kell szerezned a csaptelepeket és szanitereket.
Az újonnan kialakított tetőteret el is kell tudni érni, ezért ki kell alakítani egy lépcsőt. Ez lehet a házon belül és akár a házon kívül is. A lépcső ára attól is függ, hogy milyen anyagokból készül. Egy egyszerű falépcső olcsóbb, mint egy beton, vagy egy különleges technikával készült lépcső. Az ára 200-900 000 forint körül van, attól függően, hogy milyen anyagot választasz hozzá.
A munkákhoz megbízhatsz generálkivitelezőt is, aki minden munkáért felel, vagy szerződhetsz te magad az összes szakemberrel külön.
CSOK tetőtér beépítésre
A tetőtér-beépítéshez CSOK vagy falusi CSOK támogatást is igényelhetsz. A CSOK bárhol igényelhető, a falusi CSOK-ra csak akkor lehetsz jogosult, ha a ház egy, a jogszabályban felsorolt preferált kistelepülésen van. Ilyenkor a ház korszerűsítésére is használhatjátok a támogatást.
CSOK igénylésénél nem mindegy, hogy hogyan építed be a tetőteret. Más szabályok vonatkoznak a bővítésre, és mások arra, ha a tetőtér-beépítéssel új lakást hozol létre.
- Ha a tetőteret úgy építed be, hogy legalább egy helyiséggel megnöveled a lakás alapterületét, akkor a CSOK-ot bővítésre igényelheted.
- Ha viszont az ingatlan nem a te tulajdonod, de a tetőtér-beépítéssel külön lakást hozol létre, ami majd a tiéd lesz, akkor az építésre igényelhető magasabb CSOK összeget is kérheted.
Mennyi pénzt igényelhetek?
Ha a saját ingatlanodat bővíted, akkor
- 1 gyermeknél 600 000 forint,
- 2 gyermeknél 1 430 000 forint,
- 3 gyermeknél 2 200 000 forint,
- 4 vagy több gyermeknél pedig 2 750 000 forint lehet a támogatás.
Ha új, különálló lakást hozol létre a tetőtérből, akkor
- 1 gyermekre 600 000 forintot,
- 2 gyermekre 2 600 000 forintot,
- 3 vagy több gyermekre 10 000 000 forintot kaphatsz.
Mikor kaphatok CSOK hitelt?
Ha a 2 vagy 3 gyermeket neveltek vagy vállaltok, akkor a támogatás mellett kedvezményes, kamattámogatott CSOK hitelt is igényelhettek.
CSOK hitelt csak akkor vehettek fel, ha építkeztek, azaz ha új, különálló lakást hoztok létre a tetőtérből. Ha bővítenétek, akkor csak akkor kaphatjátok meg, ha a házat is akkor vásároljátok.
A CSOK hitel összege 2 gyermek esetén 10 millió, 3 vagy több gyermeknél 15 millió forint lehet. A futamideje legfeljebb 25 év, a kamata pedig fix 3%.
Babaváró hitel tetőtér beépítésére
A Babaváró hitel egy kamattámogatott kölcsön, amit akkor igényelhettek, ha új taggal bővül a családotok. Ez nem lakáscélú hitel, hanem szabad felhasználású, így bármire elkölthetitek, beleértve a lakásfelújítást vagy -bővítést is.
A lakáscél egyébként nagyon gyakori felhasználási módja a Babavárónak, sokan szeretik a lakhatásukra költeni. Az elérhető összeg ugyanis elég magas, 10 millió forint is lehet, amiből kényelmesen kijöhet egy tetőtér-beépítés.
A Babaváró nagyon kedvező, mivel kamat nélkül kezditek el törleszteni, és ha a futamidő első 5 évében gyermeketek születik, vagy örökbe fogadtok, akkor végig kamatmentes is marad. Második és harmadik gyermek születésekor pedig az állam elengedi a fennálló tartozásotok 30, illetve 100%-át.
A Babaváróhoz fedezet nem szükséges, és a havi törlesztőrészlete nem lehet 50 000 forintnál nagyobb. A futamidő hosszú, akár 20 év is lehet.
Itt megnézheted, milyen Babaváró hiteleket kínálnak a bankok. A részletek pontban több információt is találsz a hitelekről.
Azon dolgozunk, hogy a rengeteg hitel közül megtalálhasd a legjobbat.
- Jóváírási akció szerint
- Törlesztő szerint
- THM szerint
- Visszafizetendő szerint
-
Gyors online igénylésInduló törlesztő 45 833 FtTHM 0,44%Visszafizetendő 10 528 958 Ft
Induló törlesztő 45 833 Ft THM 0,44% Visszafizetendő 10 528 958 Ft Futamidő: 62-240 hó • THM: 0,00% - 9,63% • Hitel teljes díja: 528 958 Ft • Kamat: 0%PROMÓCIÓ -
Egyszerű online igénylésInduló törlesztő 45 833 FtTHM 0,40%Visszafizetendő 10 528 958 Ft
Induló törlesztő 45 833 Ft THM 0,40% Visszafizetendő 10 528 958 Ft Futamidő: 60-240 hó • THM: 0,00% - 9,56% • Hitel teljes díja: 528 958 Ft • Kamat: 0%PROMÓCIÓ -
Induló törlesztő 45 833 FtTHM 0,40%Visszafizetendő 10 528 958 Ft
Induló törlesztő 45 833 Ft THM 0,40% Visszafizetendő 10 528 958 Ft Futamidő: 60-240 hó • THM: 0,00% - 9,31% • Hitel teljes díja: 528 958 Ft • Kamat: 0%PROMÓCIÓ -
Induló törlesztő 45 833 FtTHM 0,40%Visszafizetendő 10 528 958 Ft
Induló törlesztő 45 833 Ft THM 0,40% Visszafizetendő 10 528 958 Ft Futamidő: 60-240 hó • THM: 0,00% - 9,56% • Hitel teljes díja: 528 958 Ft • Kamat: 0%PROMÓCIÓ -
Induló törlesztő 45 833 FtTHM 0,40%Visszafizetendő 10 528 958 FtJóváírási akció legfeljebb 0 Ft
Induló törlesztő 45 833 Ft THM 0,40% Visszafizetendő 10 528 958 Ft Futamidő: 64-240 hó • THM: 0,00% - 9,62% • Hitel teljes díja: 528 958 Ft • Kamat: 0%PROMÓCIÓ
A megjelenített adatok nem minősülnek ajánlatnak vagy ajánlattételnek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást, azok kizárólag informatív jellegűek, szerződéskötési kötelezettséget nem jelentenek.
Felhívjuk figyelmét, hogy a kalkulátorban szereplő banki ajánlatok nem feltétlenül objektív összehasonlítás alapján jelennek meg. A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások.
A hiteleket csak negatív KHR listán nem szereplő, és megfelelő jövedelemmel rendelkezők kaphatják meg a hitelintézet döntésétől függően. A törlesztőrészletek számítása az aktuálisan meghirdetett kamatokkal történt, amelyeket a hitelintézetek módosíthatnak. A kiválasztott hitelintézet által adott ajánlat eltérhet a fent megadott adatoktól, amely vonatkozásában felelősségünket kizárjuk. További részletek az Ügyféltájékoztatónkban (ITT), valamint a hitelintézetek weboldalán vagy azok ügyfélszolgálatain tekinthetők meg.
Ezeknek a bankoknak a termékeit nem jelenítjük meg a kalkulátorainkban: Duna Takarék Bank, Polgári Bank.
Nem találtad meg, amit kerestél? Nézd meg a gyakran ismételt kérdéseket is!
Arra figyeljetek, hogy ha az első 5 évben nem születik gyermeketek, akkor a kamatkedvezményre elvesztitek a jogosultságotokat, és a támogatást büntetőkamattal együtt vissza kell fizetnetek. Ez pedig elég nagy összeg.
Személyi kölcsönből is be lehet építeni a tetőteret
A személyi kölcsön nagyon kényelmes megoldás lehet, ha szükséged van némi pénzre a tetőtér-beépítéshez. Kisebb összegek is elérhetők rövidebb futamidőre, és a kapott összeget bármire költheted.
A bank nem szól bele, hogy mire használod a pénzt, de kapcsolódhatnak kedvezmények például zöld lakáscélokhoz. Ha a bank által meghatározott energiahatékony módon építkezel, akkor kamatkedvezményt vagy jóváírást kaphatsz.
A személyi kölcsönök kamata magasabb, mint a lakáshiteleké, viszont itt nem kell bevonnod a lakásodat fedezetként a hitel mögé. Ez különösen akkor hasznos, ha már van rajta jelzálog egy korábbi lakáshitel miatt.
A személyi kölcsön előnye, hogy nagyon gyors az ügyintézés. A pénz akár napok alatt a számládon lehet, és mindössze néhány dokumentumot kell beszerezned hozzá.
A személyi kölcsönt gyakran online is igényelheted, így még a szerződéskötéshez sem kell bemenned a bankba.
Lakáshitel tetőtér beépítésre
Tetőtér-beépítéshez igényelhetsz lakáshitelt is. Ennek előnye, hogy a személyi kölcsönhöz képest alacsony a kamata, az igényelhető összeg magasabb, a futamidő viszont hosszabb lehet.
A lakáshitelhez ingatlanfedezetre is szükséged lesz. Arra is figyelj, hogy a hitelt még a munkálatok megkezdése előtt igényeld. Ha ugyanis az ingatlan jelenleg nincs lakható állapotban, például le van bontva a konyha vagy a mosdó, akkor a bank nem fogja elfogadni a lakást fedezetként.
A lakáshitel magas induló költségekkel jár, és az igénylési folyamat is több időt vesz igénybe. Az ingatlannal kapcsolatos ügyintézés és a jellemzően magasabb hitelösszeg miatt több dokumentumra lesz szükség, a folyósításig pedig akár 4-6 hét is eltelhet.
Lakáshitelben akkor érdemes gondolkodnod, ha több pénzre van szükséged, azaz legalább 6 millió forintot igényelnél.
Ne feledd, hogy bővítéshez a bank lehet, hogy építési hitelt ad, amihez pontos tervdokumentációt kér, a hitel összegét pedig szakaszosan, az építkezés készültségi fokától függően utalja.
A lakáshiteleknek is van fogyasztóbarát változata, ezt viszont nem mindegyik bank kínálja építésre.
Maradtak kérdéseid?
-
Mennyibe kerül a tetőtér-beépítés?
Ez attól függ, hogy milyen munkákat szeretnél elvégezni, milyen anyagokat használsz, illetve mennyi átalakítás szükséges a már meglévő házon. Átlagosan 3-4,5 millió forintra számíthatsz egy 100 m2-es ház esetében.
-
Beépíthetem a tetőteret személyi kölcsönből?
Igen. A személyi kölcsön szabad felhasználású, így tetőtér-beépítéshez is használhatod. Előnye, hogy gyors, egyszerű és nem kell hozzá ingatlanfedezet. Akár kis összeget is igényelhetsz, bár gyakran megéri több pénzt felvenni, mert kamatkedvezményt kaphatsz a magasabb összeg miatt. Hátránya, hogy magasabb a kamata, mint a lakáshitelé. -
Kaphatok támogatást a tetőtér-beépítéshez?
Igen. A CSOK támogatást tetőtér-beépítéshez is igényelheted. Az viszont nem mindegy, hogy a saját házad bővítenéd, vagy a tetőtérből egy új, külön helyrajzi számon lévő lakás jön létre. Utóbbi esetben a magasabb, építéshez igényelhető CSOK támogatást kaphatod. -
A Babaváró hitelt használhatom a tetőtér-beépítéshez?
Igen. A Babaváró szabad felhasználású, így bármire költheted, akár lakáscélra is. Előnye, hogy nagyon kedvező, és viszonylag magas összeg elérhető. Ingatlanfedezet nem kell hozzá.
Szerintem a pénzügyek ismerete nem szükséges rossz, hanem alapvetően fontos dolog. Célom, hogy megmutassam, hogy pénzügyi témákról érthetően és érdekesen is lehet beszélni. Cikkeimmel igyekszem segíteni, hogy a legtöbbet hozhasd ki egy támogatásból vagy hitelből. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.