OBA (Országos Betétbiztosítási Alap): így kártalanítanak
Több pénzintézet is volt az elmúlt évtizedben, amely gyakran váratlanul, mindenféle előzmény nélkül csődöt jelentett. Szerencsére a legtöbben visszakapják a pénzüket, és ezt az Országos Betétbiztosítási Alapnak (OBA) köszönhetik. Milyen esetekben és mekkora összegig garantálja a pénzedet az OBA?
- Mi az OBA (Országos Betétbiztosítási Alap)?
- Hogyan biztosítja az OBA a pénzemet?
- Mennyit fizet bankcsőd esetén az OBA?
- Ha több, mint 100 000 euróm van a bankban, hogyan tudom biztosítani?
- Elfogyhat-e az OBA pénze, amiből kártalanít?
- Mire nem fizet az OBA?
- Állampapírra is kiterjed a garancia?
- Mi a helyzet a hiteleimmel?
- Hogyan tudom használni a bankszámlámat, mielőtt az OBA kártalanítás megkezdődik?
- Így kapod meg leggyorsabban a pénzedet az OBA-tól
- A Revolutnál lévő pénzem biztonságát is garantálja az OBA?
- A Wise valószínűleg nem fizet
- Ha külföldi bankszámlám van, akkor arra milyen garancia van?
- Mennyire jó az itthoni betétbiztosítás a külföldön lévőkhöz képest?
- Maradtak kérdéseid?
Mi az OBA (Országos Betétbiztosítási Alap)?
Az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) által működtetett betétbiztosítás. Bankcsőd, felszámolás vagy banki engedély visszavonása esetén kárpótolja a betéteseket.
Hogyan biztosítja az OBA a pénzemet?
A bankoknak számos törvényt kell betartaniuk és a Magyar Nemzeti Bank is felügyeli működésüket. A bankok nem szoktak csak úgy, egyik napról a másikra tönkremenni, nagyon komoly követelményei vannak egy bankalapításnak, és annak is, hogy fenntarthassák az engedélyüket.
1993-ban létrehozták az Országos Betétbiztosítási Alapot (rövidítve OBA), hogy kártalanítsák a számlatulajdonosokat, ha a bankjuk nem tudná visszafizetni a pénzüket.
Ez történhet bankcsőd esetén is, vagy ha a Magyar Nemzeti Bank visszavonja a hitelintézet engedélyét, vagy akkor is, ha bíróság rendeli el a hitelintézet felszámolását, mint például a Sberbank esetén is.
Ezekben az esetekben az OBA bekapcsolódik, és 7 munkanapon belül visszafizeti a számlatulajdonosok megtakarításait. Legfeljebb 5 év áll a rendelkezésedre, hogy átvedd a kártalanítási összeget.
Itt egy jó videó a hazai betétbiztosításról:
Magyarországon mindegyik bank és lakás-takarékpénztár tagja az OBA-nak, a tagintézetek listáját itt tudod ellenőrizni. Bármelyiknél is vagy, automatikusan és extra költség nélkül, rád is vonatkozik a garancia. Ezt onnan tudod megállapítani, hogy a „100 000 euróig OBA biztosított bankbetét” emblémát látod az adott pénzügyi szolgáltató hirdetéseiben és tájékoztatóiban.
Ha megtalálod az emblémát, amely azt igazolja, hogy az Országos Betétbiztosítási Alap biztosítja leendő betétedet, akkor az automatikusan jár neked. Persze ez abban az esetben igaz, ha megfelelsz a feltételeknek.
Milyen betéteket biztosít az OBA?
Minden névre szóló banki betét a lekötés típusától és idejétől függetlenül biztosított, de csak akkor, ha a pénzmosás és terrorizmus finanszírozásának megelőzéséről szóló törvényben szereplő módon be vagy azonosítva a banknál és az adataid élőek. Ezért te vagy a felelős, tartsd az adataidat naprakészen a bankodnál!
A védelem a forint és devizaszámlákra is kiterjed, a lényeg az, hogy ezek magyarországi, OBA által védett banknál vezetett számlán legyenek.
Mennyit fizet bankcsőd esetén az OBA?
A számlán lévő pénzedet kapod vissza és annak kamatait is, ha le volt kötve. Mindegy, hogy ez egy normál bankszámla, vagy elkülönített alszámla, vagyis betéti számla látra szóló kamatozással, de lehet lekötött betétben is a pénzed.
A pénzösszegre kijelölt felső limit 100 000 euró, illetve annak megfelelő forintösszeg. A konverziónál az MNB (Magyar Nemzeti Bank) a kártalanítást megelőző nap érvényes devizaárfolyama lesz a meghatározó.
A 100 000 euró feletti összeget - akár a betett pénzedről, akár a kamatról van szó - elveszted, pontosabban későbbi követelésként tarthatod nyilván a bank ellen, ahol a számládat vezették.
Ha a lakás-takarékpénztárad válna fizetésképtelenné, akkor az ottani megtakarításaidat és az arra járó kamatot is visszakapod, az állami támogatást nem.
100 000 euró feletti OBA védelem
Vannak olyan speciális esetek is, amikor további 50 000 eurót hajlandó visszatéríteni az OBA néhány hónapos időtartamig. Ezeket a forrásokat azonban dokumentumokkal igazolnod kell. Ezek:
Ilyen szituáció többek között, ha a bankbetét forrása:
- lakáseladás vételára (ezt igazolnod kell 30 napnál frissebb szerződéssel), továbbá lakásbérleti jog vagy lakáshasználati jog értékesítéséből származó bevétel
- munkaviszony megszűnéséhez, illetve nyugdíjhoz kapcsolódó juttatás
- biztosítási összeg
- bűncselekmény áldozatainak és a tévesen elítélteknek járó kártérítés
Ha több, mint 100 000 euróm van a bankban, hogyan tudom biztosítani?
A 100 000 eurós limit egy bankon belül nem játszható ki. Ha több különböző banknál van számlád, akkor már az összesnél külön-külön érvényesül a 100 000 eurós garancia. Vagy, ha ugyanannál a banknál van a magán- és a céges számlád is, akkor is 100-100 000 euróig jár neked a kártérítés.
Ugyanígy, ha másik társtulajdonost vonsz be a bankszámlára (nem meghatalmazottat), például a házastársadat vagy gyerekedet, vagy szüleidet, akkor már tulajdonosonként értendő a 100 000 eurós határ, azaz tulajdonosonként 100 000 euróig terjed a biztosítás. A betétet a tulajdonosok között egyenlően osztják ki, függetlenül attól, ki mennyit tett be korábban.
Elfogyhat-e az OBA pénze, amiből kártalanít?
Nem fogyhat el, mert a bankok befizetései a betétállományuk arányában folyamatosak. Ha ez mégis kevésnek bizonyulna, akkor az OBA hitelt vehet fel, illetve kibocsáthat kötvényeket, amelyeket a tagintézeteknek kell visszafizetniük. Mindkét művelet mögött a magyar állam áll helyt.
Ugyanígy végezték a kártalanítást a Sberbank megszűnésekor is.
Mire nem fizet az OBA?
Az OBA azonban nem fizet kártalanítást a betét feletti rendelkező meghatalmazott ügyfélnek, csak a betét tulajdonosának.
Vállalati kötvények esetében az OBA nem fizeti ki az ügyfeleket.
A bankok által 2003. január 1. és 2015. július 2. között kibocsátott kötvényekre és letéti jegyekre azonban vonatkozik az OBA védelmeaz értékpapíroknak a lejáratáig.
Az ilyen helyzetekre egyébként egy másik intézmény, a BEVA (Befektető-védelmi Alap) nyújthat hasonló segítséget.
Állampapírra is kiterjed a garancia?
Ha az Államkincstárnál nyitottál számlát és azon keresztül vettél állampapírt, akkor összeghatár nélküli garancia van a pénzedre. Az állampapírok biztonságát viszont nem az OBA, hanem az állam garantálja. Itt csak akkor lennél bajban, ha államcsőd lenne.
Mi a helyzet a hiteleimmel?
Az OBA biztosítása csak a betétekre vonatkozik, a hitelekre nem. A hitelállomány ezért nem is számít bele a kártalanítási összegbe. A hitelt egy másik hitelintézet átveszi majd és ott kell tovább fizetned.
Ugyanakkor fontos tudnod, hogy ha lejárt tartozásod van a hitelintézet felé, amely már a kártalanítás megkezdése előtt is fennállt, akkor ezt levonják a kártalanítási összegből és ennyivel kevesebb összeget kapsz. Cserébe a lejárt tartozásod megszűnik.
Hogyan tudom használni a bankszámlámat, mielőtt az OBA kártalanítás megkezdődik?
Sehogy. Amint visszavonja az MNB a bank engedélyét, azonnali hatállyal megszűnik minden művelet, nem férhetsz hozzá a számládhoz még bankkártyával sem, nem indíthatsz róla átutalást, arra nem érkezhet pénz és a csoportos beszedések sem teljesülnek.
Jelezned kell a változást a munkáltatód és a Magyar Államkincstár felé. Ha mégis elindul a munkabéred a számlára - vagy bárki más utal rá pénzt - és a bank engedélyét már visszavonták, akkor a pénz visszamegy a feladónak.
Így kapod meg leggyorsabban a pénzedet az OBA-tól
Online is bejelentheted azt a számlaszámot, amelyre a kártalanítás összegét kéred. A bankszámlaszámot az OBA honlapján kell megadni egy űrlapon, amelyet az AVDH hitelesítést követően tudsz feltölteni. A kártalanítási összeget ezzel a módszerrel nagyon rövid időn belül, akár még aznap megkapod.
Ezt a lehetőséget jelenleg csak magánszemély és egyéni vállalkozó választhatja, de az OBA terveiben szerepel a céges ügyfelek bevonása is az online ügyintézésbe.
Emellett választhatod a szokásos, bankfiókon keresztüli kártalanítási ügyintézést is.
A Revolutnál lévő pénzem biztonságát is garantálja az OBA?
A Revolut Bankban lévő betétekre a litván betétbiztosítási szabályok vonatkoznak, melyek az Európai Unióban egységes értékhatárig (100 000 euróig) biztosítják a betéteket minden tagállamban.
A Revolut Ltd. által kezelt betétekre nem érvényes a betétbiztosítás, ott az e-pénzzel kapcsolatos szabályok alapján járnak el.
A Wise valószínűleg nem fizet
A Wise-nak nincs hitelezési tevékenysége, ezért nem vonatkozik rá a belga betétvédelmi alap (Fonds de garantie, Belgian Deposit Guarantee Scheme) 100 000 eurós védelme. Ha a Wise valamiért fizetésképtelenné válnak, elképzelhető, hogy nem kapnád vissza a pénzed egy részét vagy egészét és ha visszakapnád, akkor is valószínűleg jóval később, mint 7 nap.
Ha külföldi bankszámlám van, akkor arra milyen garancia van?
A legtöbb európai országban a magyaréhoz hasonló, 100 000 eurós limit van érvényben, mely alól a szomszédos Ausztria sem kivétel. Az ottani betétbiztosító az Einlagensicherung Austria névre hallgat. A biztosítás nem osztrák állampolgároknak is jár, és alapjában véve elmondható, hogy a bankszámlákra, illetve takarékbetétekre vonatkozik.
A fentebb megnevezett limit itt is személyenként és pénzügyi intézményenként értendő, és alapesetben 7 munkanapon belül le kell zajlania a visszatérítési folyamatnak. A magyarországi helyzethez hasonlóan itt is vannak speciális szituációk (pl. ha temetésre, esküvőre különítene el pénzt az illető), amikor is a határérték akár 500 000 euróig felemelhető.
Mennyire jó az itthoni betétbiztosítás a külföldön lévőkhöz képest?
A legtöbb európai országban a magyaréhoz hasonló, 100 000 eurós limit van érvényben Hollandiában, Lengyelországban, Romániában és Franciaországban. Szerbiában és Finnországban 50 000 euró a felső határ, Norvégiában viszont 2 millió norvég korona, azaz körülbelül 235 000 euró.
A sok magyar által is nyitott ausztriai bankszámlához tartozó tartozó betétbiztosítás nem osztrák állampolgároknak is jár. Az osztrák betétbiztosító az Einlagensicherung Austria névre hallgat.
Maradtak kérdéseid?
-
Az OBA-nál nyithatok bankszámlát?
Nem. Az OBA-t nem azért hozták létre, hogy ott bankszámlát vezethess, hanem hogy garantálják a tagbankjaiknál lévő megtakarításaid biztonságát.
-
Az OBA-nál leköthetem a pénzemet?
Nem nyithatsz számlát náluk és nem is kötheted le náluk közvetlenül a pénzedet. Az OBA a bankokkal van kapcsolatban és téged csak akkor fognak közvetlenül felkeresni, ha a bankod fizetésképtelenné válik és kártalanítaniuk kell. Ennek ellenére rád is vonatkozik a garancia, ha olyan banknál van a pénzed, aki ezen a listán rajta van. -
Miből tartja fenn magát az OBA? Honnan lesz pénze, hogy kifizesse a károsultakat?
Az OBA-nál lévő pénz, amiből bankcsőd esetén kártalanítanak, a bankok befizetéseiből származik. Tehát minden bank a méretétől függően folyamatosan fizet be az OBA számlájára, ezzel egy közös kártalanítási alapot támogatva.
Ha régóta nem volt bankcsőd, akkor ez a befizetés lehet kevesebb. Ha egyszerre sok kártalanítás van és nagyon lecsökken ez az összeg, akkor átmenetileg többet kell a bankoknak befizetniük.
-
Milyen típusú megtakarításokra nem jár védelem?
Nyugdíjjal kapcsolatos megtakarításokra (önkéntes nyugdíjpénztár és nyugdíj-előtakarékossági számla, azaz NYESZ), egészségpénztári számlákra, egészségbiztosítási befizetésekre, befektetői részjegyekre, kamatozó részvényre és szövetkezeti részjegyre, illetve nyílt vagy zárt végű befektetési alapok jegyeire nem jár az OBA kártalanítás a pénzintézet fizetésképtelensége esetén.
-
Van önrész az OBÁ-nál?
Nincs. Az OBA által felügyelt konstrukciók esetében 100 000 euróig a teljes összeget kifizetik. -
Mi történik, ha meghal a betétes?
Ha a betétes meghal, az örökösök, illetve a kedvezményezettek jogosultak a kártalanításra.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.