- Állítsd be mennyi hitelre van szükséged!
- Add meg a futamidőt!
- Add meg a havi nettó jövedelmedet!
- Hasonlítsd össze a banki ajánlatokat, állítsd sorba a neked fontos szempont szerint.
- Ha szükséges, módosítsd a kalkulációd beállításait!
Hitelkalkulátor 2025 - Találd meg a legjobb hitelt!
Add meg, hogy mennyi pénzre van szükséged, és segítünk megtalálni a legjobb hitelt!
Hogyan használd a hitelkalkulátort
BiztosDöntés tippek
- Ha növeled a futamidőt, a havi törlesztőrészlet csökkenni fog.
- Ha van futó hiteled, amit most is törlesztesz, akkor ennek a havi törlesztőjét vond le a fizetésedből és csak a maradék jövedelemmel számolj. Hitelkeretek 5 százalékát vond le.
- A THM alapján állítsd sorba a hiteleket, ez a hitel minden általában felmerülő költségét tartalmazza. Benne van a kamat és az egyéb hitelfelvétellel járó költségek is.
Mi a hitelkalkulátor?
A hitelkalkulátor segítségével összehasonlíthatod a bankok ajánlatait az általad beállított paraméterek alapján.
A kalkulátorban szereplő adatokat a banki hirdetmények alapján folyamatosan naprakészen tartjuk, így biztos lehetsz benne, hogy csak a jelenleg is érvényes feltételek mellett kínált hiteleket láthatod.
A BiztosDöntés hitelkalkulátora
A BiztosDöntés kalkulátorai segítenek, hogy megtaláld a neked legmegfelelőbb hitelt. A legjobb ajánlat és egy közepes ajánlat között akár milliós különbség is lehet.
A BiztosDöntés minden hitelkalkulátora bankfüggetlen, ingyenes és regisztráció nélkül használhatod.
A kalkulátor segítségével könnyen összehasonlítható formában látod a bankok ajánlatait. Megnézheted a hitelek részletes feltételeit, és találsz információt az aktuális akciókról és kedvezményekről is. Sok esetben magát az igénylést is elindíthatod.
Milyen adatokat kell megadnom a kalkulációhoz?
- A hitelösszeget azért kell megadnod, mert ebből derül ki, hogy mennyi pénzt szeretnél igényelni. Az összeg nagysága alapján meg tudjuk mondani, hogy milyen típusú hitelek közt érdemes keresned.
- A futamidőt azért írd be, mert ez határozza meg, hogy mekkora lesz a havi törlesztőrészleted.
- Ha a jövedelmed is megadod, akkor meg tudjuk mondani, hogy az adott hitel törlesztőrészlete vállalható-e számodra. Ehhez bele kell férnie a jövedelmedre érvényes a JTM korlátba, azaz a Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutatóba. A jövedelmed nagysága ismeretében azt is meg tudjuk mondani, hogy milyen kamatkedvezményeket érhetsz el.
Szabd személyre a kalkulációt, és pontosabb találatokat kapsz!
Ha a kalkulátort személyre szabod, akkor a találatok is az igényeidhez igazodnak majd. A kalkulátornak vannak alapbeállításai, amelyek - a tapasztalataink alapján - átlagosnak számítanak. A te élethelyzeted és az igényeid azonban egyediek, és te ezekhez szeretnéd a legjobb hitelt.
Indulj ki a hitelösszegből, azaz abból, hogy mennyi pénzre van szükséged.
- A futamidő változtatásával a törlesztőrészlet nagysága változik. Ha adott összeget hosszabb idő alatt fizetsz vissza a banknak, akkor havonta kisebb összeget kell törlesztened. Ugyanakkor a hosszú futamidő alatt több kamatot fizetsz a banknak, hiszen tovább használod a pénzét.
- A jövedelmedet azért fontos személyre szabnod, hogy lásd, mekkora törlesztőrészletet vállalhatsz. Vedd számba, hogy milyen kiadásaid vannak, és van-e futó hiteled vagy hitelkereted. A fennmaradó részből törleszted majd a hitelt. Ha a hitelben adóstársad is lesz, akkor az ő jövedelmével is számolj. Több igazolt jövedelemmel magasabb összegű hitelt igényelhetsz, vagy rövidebb idő alatt visszafizetheted azt.
- Lakáshiteleknél kamattámogatott hitelek (CSOK Plusz) között is kereshetsz, ha a vállalt és meglévő gyermekeid számát beírod. Ne feledd, hogy ebben az esetben meg kell felelned a CSOK Plusz minden feltételének.
Hogyan rendezzem sorba a találati listát?
A találatokat több szempont alapján is sorba rendezheted. Az alapbeállítás szerint THM szerinti emelkedő sorban látod a bankok ajánlatait. Ez azért előnyös, mert így az olcsóbb hiteleket látod elöl.
A hiteleket ezen kívül rangsorolhatod a törlesztő nagysága, a kamat, a visszafizetendő összeg, a bank neve alapján és lakáshiteleket a kamatperiódus szerint is.
Mikor nőhet a törlesztőm?
A személyi kölcsönök futamideje és a futamidő végéig fix lakáshitelek törlesztőrészlete nem változik, az a futamidő végéig változatlan.
A lakáshitelek és szabad felhasználású jelzáloghitelek futamideje több kamatperiódusból is állhat. Egy 20 éves futamidejű, 10 éves kamatperiódusú hitel futamideje 2 kamatperiódusból áll, a kamat a kamatperiódus lejártakor változhat. Ezt hívják kamatfordulónak. Ekkor a hitel kamata nőhet, de csökkenhet, és változatlan is maradhat.
A most elérhető kamattámogatott hitelek, a CSOK Plusz, falusi CSOK hitel és Babaváró hitel kamata - ha nem veszíted el a kamattámogatást - a futamidő végéig fix. A Babaváróra nem kell kamatot fizetned. Támogatás nélkül ezeknek is van kamatperiódusa.
A hitelkalkulátor a kedvezményekkel is számol
A bankok gyakran kedvezőbb kamat mellett nyújtanak hitelt, ha magasabb jövedelmet igazolsz, illetve a banknál számlát nyitsz és oda havi rendszeres utalást vállalsz.
Ha beállítod a jövedelmet, akkor az ahhoz a jövedelemszinthez tartozó kedvezményekkel számol a BiztosDöntés kalkulátora.
Ezen kívül díjakra vonatkozó akciók is vannak. Ahol tudunk, számolunk ezekkel, például megjelenhetnek a THM-ben. Az akciókról a feltételek, díjak részben olvashatsz.
Államilag támogatott hitelek
A BiztosDöntés kalkulátorai között találhatsz kamattámogatott hitelekre vonatkozó kalkulátorokat is.
Babaváró hitel
A Babaváró hitel kalkulátorban a gyermekvállaláshoz igényelhető kamattámogatott hitelek között kereshetsz. Egyes bankok a Babaváró hitel mellé akciókat is kínálnak. A kalkulátorban ezeket is látod.
A kalkulátor a törlesztési szünettel és a Babaváró támogatással (hitelelengedéssel) is számol.
A feltételek, díjak között elolvashatod a főbb feltételeket is, amelyeknek meg kell felelned az igényléshez.
CSOK Plusz
A CSOK Plusz hiteleket a lakáshitel kalkulátorban is láthatod, hiszen ez egy lakáscélra igényelhető kamattámogatott hitel. Beállíthatod, hogy hány gyermeket nevelsz és mennyit vállalnál még. A gyermekek számától függ az elérhető CSOK Plusz hitelösszeg, és így a kalkulátor tud számolni a hitelelengedés kedvezményekkel is.
A hiteligénylés folyamata
- Hiteligénylés előtti tájékozódás
Kalkulálj a BiztosDöntés kalkulátorával. Tájékozódj a hitel részleteiről, és nézd meg, hogy jogosult vagy-e valamilyen támogatásra. Szedd össze a szükséges dokumentumokat. - Hiteligénylés benyújtása
Ha megvannak a dokumentumok, akkor benyújthatod a hiteligénylésed a bankhoz. Néhány hitelnél (személyi kölcsön, de akár Babaváró hitel) ezt online is megteheted. Jelzáloghiteleknél az ingatlanra vonatkozó dokumentumokat is be kell nyújtanod. - Hitelbírálat
A bank elvégzi az adósvizsgálatot. Pozitív hitelbírálat esetén szerződéstervezetet készít. - Hitelszerződés megkötése
A szerződést áttanulmányozhatod, majd aláírhatod. Erre online hiteligénylésnél elektronikusan is van lehetőséged. - Hitel folyósítása
Miután teljesítetted a folyósítási feltételeket, a bank folyósítja a hitelt.
- Hiteligénylés előtti tájékozódás
Munkáshitel
Akár 4 millió forint szabad felhasználású Munkáshitelt igényelhetsz, ha 25 év alatt vagy, nincs diplomád, nem tanulsz felsőoktatási intézményben, és legalább heti 20 órát dolgozol.
Hogyan zajlik a banki hitelbírálat?
A bankok ugyanis különböző feltételek mellett adnak hitelt, így lehetséges, hogy míg egyik banknál hitelképes vagy, a másiknál nem kaphatsz hitelt.
Különbözőképpen kezelik a különböző jövedelmeket és az ingatlanfedezeteket. Míg az egyik elfogadja a készpénzben kapott jövedelmet, addig a másik nem, míg az egyik teljes értékén számítja a külföldről származó jövedelmet, a másik csökkentett értéken veszi figyelembe. Ugyanígy nagy különbségeket találunk az ingatlanoknál is.
Azt a bankot igyekezz megtalálni, amely számodra a legkedvezőbb feltételek mellett kínál hitelt.
A hitelbírálat során a bank megnézi, hogy megfelelsz-e a hiteligénylés alapvető feltételeinek. Ezután megvizsgálja a jövedelmedet. Gyorsabb lehet a hitelbírálat, ha az adott banknál van bankszámlád és a fizetésed is oda érkezik.
Ha fedezet is van a hitelben, akkor a bank azt is megvizsgálja.
Kamattámogatott hiteleknél számos egyéb feltétel is lehet, amelynek meg kell felelned, és mindenről hivatalos dokumentumot vagy nyilatkozatot kell benyújtanod.
A hitelbírálat végén a bank hiteldöntést hoz. Ha ez pozitív, akkor a hitelt megkaphatod.
Mennyi hitelt kaphatok?
Elsősorban a jövedelmed nagyságától függ, hogy mennyi hitelt kaphatsz. A hitelfelvételhez hivatalos dokumentummal igazolható, rendszeres jövedelem kell. A bank a havi nettó jövedelmet veszi figyelembe.
A jövedelem nagyságától függ, hogy mekkora hiteltörlesztőt vállalhatsz. Annak ugyanis bele kell férnie a JTM-be, azaz a Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató korlátba.
A JTM számításakor a bank a már meglévő hiteleid törlesztőrészleteit is figyelembe veszi.
Az elérhető hitel nagysága függ a hitel típusától, és annak kamatától is. Míg jelzáloghitelből magasabb, személyi kölcsönből alacsonyabb összegre lehetsz jogosult, hisz az utóbbinak magasabb a kamata.
Jelzáloghiteleknél a fedezet értéke is számít. Alapesetben az ingatlan forgalmi értékének 80 százalékánál magasabb összeget nem kaphatsz.
A hitelmúltad is számít. Ha jelenleg is szerepelsz a KHR-ben korábbi vagy meglévő hitelmulasztás miatt, akkor hitelt nem kaphatsz, de a bank a bírálatnál pozitívan veszi figyelembe, ha korábban rendben törlesztettél.
A futamidő és a kamatperiódus is kihatással van az elérhető hitelösszegre. Hosszabb futamidővel magasabb összeg is elérhető, rövidebb kamatperiódussal viszont kevesebb hitelt kaphatsz.
Mit tehetsz, ha nem kapsz elég hitelt?
Ha nem elég az az összeg, amit a bank adna neked hitelbe, akkor több dolgot is tehetsz:
- Növeled a futamidőt. Ezzel a hiteltörlesztőd alacsonyabb lesz, és magasabb összeget igényelhetsz.
- Bevonsz adóstársat a hitelbe. Ketten együtt magasabb jövedelmet tudtok igazolni, így az elérhető hitelösszeg is magasabb lesz.
- Más típusú hitelt választasz. Ha jelzáloghitelt igényelsz, akkor magasabb összeg is elérhető lehet, ehhez viszont ingatlanfedezetre lesz szükséged.
Milyen gyorsan kapom meg a hitelt?
Az a hitel típusától függ. Ha minden rendben megy:
- A személyi kölcsönt a bank napokon belül folyósítja.
- Jelzáloghiteleknél 4-6 hét telhet el a folyósításig. A lakásvásárlási, felújítási hitel, illetve a szabad felhasználású jelzáloghitel igénylése nem szokott hosszabb lenni, mint ez az idő, de építési vagy bővítési hitelnél szakaszos folyósításra számíthatsz, ami az építkezés végéig tart.
- Támogatott hiteleknél a folyósítás a sok dokumentum miatt hosszabb lehet. Számít, hogy kér-e a bank hiánypótlást, és mennyi időbe telik beszerezni a kért dokumentumokat.
Melyik hitelnél kell önerőt felmutatni?
Önerőt lakáshitelekhez kér a bank, ezek közül is a lakásvásárlási és építési hitelekhez. Szükséged van önerőre a CSOK Plusz hitelhez is.
Hiteligénylés, kölcsön kiválasztása során felmerülő leggyakoribb fogalmak
Amikor először igényelsz hitelt, számos olyan fogalommal találkozhatsz, amelyekről talán már hallottál, de nem feltétlen vagy tisztában a pontos jelentésükkel. Lássuk ezek közül a legfontosabbakat!
Törlesztőrészlet
Az az összeg, amelyet havonta fizetsz a banknak a hiteled törlesztéseképpen. A felvett hitelt havi egyenlő részletekben kell visszafizetned.
Futamidő
A hitelszerződés időtartama. A hitel felvételétől annak teljes visszafizetéséig eltelt idő. A futamidőt szerződésmódosítással változtathatod, ennek általában külön díja van. Rövidebb futamidő magasabb havi törlesztőrészletet eredményez, hosszabb futamidővel pedig alacsonyabb lesz a törlesztőrészlet. Hosszabb futamidő alatt az összes kifizetett kamat magasabb.
Kamatperiódus
Az az időszak a teljes futamidőn belül, amíg a hitel kamata változatlan. A kamatperiódus hosszát a hitelszerződésben kötik ki. Változó kamatozásúnak az egy évnél rövidebb kamatperiódusú hiteleket hívjuk, de ilyet a bankok ma már nem folyósítanak. A hosszabb időre fixált kamatozású hitel kamatperiódusa 5 vagy 10 év. 15 és 20 éves kamatperiódusú hitel már nem igazán van. A kamatperiódus vége a kamatforduló, ekkor változhat a kamat.
Hitelbírálat
A hitelbírálat az a folyamat, ami alatt a bank megvizsgálja a jövedelmed, és ha van, az ingatlanfedezetet. Ennek alapján eldönti, hogy mekkora és milyen hitelre vagy jogosult.
Teljes hiteldíj mutató (THM)
A THM a hitel ára. Egy százalékos érték, amely megmutatja, hogy egy évre vonatkozóan mennyibe kerül az adott hitel. A legnagyobb részét a kamat teszi ki, de számos egyéb költséget és díjat is tartalmaz.
Jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM)
A JTM alapján számolja ki a bank, hogy a jövedelmedhez képest mekkora törlesztőrészletet vállalhatsz. Ez egy jogszabályi előírás, amely kimondja, hogy a havi nettó jövedelmednek legfeljebb - a hitel típusától és a jövedelem nagyságától függően - legfeljebb 25-60 százalékát költheted hiteltörlesztésre. A számításba minden meglévő hitelt bele kell venni.
KHR Lista
A KHR (Központi Hitelinformációs Rendszer) tartja nyilván az összes folyósított hitel adatait. A KHR negatív adóslistája tartalmazza azon adósok - és hiteleik - adatait, akiknek 90 napon túli, a minimálbér összegét meghaladó hiteltartozásuk van, illetve akiknek ilyen adósságuk volt, de még nem telt el a tartozás kifizetése óta 1 év, vagy a tartozás leírása óta 5 év. Régen ezt hívták BAR listának.
Adóstárs
Az adóstárs a hitelben az adóssal megegyező kötelezettségeket vállal. Ő tehát egy másik, a fő adóssal egyenértékű adós. A bankok adott hiteltípusoknál - jelzáloghiteleknél - kötelezően bevonják adóstársként a házastársat, élettársat, illetve bevonhatják a fedezetként szolgáló ingatlan tulajdonosát vagy haszonélvezőjét.
Ingatlanfedezet
Az az ingatlan, amelyet jelzáloghitelhez biztosítékként felajánlasz a banknak. Az ingatlannak meg kell felelnie a bank által előírt feltételeknek. Ingatlanfedezet jelzáloghitelekhez kell, azaz lakáshitelekhez és szabad felhasználású jelzáloghitelhez.
Zálogjog
A bank az általad biztosítékként felajánlott ingatlanra zálogjogot jegyeztet be. A zálogjog a hitelszerződést biztosító kötelezettség. Ha a hiteledet nem fizeted, akkor a bank az ingatlan árából fedezheti a veszteségét.
Gyakran ismételt kérdések
-
Miért érdemes a BiztosDöntés hitelkalkulátort használni?
A BiztosDöntés kalkulátora segít kiválasztani a neked leginkább megfelelő hitelt. Segítségével azonos szempontok alapján hasonlíthatod össze az egyes bankok ajánlatait. A legjobb ajánlat kiválasztásával komoly megtakarítást érhetsz el.
-
Egy banktól miért csak egy hitelajánlat szerepel?
Minden bank legkedvezőbb hitelét jelenítjük meg. A részletes beállításokban beállíthatod, hogy egy banktól több hitelt mutassunk neked.
-
Hogyan döntsem el, hogy személyi kölcsön vagy jelzáloghitel jó nekem?
Az egyik ilyen döntési pont a hitelösszeg. Ha nagyobb összegre van szükséged, azaz 5 millió forint feletti hitelt vennél fel, akkor érdemes megfontolnod a jelzáloghitelt. Kisebb összegnél a jelzáloghitel nem éri meg, inkább személyi kölcsönt érdemes keresned.
A kamat nagysága is fontos. A jelzáloghitelek kamata alacsonyabb, mint a személyi kölcsönöké, de az sem mindegy, hogy mire használnád a felvett összeget. Ha konkrét hitelcélod van, akkor érdemes lehet az erre kínált jelzálogkölcsönökben gondolkodnod.
Fontos továbbá, hogy a személyi kölcsönhöz nem kell fedezet, míg a jelzálogkölcsönhöz szükséged van egy ingatlanra is. Ha a hitel mögé nem tudsz vagy nem akarsz ingatlanfedezetet bevonni, akkor nézz szét a kölcsönök között.
-
Mi a különbség a személyi kölcsön és a jelzáloghitel között?
A személyi kölcsön fedezet nélküli hitel, míg a jelzáloghitelhez fedezet kell. Személyi kölcsön keretében kisebb összeget kaphatsz rövidebb futamidőre, a kamat pedig mindig fix. A jelzáloghitelnél igen nagy összeg is elérhető, a futamidő hosszú lehet, a hitelnek pedig kamatperiódusai lehetnek. -
Milyen összegű hitel elérhető számomra?
Ez a jövedelmedtől és lakáshitelnél a fedezet értékétől is függ. A hitel törlesztőrészletének bele kell férnie a JTM korlátba, azaz a jövedelmednek legfeljebb egy bizonyos százalékát teheti ki. A fedezet értékének pedig legfeljebb 80%-át adhatja neked hitelbe a bank.
-
Mennyi idő, míg megkapom a hitelt?
Az a hitel típusától és a bonyolultságától függ. Legrövidebb idő alatt a személyi kölcsönt kapod meg, ez általában csak napokat vesz igénybe. A jelzáloghiteleket, lakáshiteleket 4-6 hét alatt folyósítja a bank, a támogatott hiteleknél akár ennél hosszabb ügyintézésre is számíthatsz.
-
Személyre szabhatom a kalkulátorokat?
Igen, sőt, célszerű a kalkulátort személyre szabni. Így sokkal személyre szabottabb ajánlatokat tudunk neked mutatni.
-
Állami támogatást is tudok kalkulálni?
A BiztosDöntés kalkulátoraiban kereshetsz CSOK Plusz hitelek és Babaváró hitelek között is.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.