Hitelbiztosítéki érték

A lakáshitel fedezetéül szolgáló lakás értékét a bank által megbízott értékbecslő állapítja meg. Az ingatlan állapota, műszaki paraméterei, elhelyezkedése alapján meghatározza annak forgalmi, vagy más néven piaci értékét. Ez az, amennyit a lakás ténylegesen ér, függetlenül attól, hogy te mennyiért veszed meg.

A forgalmi érték alapján a bank kiszámítja a hitelbiztosítéki értéket. Ez az ingatlan csökkentett értéke, általában 80–85%-a. A lakás állapotától, elhelyezkedésétől függ, hogy pontosan mennyi.

A hitelbiztosítéki értéket más néven menekülési értéknek is hívják. Ez az az ár, amely mellett a bank akár azonnal is tudná értékesíteni az ingatlant, ha a hiteledet nem fizeted.

Ezért is számít például, hogy hol van az ingatlan. A fővárosban vagy egy megyeszékhelyen valószínű, hogy a bank gyorsabban és magasabb áron tud eladni egy lakást anélkül, hogy túl sokat veszítene rajta. Ezért itt a hitelbiztosítéki érték csak 10-20%-kal lesz a piaci ár alatt.

Egy kis faluban viszont, ahol ritkán cserélnek gazdát az ingatlanok, akár 30%-kal is alacsonyabb lehet ugyanolyan piaci árú ház hitelbiztosítéki értéke.

Ezen kívül számít, hogy milyen a lakás közvetlen környezete, és hogy milyen műszaki állapotban van.

A bank számára tehát a hitelbiztosítéki érték a legfontosabb, és ez alapján határozza meg, hogy mekkora hitelt ad. A hitelbiztosítéki értéknél magasabb összeget nem kaphatsz.

Ezen túl rendelet határozza meg, hogy az ingatlan forgalmi értékének maximum 80%-a lehet a hitel. Ha viszont a hitelbiztosítéki érték sokkal kevesebb, mint a piaci érték 80%-a, akkor hiába kaphatnál a jövedelmed alapján magasabb összegű hitelt, a bank az ingatlan hitelbiztosítéki értékéhez képest fogja meghatározni a legmagasabb adható összeget.

A banknak nem kötelező tehát hitelbe adni a piaci érték 80%-át. Előfordulhat, hogy csak 60 vagy 75%-át nyújtja lakáshitelként.

Ha a bank szabályzata lehetővé teszi, akkor néhány ingatlan esetében értékbecslés helyett statisztikai számítással is meghatározhatja a bank az ingatlan hitelbiztosítéki értékét. Ezek a lakások 150 m2-nél nem nagyobb, budapesti, megyeszékhelyen, megyei jogú városban vagy a budapesti agglomerációban lévő ingatlanok lehetnek.

Ekkor nincs értékbecslés, így valamivel könnyebb és gyorsabb lehet a hitelbírálat, de a bank a számított hitelbiztosítéki érték 60%-ánál magasabb összeget nem adhat hitelként.

Ezek is érdekelhetnek

  • Erste lakáshitel 2023 - kalkulátor és feltételek
    Lakáshitel

    Erste lakáshitel 2023 - kalkulátor és feltételek

    Az Erste Bank többféle konstrukcióban kínál lakáshiteleket és szabad felhasználású jelzáloghiteleket. Van náluk piaci kamatozású lakáshitel 5 és 10 éves kamatperiódussal, de minősített fogyasztóbarát lakáshitelt és CSOK hitelt is tudsz igényelni. Ha a bankhoz utaltatod a jövedelmed, további kedvezményekre számíthatsz. Lépésről lépésre végigvesszük, hogy mit érdemes a lakáshitelekről tudni, megmutatjuk az Erste lakáshitel törlesztőit és feltételeit is.

    frissítve: 2023. július 6.
  • A család a kezével veszi körbe ezt a házat amire lakásbiztosítást is lehetne kötni
    Lakáshitel

    Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás: minden, amit tudnod kell róla 2023-ban

    Az emberek legnagyobb tulajdonát rendszerint valamilyen ingatlan képezi. Természetes, hogy egy ilyen értékről szeretnél teljeskörűen gondoskodni. Szerencsére ma már a minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítás segítségével ez megfizethető áron is elérhetővé válik. Útmutatónkból megtudhatod, hogy hogyan érdemes fogyasztóbarát otthonbiztosítást választanod, ráadásul azt is megismerheted, hogy miben más ez a szerződéstípus, mint egy hagyományos lakásbiztosítás.

    frissítve: 2023. szeptember 12.
  • CSOK támogatás és hitel segítségével vett lakást ez a 2 fiatal
    Lakáshitel

    CSOK: minden, amit tudnod kell róla 2023-ban

    Ha lakásvásárláson gondolkodsz, akkor bizonyára hallottál már a CSOK-ról, a családok otthonteremtési kedvezményéről. A CSOK 2016-os megjelenése óta számos változáson ment keresztül. A módosításokat nem egyszerű követni, és 2024-től ismét változnak a szabályok. Valószínűleg benned is sok kérdés felmerül a támogatással kapcsolatban, így most ebben szeretnénk a segítségedre lenni. Részletesen bemutatjuk az aktuális szabályokat, és a 2024-től érvényes változásokról is olvashatsz.

    frissítve: 2023. szeptember 9.