Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Manapság szinte mindenkinek ott lapul a zsebében a mobiltelefon, és az is biztos, hogy nagyon sokan használták már fizetésre. Megmutatjuk, mi mindenben tudja megkönnyíteni az életedet.

Mi számít mobilfizetésnek?

Mobilfizetés alatt érthetünk minden olyan fizetési módot, melyhez mobiltelefonodat használod. Így például a mobilszolgáltatódnál lévő havi számláddal fizetendő vásárlásokat, a különböző webes felületeken az online fizetést, valamint a pénztárca alkalmazásokon keresztüli érintéses fizetést is.

Napjainkban általában az utóbbira gondolunk, ha a mobilfizetés szót halljuk.

Bankkártya a telefonban

A telefonok és a fizetési rendszerek fejlődésével lehetőség nyílt arra, hogy a bankkártyád beköltözzön a telefonodba.

Ezekre a különböző mobilpénztárca alkalmazásokon keresztül van lehetőséged.

A lényege, hogy a weboldalakon vagy az applikációkban történő vásárlásnál a fizetéshez nem kell minden alkalommal megadnod a kártyaadataidat, a fizetés automatikusan megtörténik.

Ezt a lehetőséget nagyon sok pénzintézet és fintech kínálja.

A mobiltárcák

A mobiltárca, vagy mobilbank alkalmazások olyan szolgáltatásokat biztosítanak, amiket amúgy nem biztos, hogy neten keresztül intéznél (pl.: parkolójegy- vagy mozijegyvásárlás, csekkbefizetés), vagy a fizetés folyamatában nyújtanak segítséget.

A hazai pénzintézetek mobilbanki alkalmazásai általában mindkettőt kínálják. A biztonság növelése érdekében pedig arra is lehetőséged van, hogy úgy fizess online, hogy ne kelljen megadnod bankkártyaadataidat.

Fizetés online felületeken

A mobiltárca alkalmazások közül több is lehetőséget ad, hogy online felületeken bankkártyaadataid megadása nélkül fizess. Ilyen például a Simple, mely a MasterPass kényelmét kínálja a szerződött webshopokban történő vásárlások során.

A lényege, hogy a weboldal utolsó - fizetési - oldalánál beléphetsz mobiltárca fiókodba (lehet, hogy csak a fiókadataidat kell megadni), így kártyaadataid automatikusan rögzítésre kerülnek, a fizetés pedig az alkalmazásban elmentett bankkártyádról megtörténik, miután a kétfaktoros ügyfélhitelesítéssel hitelesítetted magad.

A kétfaktoros ügyfélhitelesítés egy nagyon biztonságos megoldás, és a vásárlásról pluszban még általában SMS-t, vagy alkalmazáson belüli értesítést is küldenek.

QR-kódos fizetés

A QR-kód fizetés során a tranzakcióhoz tartozó összes adat, így a küldő és a fogadó neve, a számlaszáma, a közlemény és az összeg is beolvasásra kerül.

Amire szükség van, az egy QR-kód olvasására képes okostelefon és a kompatibilis mobiltárca alkalmazás vagy böngésző. A kód beolvasása után a fizetési felület azonnal megjelenik, ahol megadhatod adataidat, vagy alkalmazás esetén kiválaszthatod a bankkártyát.

Mobiltelefonról történő csekkbefizetésre is lehetőség van, az iCsekk alkalmazással. Az Azonnali Fizetési Rendszer magával hozta a nyílt, bármelyik pénzintézet számára olvasható QR-kódok fejlesztését.

A jövőben a QR-kód rendszer kiépítésével akár a kiskereskedőknél, vagy szórakozóhelyeken, akár a futárnál, de igazából bárhol fizethetsz majd.

Férfi kávézóban fizet a telefonja odaérintésével

A mobilos NFC fizetés

Ehhez szükséges egy mobiltárca alkalmazás, ami támogatja az érintéses fizetést. Ilyen a Google Wallet (Google Pay) az Android rendszereken és az Apple készülékeken pedig az Apple Pay. A telefonod és a bankkártyaterminál közötti kommunikációt az okostelefonod NFC (Near Field Communication) chipje biztosítja.

Elég csak odaérinteni, az NFC chipen keresztül a „levegőben” átadja a telefonod titkosított formában a fizetéshez szükséges adatokat. Kb. 4 centiméter távolságig működik a kapcsolat.

Hogyan tudom beállítani a telefonomon?

A mobiltárca alkalmazásba regisztrálnod kell a bankkártyádat. Ezután a kártyaadatok digitalizálásra kerülnek. A biztonságot a Mastercard vagy Visa felhő alapú technológiája biztosítja, itt titkosítva szerepelnek a kártyaadatok és csak az ún. tokenek utaznak az adathálózaton, nem a kártya.

A bankkártya száma a fizetés során nem kerül felfedésre. Helyette egy titkosított, az applikáció által generált kártyaszámmal fizetsz majd, ami minden fizetésénél változik, így az esetleges megszerzésével semmire sem jutnak a bűnözők.

A fizetéshez szükséges adatokat tokenek formájában tömöríti össze az alkalmazás, melyek lehetővé teszik, hogy internetkapcsolat nélkül is tudj fizetni.

A mobilinternet nélkül használható tokenből általában tízet biztosít a bank. Ha ezek elfogynak, az internethez kapcsolódva újabb tízet tölt le az app, vagy kiegészíti tízre.

Tehát a vásárlás során az alkalmazásba regisztrált és a felhőbe digitalizált bankkártyáddal fizetsz.

Mennyire biztonságos?

Mivel nem kell elővenned bankkártyádat, valamint a kártya eredeti adatai sem kerülnek felfedésre, ez nagyon biztonságos fizetési módszernek számít. Az alkalmazáson belül tárolt adataid pedig titkosítva vannak, így azokhoz sem lehet hozzáférni.

Ha mégis ellopnák a mobilodat, a fizetéshez általában szükség van a telefon képernyőjének feloldására, vagy az alkalmazáshoz tartozó kód megadására, így nem valószínű, hogy hozzá tudnak férni a pénzedhez.

A gyorsaság és higiéniás szempontok miatt is jobb a mobiloddal fizetni. Egyrészt 15 000 forint feletti vásárlásoknál általában nem kell a PIN kódodat megadnod, mert a telefon azonosít, ha jelkóddal van lezárva, vagy ujjlenyomatos, illetve arcfelismerős a készüléked.

Apple Watch-al még kényelmesebb

Az Apple Watch-odat is használhatod, mivel az ugyancsak tartalmaz NFC chipet. A kártyádat az Apple Watch alkalmazáson keresztül tudod hozzáadni az órádhoz.

A kártya kiválasztása a Walletben történik.

Google Wallet

A Google Wallet (volt Google Pay) lényege az, hogy Android telefonodon hozzáadhasd bankkártyáidat a Google Walletedhez, majd érintéses fizetéshez használhasd azt. Emellett ugyanúgy fizethetsz vele webshopokban, applikációkban, valamint akár pénzküldésre is alkalmas lehet.

Férfi a mobiltelefonján akar fizetni

A mobilfizetés múltja

Bár már évtizedekkel ezelőtt lehetett SMS-sel csengőhangot vásárolni, de erre sokan már nem emlékeznek, és ma már a legtöbb ilyen szolgáltatás ingyen elérhető.

A kétezres évek elején jelentek meg az első kezdetleges, de jól használható mobilfizetési rendszerek. A vásárlás összegét a havi számládhoz adták hozzá a mobilcégek, vagy ha feltöltős kártyád volt, akkor annak az egyenlegéből vonták le. A vásárlás telefonhívással, de legtöbbször SMS-küldéssel valósult meg. Ilyen szolgáltatás például a mai napig az SMS-sel megvásárolt parkolójegy.

Hogyan működik ma az SMS-es parkolás?

A jegy kiváltásához csak egy SMS-t kell küldened a parkolóautomatán lévő telefonszámra a megfelelő mobilszolgáltató körzetszámjegyeivel kezdve. Ha le akarod mondani, akkor egy újabb SMS-sel teheted ezt meg. Ez alapján számolja ki a rendszer, hogy mennyi ideig használtad a parkolót. A szolgáltatás percdíj alapú, valamint az indító és leállító SMS díját is ki kell még fizetned.

Előnye, hogy bármilyen mobiltelefonnal használható, még csak okostelefon sem kell hozzá. Egyszerű és sokszor kényelmesebb, mint aprót tartani magadnál, és azzal papír parkolójegyet vásárolni. Ráadásul sokszor nem tudod előre, hogy mennyi ideig parkolsz adott helyen, így vagy túl sok aprót dobtál be a gépbe, vagy vissza kell menni meghosszabbítani.

Ma már erre nagyon jó appok vannak, mint a magyar Simple by OTP is, ahol a parkolásindítás az egyik legnépszerűbb funkció.

A mobilfizetés jövője

Izgalmas belegondolni, hogy az azonnali fizetési rendszer és a nyílt QR-kódok fejlesztésével vajon hogyan változnak majd fizetési szokásaink. Nem titok, hogy a nyugati országokhoz képest Magyarországon jóval elterjedtebb a készpénzhasználat.

Vajon az új, vonzó mobilfizetési lehetőségek hozzák majd meg a várva várt áttörést, hogy a modernebb, biztonságosabb és nem utolsó sorban higiénikusabb fizetési megoldások felé forduljunk?

A mobilfizetés olyan szektor, mely folyamatosan fejlődik és változik, mind a hazai, mind a nemzetközi piacon újabb és újabb izgalmas megoldásokat tárva elénk. Bármilyen nehéz is néha nyomon követni a következő nagy változást, megéri képben lenni, hiszen a te életedre is hatással lesz.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában