Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Január 1-jei indulása óta igen nagy érdeklődés övezi a munkáshitelt. Ez nem is csoda, hiszen kamatmentes hitelről van szó, de sajnos ezt sem adják annyira könnyen. Mutatjuk, mik a munkáshitel igénylés buktatói, és mit tehetsz ellenük.

A támogatott hiteleknél szigorúan veszik a jogosultsági feltételeket. Ha ezeknek az úgynevezett K.O. kritériumoknak nem felelsz meg, akkor nem kaphatod meg a munkáshitelt.

Nem megfelelő az életkorod

Az egyik legfontosabb feltétel az életkor. A munkáshitelt csak 17 és 25 év közötti fiatalok igényelhetik. A bankok az életkori határokat nem tolhatják ki, viszont szűkíthetnek rajta.

A legtöbb bank ezért csak a nagykorúság határától, azaz betöltött 18 éves életkortól adja a munkáshitelét. Ez alól jelenleg egyedül a Gránit Bank kivétel.

Az életkor felső határa mindenhol 25 év, azaz addig igényelheted a munkáshitelt, amíg be nem töltöd a 26-ot.

Mit tehetsz, ha nem felelsz meg az életkori feltételeknek?

Ha fiatalabb vagy, mint 17, vagy még inkább 18, akkor várnod kell. Most még nem vagy jogosult a munkáshitelre, de ennek a támogatott hitelnek jelenleg nincs végdátuma, tehát akár évek múlva is elérhető lehet.

Ha még nem vagy 18, de már most dolgozol, akkor később valószínűleg a munkaviszony hosszával és a jövedelmed nagyságával sem lesz gond, így a várakozás előnyödre válhat.

Ne ijedj meg, ha már közeleg a 26. születésnapod. A munkáshitel hitelbírálati folyamata gyors, akár 10 napon belül is megkaphatod a hitelt, ha minden más feltétel rendben van. Azért jobb, ha nem centized ki túlzottan, de az, hogy pár hónap vagy hét van hátra a születésnapodig, nem feltétlenül gond.

Igyekezz olyan bankot választani, ahol sok mindent intézhetsz elektronikusan, például van szelfis számlanyitás vagy igényelheted a munkáshitelt online.

Nem megfelelő a munkaviszonyod

A munkáshitelhez legalább 3 hónap munkaviszonyt vagy vállalkozói jogviszonyt várnak el. Pontosabban lennie kell 3 hónap TB jogviszonyodnak, amely származhat munkaviszonyból, vállalkozói, őstermelői vagy más TB jogviszonyt biztosító jogviszonyból.

Ne feledd, hogy a TB jogviszonynak általában folyamatosnak kell lennie, azaz abban 30 napnál hosszabb megszakítás nem lehet, de jobb, ha biztosra mész, és megvárod, míg van 3 egybefüggő hónapod.

Munkavállalóként nem lehetsz próbaidős és nem állhatsz felmondási idő alatt.

A bankok itt is szigoríthatnak a szabályokon, és akár 6 hónap munkaviszonyt is elvárhatnak, illetve előírhatják, hogy a jövedelmednek a náluk vezetett bankszámlára kell érkeznie.

A vállalkozások esetében a bankok többsége legalább 1 lezárt üzleti évet vár el. A céged nem állhat csődeljárás vagy felszámolás alatt. A jövedelmedet vállalkozóként NAV jövedelemigazolással tudod igazolni.

Az is kikötés, hogy legalább heti 20 órát munkával kell töltened. Legyen tehát legalább heti 20 órás munkaviszonyod, vagy annyi jövedelmed, amennyi a heti 20 órában foglalkoztatott munkavállalók átlagbére. Figyelj, hogy ez átlagbér és nem minimálbér, az összege tehát magasabb.

Munkáshitel igénylés videón

Mit tehetsz, ha nem felelsz meg a munkaviszonyra vonatkozó feltételeknek?

Ha épp most kezdtél el dolgozni, vagy nemrég váltottál munkahelyet, akkor inkább várj az igényléssel, amíg lesz 3 hónap munkaviszonyod úgy, hogy már nem vagy próbaidős és a béred hozzávetőleg ugyanannyi, mind a 3 hónapban.

Így akkor is érdemes türelemmel lenned, ha épp most kaptál egy nagyobb béremelést. A hiteligénylésnél akkor jársz a legjobban, ha a béred mindhárom hónapban hasonló, mert így a bank tudja, hogy erre stabilan számíthatsz.

Mindig bejelentett, hivatalosan igazolható munkád legyen, és törekedj arra, hogy a fizetésedet bankszámlára kapd. A bankszámla megléte egyébként is feltétele a hiteligénylésnek.

Ha esetleg több munkahelyen is dolgozol, akkor a bank ezeket akkor tudja elfogadni, ha hivatalosan tudod igazolni az ezekből származó jövedelmet. A bank számára nem megfelelő a kézbe kapott vagy teljesítmény alapján kapott bér.

Negatív státusszal szerepelsz a KHR-ben

Ha a KHR (Központi Hitelinformációs Rendszer) negatív adóslistáján szerepelsz, akkor nem kaphatsz munkáshitelt.

Ha van korábbi tartozásod, akkor igyekezz mielőbb visszafizetni, és várj, míg lekerülsz a KHR negatív listájáról.

Legyenek érvényes papírjaid és friss igazolásaid!

A munkáshitelhez nem kell túl sok papír, de az fontos, hogy ezek érvényesek és frissek legyenek.

Szükséged lesz a személyi igazolványodra, útleveledre vagy jogosítványodra. Ellenőrizd, hogy ezek biztosan nem jártak még le, és nem is fognak, míg zajlik a hitelbírálat. Az adókártyádat is kéri majd a bank.

A büntetett előéletet erkölcsi bizonyítvánnyal, a köztartozásmentességet NAV igazolással tudod igazolni, a TB jogviszonyról is kérned kell igazolást.

A köztartozásmentesség azt jelenti, hogy nem lehet a NAV felé 5 000 forintot meghaladó tartozásod. Ha van, akkor igyekezz minél előbb kifizetni, és csak ezután igényelj munkáshitelt.

Az igazolásokat rendszerint elektronikusan, az Ügyfélkapu+-on keresztül is beszerezheted.

A munkaviszonyodról munkáltatói igazolást kell kérned. Szükséged lesz még a munkaszerződésedre, vállalkozóként vállalkozói igazolásra.

A munkáltatói igazolás és a TB jogviszony igazolás 30 napnál, az erkölcsi bizonyítvány 90 napnál ne legyen régebbi.

Felsőoktatási intézménybe jársz vagy van diplomád

A munkáshitel kifejezetten a dolgozó fiataloknak szól, így a felsőoktatásban részt vevő hallgatók, illetve felsőoktatási intézményben szerzett oklevéllel rendelkezők nem igényelhetik.

Ha gondolkodsz rajta, hogy egyetemre menj, de jelenleg dolgozol, akkor két dolgot tehetsz.

  • Vagy diákhitelt igényelsz inkább,
  • Vagy elhalasztod a tanulmányaid kezdetét.

A diákhitel kifejezetten a diákok számára kifejlesztett kedvezményes hitelkonstrukció. Ha tanulsz és pénzre van szükséged, akkor érdemes a diákhitelek között keresned.

Ha még nem kezdted el a felsőfokú tanulmányaidat, de egy ideje már dolgozol, akkor jogosult lehetsz a munkáshitelre. A jogszabály nem tiltja, hogy a későbbiekben továbbtanulj, de arra vigyázz, hogy a munkaviszonyodnak továbbra is folyamatosnak kell maradnia.

Vállalnod kell, hogy 5 évig Magyarországon maradsz és dolgozol

Ez egy utólagos feltétel, de ha nem tartod be, akkor a kamattámogatást elveszíted. A munkáshitel igénylése után a futamidő első 5 évében Magyarországon kell élned (azaz rendelkezned kell magyarországi állandó lakcímmel), és itt kell dolgoznod (azaz lennie kell munkavállalói vagy vállalkozói jogviszonyodnak).

Simondán Eszter
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő
Linkedin
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő

Szerintem a pénzügyek ismerete nem szükséges rossz, hanem alapvetően fontos dolog. Célom, hogy megmutassam, hogy pénzügyi témákról érthetően és érdekesen is lehet beszélni. Cikkeimmel igyekszem segíteni, hogy a legtöbbet hozhasd ki egy támogatásból vagy hitelből. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink munkáshitel témában