Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

6 hiba leírása következik, amelyet a befektetők gyakran elkövetnek a befektetéseikkel kapcsolatos döntéseik meghozatala során. Ha te is beleestél már ezekbe, akkor bizonyára tanultál belőle. Ebben az útmutatóban megismerkedhetsz a legfontosabb ilyen hibákkal, melyekkel bármely befektetés során találkozhatsz a jövőben is. Ezért elmondjuk azt is, hogy hogyan kerülheted el őket.

1. Minél gyorsabban, minél nagyobb hozamot szeretnél

Az egyik hiba, hogy ha gyorsan, nagy hozamot szeretnél. Ebből lesznek aztán a legkockázatosabb befektetések. Van olyan, aki nyertesen jön ki ebből, de a legtöbb embernek nem sikerül ezt elérnie. Ha ez általánosan elérhető lenne, mindenki ezt csinálná.

Az emberiséggel egyidős az élet élvezeteinek hajszolása és az univerzális fizetőeszköz, a pénz feltalálása óta a pénz hajhászása is. Ez gyakran a befektetéseknél is tetten érhető mind a mai napig.

Általános szabály, hogy minél nagyobb hozamot ígér egy befektetés, annál nagyobb a kockázata.

Ebből következik, hogy mindig egyensúlyoznod kell a kockázat és a hozam között. Nincs kolbászból a kerítés és nincs ingyen ebéd, ezáltal minden nagyobb hozam a befektetett tőkédet részben vagy akár egészben is kockáztatja. Minél nagyobb a hozam, annál inkább!

Egy nagy hozamígéretért mindig csak annyit kockáztass, amennyinek az elvesztése nem jelent komoly problémát neked! Más szóval a megélhetésed alapjául szolgáló pénzt sose kockáztasd!

Nagy átverések az utóbbi évtizedben

Ne felejtsd el, hogy volt már olyan Magyarországon, hogy egy befektetési cég óriásplakátokon és újságoldalakon ígért kiemelkedően magas hozamot, így teljesen hitelesnek tűntek. A vége az lett, hogy kiderült, hogy egy jól felépített csalás volt az egész és a befektetők nemhogy a kiemelkedő hozamot nem kapták meg, de még a tőkéjüket is elvesztették!

Jegyezd meg, hogy nincs olyan, hogy a magas hozam teljesen kockázatmentes.

Befektetésen gondolkodik egy lány

2. A befektetés múltbeli hozama alapján döntesz

Ez az egyik legalapvetőbb hiba. Ennek a kiküszöbölése a legfontosabb a jó befektetési döntések meghozatalában.

Ha látsz egy olyan hozamgörbét a múltról, ami végig egyenletesen teljesített, ez semmiféle garanciát nem jelent arra, hogy így is fog folytatódni. Ez pedig azért van, mert a jövőbeli hozamnak nincs semmilyen kapcsolata a múltbeli hozammal. Minden időpillanatban a hozamnak csak azzal van kapcsolata, amitől a hozam ténylegesen függ és ezek között a tényezők között biztosan nincs benne a hozam múltja.

A hozam nem függ a saját múltjától.

Amikor megvizsgálsz egy befektetést, érdemes elemezni, hogy mitől alakult jól a múltban. Ezek a tényezők fennállnak még? Fenn fognak-e állni várhatóan a jövőben is? Illetve milyen tényezők veszélyeztetik a hozamot, sőt a tőkét is? Ez így már lehet egy kapcsolat a múlt és a jövő között, de önmagában az a tény, hogy a hozam a múltban többnyire sikeres volt, biztosan nem jelent semmilyen kapcsolatot a jövővel.

Amikor megvizsgálsz egy befektetést, a múltbeli hozamra ne helyezz túl nagy hangsúlyt a befektetési döntésedben!

3. Minden pénzt egyszerre fektetsz be

Egy másik gyakori hiba a rossz időzítés a befektetésre. Nehéz egy befektetési döntést jól időzíteni a piacon, és gyakran még a tapasztalt befektetők sem teszik ezt megfelelően. Egy ismert tanulmány az amerikai nyugdíjalapok hozamáról például kimutatta, hogy a portfólió hozamainak mintegy 94 százaléka a helyes eszközallokációból származik, nem pedig a piaci időzítés eltalálásából vagy a pillanatnyi részvényvásárlásokból.

Ha valaki úgy gondolja, hogy most egy jó beszállási pont van valamibe, ezért érdemes berakni rá az összes pénzt, az valószínűleg bukni fog. Nem törvényszerű, de jelentős esély van rá.

A piac időzítése ugyanis a rövid távú árfolyammozgások tekintetében rendkívül nehéz, sőt csaknem lehetetlen.

Azok a befektetők, akik a legalacsonyabb ponton gondolnak befektetni vagy a legmagasabb ponton eladni, gyakran tévednek, méghozzá fájóan.

Ehelyett általában hatékonyabb összpontosítani a hosszú távú befektetési stratégiákra, mint a rövid távú piaci időzítésekre. A gazdagság sem egyik napról a másikra szokott létrejönni, hanem egy hosszabb időszak alatt.

Ez egyben azt is jelenti, hogy jobban teszed, ha időben is elnyújtod a befektetésedet több befektetési időpontra, mert így egy váratlan veszteséggel nem veszítesz annyit a pénzedből, mintha egyszerre betennéd. Ebből a szempontból kifejezetten előnyös, ha rendszeresen, havonta teszel félre és fektetsz be.

Befektetési tanácsadóval beszélget egy házaspár

4. Csak a hozamot nézed

A legmagasabb hozamról már eddig is láthattad, hogy számtalan tényező befolyásolja, de akkor mondunk még egyet: ez a bekerülési költség és az adók.

Évi 10 százalékos mondjuk egy új befektetés egy másik bankban? Hát az lehet. De oda utaztatni a pénzed átutalási költségbe és ezen felül még 0,45 százalékos pénzügyi tranzakciós illetékbe kerül.

Amikor befektetsz, annak is lehet költsége, de ha nincs is, a 10 százalékos kamatból máris vonnak 15% kamatadót és 13% kamatszochót. Ezenkívül pénzbe kerülhet a pénz újabb utaztatása a következő befektetési állomásra is. Ha ez egy lekötött betét, akkor fenn kell hozzá tartani egy bankszámlát is, melynek szintén lehet költsége.

Ezek mind a hozamból csípnek le.

Ennek megfelelően lehet, hogy jobban jársz például egy évi 7 százalékos kamatot kínáló állampapírral a kincstárban, mint egy évi 9 százalékos kamatot kínáló lekötött betéttel.

A kincstárba ugyanis pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díj nélkül utalsz, ingyen fektetsz be, ingyenes a számlavezetés, nincs kamatadó és kamatszocho és ingyen utalod tovább a kitermelt hozamot (és a tőkédet).

5. Érzelemből vagy hit alapján döntesz

Az érzelem átszövi a legtöbb döntésünket az életben, sokan ezért a befektetési döntéseikben is hajlamosak érzelmeket keverni oda, ahol csak az értelemnek van helye. Nem véletlenül mondják, hogy a pénzügyekben racionális döntést kell hozni.

Ezért ha szeretsz egy céget, mert jó termékeik vannak, vagy szeretsz egy szolgáltatót, mert jó szolgáltatásai vannak, esetleg tetszik a logója, vagy a reklámja, az nem befektetési szempont.

Ahogyan az sem jó döntés, hogy ha utálsz egy bankot, és mondjuk nem bankolnál ott soha, ám biztosan vonzó befektetésnek számít, de te mégsem fektetsz be a részvényébe, csak mert drágán adja a hitelkártyát vagy magas a bankszámlavezetési díja.

Az üzletben nincs helye az érzelmeknek, és ki kell zárni ezt a befektetéseidben is. Nemcsak a döntés meghozatalakor, hanem később is, ha netán a befektetés közben rosszra fordulnak a dolgok. Ha váltani kell, dönts racionálisan, de ne érzelmek alapján, beleértve a félelmeket és a mohóságot is.

Ne hozz döntéseket dühből és ittasan sem.

A befektetők többsége sokkal nagyobb mértékben megszenvedi a negatív piaci teljesítményt, mint amennyire örül a pozitív teljesítménynek. Vagyis sokszor intenzívebben éljük meg a mélypontok fájdalmát, mint a csúcsok örömét, ami aztán végül érzelmi döntéshozatalhoz vezethet.

Befektetési szerződést néz át egy ügyfél és a tanácsadója

6. A diverzifikáció hiánya

Szintén az egyik legnagyobb hiba minden pénzed egyetlen befektetésbe tolni, aztán figyelni, ahogy apad a pénzed egy nem várt, de előbb-utóbb törvényszerűen megérkező visszaesés során.

Hacsak nem fix a hozamod, akkor biztos, hogy idővel ingadozni fog minden befektetésed. Fel is, és le is. Mindegyik, egyenként is fog lefelé és felfelé is menni. Lesz, aminél tartósan lefelé megy majd a görbe, vagy hirtelen nagyot esik az árfolyama és ki akarsz szállni belőle, majd esetleg tényleg ki is szállsz.

Ilyenkor össze fogod tenni a két kezed, hogy nem tetted bele abba az egybe az összes pénzed.

Ezt a kockázatot csökkenteni tudod a diverzifikációval, vagyis azzal, amikor több eszközosztályban (pl. kötvény, részvény, állampapír), illetve azon belül is több konstrukcióban tartod a pénzed.

Úgy érdemes kialakítani, hogy valóban kiegyenlítse egyik nyeresége a másik veszteségét, vagyis eltérő kockázatú eszközöket köss össze, melyeknek nincs korrelációjuk, azaz nem függnek egymástól és nem ugyanúgy reagálnak egy-egy piaci eseményre.

Természetesen általános rossz piaci körülmények közepette, pl. válság, háború, politikai bizonytalanság során szinte minden befektetés értéke zuhanni kezd, de ez nagyon ritka esemény, főleg globálisan. Inkább az az általános, hogy amíg az egyik zuhan, addig a másik stagnál vagy emelkedik, vagy esetleg sokkal kisebb mértékben zuhan.

Törekedj arra is, hogy túldiverzifikálni sincs értelme. Ha például már van egy kellően jól diverzifikált portfóliód, ahhoz nincs értelme hozzáadni egy másik, szintén jól diverzifikált portfóliót, mert nem változtatsz a kockázat és a hozam viszonyán.

Általános szabály, hogy egyetlen befektetésre se szánj a tőkéd 5-10 százalékánál többet, de kevesebbet se!

Az sem jó, ha túl sok eszközben van a pénzed

A különböző vállalatok, iparágak, befektetési típusok mind egy-egy diverzifikációt jelentenek. Ha nem diverzifikálsz, hanem például csak egyetlen iparágba, vagy egyetlen vállalatba fektetsz be, akkor a befektetésed (portfóliód) teljesítménye attól függ majd, hogy az adott kis piaci szegmens vagy az adott vállalat hogyan teljesít. Ezt pedig jobb elkerülni.

A megfelelő diverzifikáció segít korlátozni ezeket a csökkenéseket és emelkedéseket, ezáltal segít elkerülni a meggondolatlan érzelmi döntések meghozatalát is.

Maradtak kérdéseid?

  • Elolvastam ezt az útmutatót, és ha jól értem, ti nem is javasoltok mást, csak kockázatmentes befektetést?

    Az útmutatóban nem akartunk téged lebeszélni semmiről, csak be szerettük volna mutatni a befektetések különféle kockázatait. Ha mindegyiket ijesztőnek ítélted meg, akkor neked a kockázatmentes befektetés való.

  • Minél kockázatosabb egy befektetés, annál valószínűbb, hogy hosszú távon ezért behozza az ingadozásból származó veszteségeit?

    Nincs ilyen szabály. Azonban sokféle befektetés viselkedik így, jellemzően, de nem kizárólagosan a részvények. Azonban fontos menet közben is figyelemmel kísérned a befektetéseidet és szükség esetén váltanod.

  • Láttok abban valamilyen kivetnivalót, hogy – mivel nem értek hozzá – rábízom a bankra a befektetést egy befektetési jegy formájában?

    Nem látunk. Azonban meg kell említeni, hogy az ilyen konstrukcióknál általában magasabb hozamot is el lehet érni, ha magad veszed kezedbe az irányítást. Viszont nagyobbat is lehet bukni, ha nem értesz hozzá.

    Szóval, ha tényleg nem értesz a befektetésekhez, de a kockázatmentesnél picivel nagyobb hozamot szeretnél elérni, akkor jobb, ha a bankra bízod a döntést, ahol egy szakértő csapat küzd a legjobb hozamokért.

  • Minden befektetés szükségszerűen adózik?

    Járj utána, hogy a kinézett befektetésednél milyen adózással kell számolnod. De vannak teljesen adómentes hozamú befektetések is, ilyen például a tbsz számla vagy az állampapír. Érdemes lehet összevetned a hozamokat, az adókat, a várható inflációt és az esetleges egyéb költségeket, amely a befektetésedet érinti.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Alábbi tájékoztatás a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény vonatkozó rendelkezései alapján kereskedelmi kommunikációnak minősül, és nem tekinthető ajánlattételnek, teljes körű tájékoztatásnak, befektetési vagy adótanácsadásnak. Az egyes állampapírok forgalomba hozatalának és forgalmazásának általános feltételei (így különösen a kamatszámításra vonatkozó részletes szabályok) a vonatkozó ismertetőben és a nyilvános ajánlattételben szerepelnek az adott állampapír termékoldalán, a Részletek gombra kattintva. A BiztosDöntés.hu felhívja a befektetők figyelmét, hogy valamennyi befektetési kockázatot és lehetőséget a befektetőnek kell felmérnie és mérlegelnie!