Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Bankszámla kalkulátor 2024 diákoknak

Sok bank kínál kedvezményes diákszámlát, amely helyett nem érdemes felnőtt bankszámlát választani. Használd ki az elérhető kedvezményeket és válaszd a legjobb bankszámlát a kalkulátorban.

Bezár
Számlára érkező összeg:
Életkorod:
A számlára érkező összeg alapján, banki átutalás nélkül, általunk beállított tranzakciókkal számoltunk. A részletes kalkulációra kattintva ezeket személyre szabhatod.
Részletes kalkuláció
Bezár

Válaszd ki milyen mobilbanki szolgáltatások érdekelnek:

Válaszd ki hogyan listázzuk a találatokat:

Elektronikus utalások bankon kívülre havonta

Utalások
Hány darab?
db
Összesen
Ft
Automatikus beszedések
Hány darab?
db
Összesen
Ft
Rendszeres utalások
Hány darab?
db
Összesen
Ft

Készpénzfelvétel és bankkártyás vásárlás havonta

Kp felvétel a bank saját ATM-jéből
Hány darab?
db
Összesen
Ft
Kp felvétel másik bank ATM-jéből
Hány darab?
db
Összesen
Ft
Bankkártyás vásárlás
Hány darab?
db
Összesen
Ft

Csak ezektől a bankoktól szeretnék bankszámlákat látni


				
Bezár
Kondíciók frissítve: 2024. november 15.
Rendezés:
  • Junior számla
    Mobilbanki ügyintézés
    5,0
    Mi ez?
    Havi összköltség 0 Ft
    Számlanyitási akció 20 000 Ft jóváírás a bankszámlán
    Megnézem
    a bank oldalán
    Részletek
  • Egyszámla Díjcsomag - korlátlan NetBank utalási kedvezménnyel
    Mobilbanki ügyintézés
    4,5
    Mi ez?
    Havi összköltség 224 Ft Kezdetben 337 Ft
    Számlanyitási akció 40 000 Ft jóváírás a bankszámlán
    Megnézem
    a bank oldalán
    Részletek
  • Diákszámla Zéró
    Mobilbanki ügyintézés
    3,8
    Mi ez?
    Havi összköltség 634 Ft Kezdetben 418 Ft
    Számlanyitási akció 35 000 Ft jóváírás a bankszámlán
    Megnézem
    a bank oldalán
    Részletek
    • Nyiss számlát mobilappon, szelfis azonosítással!
3 / 3 találat

A megjelenített adatok nem minősülnek ajánlatnak vagy ajánlattételnek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást, azok kizárólag informatív jellegűek, szerződéskötési kötelezettséget nem jelentenek. Felhívjuk figyelmét, hogy a kalkulátorban szereplő banki ajánlatok nem feltétlenül objektív összehasonlítás alapján jelennek meg. A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások. A kiválasztott hitelintézet által adott ajánlat eltérhet a fent megadott adatoktól, amely vonatkozásában felelősségünket kizárjuk. További részletek az Ügyféltájékoztatónkban (ITT), valamint a hitelintézetek weboldalán vagy azok ügyfélszolgálatain tekinthetők meg.
Ezeknek a bankoknak a termékeit nem jelenítjük meg a kalkulátorainkban: Bank of China, BNP Paribas, Deutsche Bank, Duna Takarék Bank, ING, KDB Bank, Merkantil Bank, Oberbank, Polgári Bank.
Nem találtad meg, amit kerestél? Nézd meg a gyakran ismételt kérdéseket is!

További szöveg megjelenítése
Itt a havi átlagban kiszámolt összes díjat látod, amit a banknak fizetsz az első két évben, tehát:
- a bankszámla havi számlavezetési díja
- a bankkártya éves díja
- a digitális szolgáltatások díja (ha van)
- a tranzakcióid díjai (mint pl. átutalások, készpénzfelvételek).
Minden kedvezményt figyelembe vettünk. További részletek a "Feltételek, díjak" linkre kattintva, adatok módosítása a kalkulátor tetején.
Itt a havi átlagban kiszámolt összes díjat látod, amit a banknak fizetsz az első két évet követően, tehát:
- a bankszámla havi számlavezetési díja
- a bankkártya éves díja
- a digitális szolgáltatások díja (ha van)
- a tranzakcióid díjai (mint pl. átutalások, készpénzfelvételek).
Minden kedvezményt figyelembe vettünk. A ma ismert díjakkal számoltunk, mely az inflációval nőhet évente. További részletek a "Feltételek, díjak" linkre kattintva, adatok módosítása a kalkulátor tetején.

Nem találtad meg, amit keresel? Nézd meg a lenti szolgáltatók bankszámláit is!

Másféle bankszámlák érdekelnek?

Most nyitnád meg az első bankszámládat? Megmutatjuk, hogy most milyen diák számlacsomagok közül választhatsz és hogy melyik banknál mi ingyenes.

Írta: Homa Péter, bankszámlaszakértő

Diákszámlát szeretnél?

A barátaid, osztálytársaid már sorban állás nélkül fizethetnek a mobiljukkal, és te is ezt szeretnéd? Netán rendszeres pénzt vársz havonta a családodtól vagy ösztöndíjat az egyetemtől, főiskolától?

18 éves kortól egyedül is nyithatsz bármilyen felnőtt bankszámlát és igényelhetsz bankkártyát, már nem szükséges a szüleid engedélye és segítsége. Élvezd a felnőtt kor előnyeit és kezdj valami új dologba a pénzügyeidben is!

Ne csüggedj akkor sem, ha egy kis idő még hátravan a 18. szülinapodig. Ugyanúgy segítünk neked is azokkal a speciálisan kedvező bankszámlákkal, melyek csak neked szólnak. Tudnod kell, hogy 18 év alatt a veled állandó lakhelyen lakó szülőd segítsége elengedhetetlen a bankszámlád megnyitásához, még akkor is, ha az a tiéd lesz és csak te férsz majd hozzá.

A számlanyitáson túl te sem szorulsz már a szüleid segítségére, mi pedig a következő fejezetekben segítünk abban, hogyan tedd meg az első lépéseket a saját pénzügyeid felé.

Gergely Péter szakértő kollégánk elég jól összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat ebben az interjúban.

Egy bankszámla és egy jó kártya felpezsdíti az életedet!

Ezentúl nem kell otthon tartani a pénzed, hanem elviheted a bankba, amelyhez bármikor és szinte bárhol hozzáférhetsz majd, beleértve a neten keresztüli hozzáférést is, miközben sokkal nagyobb biztonságban lesz, mintha otthon rejtegetnéd. Nem kell aggódnod, a készpénznél megszokott módszerrel, vagyis ugyanúgy fizethetsz majd bárkinek a mobiloddal is azonnal, mint a készpénzzel, sőt általa még további előnyökhöz jutsz majd.

Arról nem is szólva, hogy neked is rezegni fog a mobilod, ha bármilyen pénzed érkezik, és te is bármikor kaphatsz pénzt éjjel-nappal, még akkor is, amikor a bankok zárva tartanak.

Tarts velünk, bemutatjuk, pontosan milyen előnyökről van szó!

Nem mindegy, hová érkezik az ösztöndíjad!

Ha felvettek a főiskolára, egyetemre, akkor bizony kénytelen vagy egy bankszámlát nyitni, hiszen arra érkezik majd az ösztöndíjad, illetve a szüleid is erre tudnak utalni.

18 év felett bármilyen bankban, bármilyen felnőtteknek kínált bankszámlát megnyithatsz.

Mi mégis azt ajánljuk neked, hogy ne siesd el ezt a kérdést, ugyanis ez a döntésed több évre kihat majd és egyáltalán nem mindegy, mennyit fizetsz, vagy mit tud a bankod mobilappja.

Noha bármikor válthatsz bankot, de ez eléggé macerás. Mindenkivel közölni kell az új számlaszámot, akitől pénzt vársz, és át kell költöztetned az esetleges egyéb pénzügyeidet is, mint például a csoportos beszedések, és megváltozik a bankod elérése és a mobilappjának felülete is.

Végigvezetünk téged a bankválasztás buktatóin. Már rögtön az elején eláruljuk, hogy már csak azért sem érdemes rohanni a legközelebbi bankfiókba számlát nyitni a sikeres felvétel után, mert a felnőttekénél sokkal előnyösebb diákszámlákat kínál több bank is a hallgatói jogviszonnyal lefedett évekre, és ezzel bizony sokat spórolhatsz.

Ezenkívül abban is segítünk, hogy melyik banknál kapod a számodra legjobb mobilappot.

Milyen bankkártyám legyen?

A bankod fel fog kínálni a számodra egy bankkártyát is a számlához, mellyel készpénzt vehetsz fel vagy vásárolhatsz a boltokban, érintéses módon, vagy ha a bank erre már felkészült, akkor a mobilodba is integrálhatod.

Az ifjúságnak és a fiatal felnőtteknek, köztük is elsősorban a felsőfokú képzésben tanulóknak kínált bankkártyák között igazából nincs nagy különbség. Talán az OTP Bank nemzetközi diákigazolványként is funkcionáló bankkártyáját, az ISIC-et lehet megemlíteni, amelyről részletesebben is szólunk a következő fejezetben.

Mobiltelefonnal és bankkártyával vásárol egy diáklány

Netes vásárlások

Viszont van még egy terület, amelyről szólnunk kell, ez pedig az internetes fizetés. Talán a szüleid meséltek arról, hogy régen milyen kockázatos volt az internetes fizetés, ezért talán még mindig találkozhatsz olyasvalakivel, aki óvatosságra int a netes vásárlásoknál.

Ma már az internetes kártyaelfogadáshoz - az Európai Unióban biztosan, máshol opcionálisan - az úgynevezett kétfaktoros hitelesítés kapcsolódik, amely megvédi a pénzed, akár a kártyád lopják el, akár a vásárlás során a kártyaszámodat. Nyugodtan és biztonságosan vásárolhatsz az interneten a bankkártyáddal, bármilyen legyen is az. Az adathalászokkal viszont vigyáznod kell és vigyázz, hogy kinek adod meg a bankkártya adataidat.

Azonkívül nemrég a fogyasztóvédelem is az internet felé fordult Magyarországon, így ma már egy webáruházban történt távoli vásárlás során szinte erősebb védelemmel vagy körülbástyázva, mintha a boltban vásárolnál. Elég csak a sokkal hosszabb áru-visszaküldési jogodra gondolni, melyet indokolni sem kell, vagy arra, hogy ha nem megfelelő árut vagy szolgáltatást kaptál, mert a banktól visszakérheted a pénzed.

Mindezeket személyes vásárláskor nehezebb érvényesíteni.

Bankkártya limitek

A pénzed védelmére azonkívül sok banknál beállítható bankkártya limit, amivel lecsökkentheted, vagy átmenetileg le is nullázhatod azt az összeget, amelyet el lehet költeni a kártyáddal, noha van rajta pénz.

Sőt, több banknál és a Revolut mobilalkalmazásban elérhető a kártya blokkolása is, mellyel gyakorlatilag kikapcsolod a bankkártyád a mobilappban. Így a bank semmilyen terhelést nem fog engedélyezni, míg vissza nem kapcsolod a kártyát, beleértve az internetes vásárlásokat is.

Ezenkívül sok banknál push értesítéseket is beállíthatsz a számládat érintő tranzakciókról, amely szintén a biztonságot erősíti.

A diákszámlák előnyei

18 év felett választhatsz felnőtteknek szóló bankszámlát is. Ha felsőfokú hallgatói jogviszonyod van, akkor érdemesebb a tanulmányaid idejére inkább diákszámlát, diákhitelesként pedig diákhitel-számlát választani. Ezek ugyanis több előnye is van a felnőttekéhez képest:

  • sokkal olcsóbbak
  • több ingyenes tranzakció vagy banki szolgáltatás tartozhat a számládhoz
  • speciális akciókban vehetsz részt, melyeket csak diákoknak kínálnak a bankok
  • olyan kedvezményeket is kaphatsz mellé, melyek a szórakozásodat segíthetik, pl. ingyen stream

Van olyan számlacsomag is, mely a pályakezdőknek szól, és számukra tartalmaz kedvezményeket, nem kell tehát hozzá hallgatói jogviszony hazai felsőfokú képzésen.

Ha teheted, érdemes a diákszámlákat választani, hiszen biztosan jobban jársz, mintha a felnőttek számlacsomagjai közül választanál.

Arról nem is szólva, hogy vannak specifikumok is. Ilyen például az OTP Banknál az ISIC kártya, mely egy nemzetközi diákigazolvánnyal egybeépített bankkártya. Ezzel kedvezményeket tudsz igénybe venni itthon és külföldön.

Ne menj bankba, ha bankszámlát nyitnál, elég a mobilod!

Ha már 18 éves vagy, akár úgy is nyithatsz saját bankszámlát, hogy ki sem mozdulsz otthonról. Ez nagyon hasznos, ha a kiszemelt banknak nincs bankfiókja a közeledben.

Bár nem nyújtja minden bank párhuzamosan mindhárom lehetőséget a következőkből, sőt 1-2 banknál egyik sem érhető el, de ezek köre folyamatosan bővül.

Bankszámlanyitás videón keresztül

A bank honlapján történő folyamat végigvezet a kiválasztás lépésein, majd kapcsol egy videóbankos ügyintézőt, akivel a laptopod, tableted vagy mobilod kamerájával és mikrofonjával tartod a kapcsolatot.

A hívás alatt egyedül kell lenned a szobában és a videóhívás nem szakadhat meg, különben újra kell kezdeni a videóhívást.

A körülbelül félórás folyamatban megadod a szükséges adataidat, nyilatkozatokat, elkészíted az aláírásmintádat és ha minden jól megy, akkor a folyamat végén megnyílik a bankszámlád, melyet azonnal használhatsz.

A bankkártyád postázása is elindul, de van olyan bank, amely addig is ad digitális bankkártyát, míg az igazi megérkezik. Így NFC-s mobillal addig is tudsz már fizetni a boltokban, vagy a kártyaszámmal az interneten.

Ezeknél a bankoknál csak videón keresztül tudsz számlát nyitni: MagNet Bank, MBH Bank.

Szelfivel nyit bankszámlát ez a diák sétálás közben

Bankszámlanyitás szelfivel

A második lehetőség a szelfis számlanyitás, ha van NFC képes okostelefonod és a személyi igazolványodban is van már rejtett NFC chip a személyes adataiddal. Ezeket az NFC-s mobiltelefonod kiolvassa a számlanyitási folyamat során, így önkiszolgáló módon is megnyithatod a bankszámlád online, anélkül, hogy ügyintézővel beszélnél.

Ilyenkor azonban nem nyílik meg azonnal a bankszámla, csak a következő munkanapon, amikor a bank leellenőrizte az adataidat. Cserébe jóval gyorsabb maga a számlanyitási folyamat és nem fontos, ki van még veled a szobában.

Erre a nagyobb bankok közül az alábbiaknál van lehetőség: CIB Bank, Erste Bank, Gránit Bank, K&H Bank, OTP Bank, Raiffeisen Bank, UniCredit Bank.

Mobillal és bankfióki azonosítással

A harmadik lehetőség azok számára lett kitalálva, akiknek nincs NFC-s személyijük vagy okostelefonjuk, mégsem szeretnének videóbankárral beszélni. Ebben az esetben ugyanúgy végig tudják csinálni a számlanyitást, mint az NFC-s személyis és okostelefonos társaik azzal a különbséggel, hogy be kell menniük a bankfiókba személyes beazonosításra.

Az alábbi három korlát él a számlán, amíg a szelfivel nyitott számlákat nem hitelesíted a bankfiókban személyesen:

  1. havi 300 000 forintig lehetséges csak a készpénzfelvétel,
  2. egyetlen tranzakció összege sem érheti el a 10 millió forintot,
  3. bármilyen tranzakció csak az Európai Unión belül lehetséges, beleértve az internetes vásárlást is, tehát a webshopnak uniósnak kell lennie

A bankfióki személyes beazonosítást követően ezeket a korlátokat feloldja a bank.

Havonta kétszer ingyen is készpénzhez juthatsz a bankszámládról

Elmúltál 16 éves és van magyarországi lakcímed vagy tartózkodási helyed? Akkor nagyszerű hírünk van:

a diákszámlához tartozó bankkártyával ingyen vehetsz fel készpénzt bármelyik itthoni ATM-ből és 2025. január 1-től postán is, havonta legfeljebb kétszer, havonta legfeljebb összesen 150 000 forintot.

Ez nem hitel, ezt csak akkor használhatod ki, ha van ennyi pénz a bankszámládon.

Ha az egyik korlátot elérted a kettő közül (havi darabszám vagy összeghatár), az lenullázza az adott hónapra a másikat is, ha abból még maradt volna, szóval ez a korlát sehogy sem léphető túl. Ha megmarad kihasználatlan kedvezmény, azt a következő hónapra nem viheted át.

Vannak olyan bankok amelyek beleszámítják az ő ingyenes felvételeikbe a jogszabályit is. A fenti jogszabályi ingyenes készpénzfelvételt kérned kell a számlanyitáskor, bár erre minden bizonnyal rá fog kérdezni az ügyintéző.

Ma már azonnal kaphatsz pénzt akkor is, ha távol vagy a családodtól. Nézzük meg hogyan!

Diáklány moziba megy a barátaival

Kérj pénzt rögtönre!

A haverokkal kitaláltátok, hogy moziba mentek, ezért pénzre lenne szükséged, méghozzá most azonnal?

A hagyományos módszer szerint ilyenkor kölcsönkérsz pénzt a baráti társaságból, amit aztán később vagy visszaadsz, ha nem felejted el. Sokkal egyszerűbb azonnal felhívni valamelyik szülődet, hogy pénzre van szükséged, aki azonnal tud neked pénzt küldeni a számládra bármikor, így még hétvégén is. A kártyáddal ki is fizetheted a mozijegy árát a jegypénztárban vagy előre, az interneten megvásárolhatod a jegyet, így nem kell senkitől sem kölcsönkérned.

De egy hosszabb távollét során, például a vidéki rokonoknál vagy a táborban nyaralva is járhatsz úgy, hogy pénzre van szükséged. Ekkor csak elég egyet üzenni a messengeren a szülőknek, és ha a szüleid utalását azonnal megkapod.

A számlát is szét lehet így osztani haverok között

Hányszor történt már olyan, hogy egy közös bulizás során rendezni kellett a számlát?

A jobb helyeken ilyenkor ki tudod fizetni a saját részedet, de ahol kíméletlen a pincér, neked meg nincs elég készpénzed, akkor marad az örök klasszikus: egyvalaki fizet, a többiek meg összedobják. Ilyenkor sokkal egyszerűbb utalással kifizetni a rád eső részt, hiszen azonnal megkapja a haverod, így máris rendeztétek és nem kell rá visszatérni később.

Ha már egyetemre vagy főiskolára jársz, akkor ugyanígy hasznos lehet az azonnali fizetési rendszer (AFR), ami minden magyar bankszámla esetén többletdíj nélkül működik. Így könnyen kifizetheted a lakásbérletedet a havi találkozások alkalmával anélkül, hogy összeszednéd készpénzben. Sőt, így nem is szükséges személyesen találkoznotok sem.

Fizetési kérelem

Egyre terjed az úgynevezett fizetési kérelem is, amikor például a gázszolgáltatód előre összekészíti az átutalásodat és neked csak jóvá kell hagynod. Ennek az az előnye, hogy nem felejted el és nem kell foglalkoznod vele az engedélyezésen túl.

Küldhet ilyet a barátod is, akinek épp tartozol, így csak egy gombnyomásba kerül a fizetés, vagy legfeljebb csak néhányba. És persze te is küldhetsz ilyet, de ehhez tudnod kell, hogy csak azoknál a barátaidnál működik, ahol az ő bankjuk is nyújtja ezt a szolgáltatást, ahogy értelemszerűen a te bankodnak is tudnia kell. Ez azonban előbb-utóbb az összes magyar bank között kiépül majd, így a használata általános lesz.

A bankod mobilappjában azonban megadhatsz olyat is, hogy ne azonnal, hanem egy bizonyos napon (határidőre) küldje csak el a pénzt a bankod a számládról. Addig az utalást bármikor leállíthatod, vagy akár el is költheted a rá szánt pénzed, persze utóbbi esetben nem megy majd el az utalás. De ebben az a lényeg, hogy az általad szabadon megadott határnapig a pénz a tiéd, te döntesz felette és vissza is vonhatod.

Az azonnali utalás tehát olyan, mint egy csetelés, ugyanolyan gyorsan átmegy a címzett bankszámlájára, bármely bankba Magyarországon belül. Jó, ha tudod ezt, és szükség esetén élsz vele!

Diák mobillal és qr kódos fizetéssel vásárol étteremben

QR kódos fizetés

Találkozhatsz olyan boltokkal, ahol nem lehet kártyával fizetni, vagy a kártya mellett QR-kóddal is lehet fizetni. Ha a bankod appja tudja ezt, akkor a QR-kód beolvasása után már küldheted is a megvásárolt termék árát az üzlet bankszámlaszámára, amit a kódból olvasol ki, így nem tévesztheted el.

Más fizetési megoldások is elterjedhetnek, ezek közös jellemzője, hogy azonnal megtörténnek, így vásárlásra is felhasználhatók.

Ma már van korszerűbb az SMS értesítéseknél

Valószínűleg hallottál már arról, hogy a bankod SMS értesítéseket tud küldeni a költéseidről és jóváírásokról. Ha fontos számodra, hogy értesítsenek arról, ha a számládra pénz érkezik, akkor kapcsold be ezt a szolgáltatást.

Fontos tudnod, hogy ez nem ingyenes szolgáltatás és a bankok egy-egy SMS-ért akár 50 forintot is felszámíthatnak. Ezen kívül a szolgáltatásnak lehet havi díja is.

A díjak azonban csökkenthetők azzal, ha körültekintően állítod be, hogy pontosan miről is kérsz értesítést. Megszabhatod, hogy csak a beérkező pénzekről értesítsenek. Talán ez a leghasznosabb információ, hiszen általában nincs ráhatásod arra, hogy mikor kapod meg például az ösztöndíjadat.

Persze költéseidről is tájékoztatnak, sőt a bankkártya tranzakcióidról is, ami egy esetleges visszaélés gyors felfedezése miatt lehet fontos. Még azt is beállíthatod, hogy például a sikertelen bankkártya-műveletekről kérj értesítést.

A tranzakciók csoportosítása mellett azt is megszabhatod, hogy mekkora összeg alatt ne küldjön értesítést a bank.

Például nem sok értelme van egy 500 forintos kártyás vásárlásról mondjuk 20-30 forintos üzenetdíjért értesítést kérni. Mondjuk egy ötezres vagy tízezres terhelésről már annál inkább.

Egyre több banknál van ingyenes push üzenet

Az SMS értesítések azonban már kezdenek kimenni a divatból. Egyre több bank nyújt ingyenes értesítéseket a mobilodra a tranzakciókról felbukkanó üzenet formájában. Ezek a push értesítések teljesen képesek kiváltani az SMS szolgáltatást, így érdemes olyan bankot választani, ahol van ilyen.

Egyetlen hátránya van ennek: úgy van értelme, ha állandóan be van kapcsolva a mobilneted, amit viszont más alkalmazások is kihasználhatnak, ez pedig megnövelheti a havi adatforgalmadat. Azért ne aggódj, minimális adatforgalmat fognak jelenteni a push üzenetek.

Egyébként van olyan szolgáltatás is, amelyik először push üzenettel próbálkozik, és ha látja, hogy azt nem kaptad meg, csak akkor küldi ki az SMS-t. Ez lehet, hogy segít neked olyan esetekben, amikor tartanál attól, hogy az időszak vége előtt elfogy a mobilneted.

A push üzenetküldő szolgáltatással iSMS néven is találkozhatsz. A kifejezés arra céloz, hogy az SMS-eket az interneten keresztüli üzenetküldés helyettesíti.

Mivel a mobilinternet plusz fogyásán túl semmilyen hátrányos hatása nincs annak, ha push üzenetet kérsz SMS helyett, ezért mi azt javasoljuk, hogy válaszd inkább a mobilappos értesítést. Érdemes olyan bankot választani, amelyik ezt már most is tudja.

Érintéses fizetés mobiltelefonnal

Fizess egyetlen érintéssel a mobiloddal is!

A mobiloddal, ha az képes NFC kommunikációra, a bankkártya helyett tudsz fizetni a boltokban, ugyanúgy érintéssel, így a bankkártyát nem is kell magaddal vinned.

iPhone 6 vagy későbbi mobilokba, illetve az androidos középkategóriás mobilokba ez már általában be van építve, de a Beállítások - Kapcsolati beállítások megnézheted, hogy a mobilod képes-e erre a fajta kommunikációra.

Ha igen, akkor már csak a bankodnak kell „tudnia”. Ha ezt is kipipálhatod, akkor jöhet a próba!

A mobil összekötése a bankkártyával

Töltsd le a mobilod alkalmazásáruházából a bankod mobilappját. iPhone esetében, ha a bankod nyújtja a mobilfizetés szolgáltatást, a készülék beépített Apple Walletjét használhatod és nem muszáj letöltened a bankod mobilappját.

A lényeg, hogy el kell végezned egy műveletet, mellyel digitalizálod a meglévő bankkártyádat, azaz gyakorlatilag létrehozod annak digitális mását a mobilodban. Ez azonban sosem lesz teljesen egyenértékű a fizikai bankkártyáddal, ugyanis az nem lesz alkalmas készpénzfelvételre és boltokban is csak ott tudod használni, ahol érintéses fizetést elfogadnak.

Magyarországon az elfogadó terminálok döntő többsége már ilyen, de külföldön még nem feltétlenül.

A mobilodban lévő digitális kártyád segítségével ugyanúgy fizethetsz az üzletekben, mint a bankkártyáddal.

Amikor 15 000 forint felett vásárolsz, vagy más okból, de PIN-kódot kér a terminál, akkor azt a legtöbb esetben a mobilodon tudod megadni, illetve a PIN kódot a mobilod képernyőfeloldása helyettesíti. Az alkalmazásban beállított kódot vagy ujjlenyomat-olvasót, arcfelismerést kell használnod, amit más fizetési műveletek megerősítésére is használsz.

De vannak olyan bankok, melyeknél ilyen esetekben is a bankkártyaterminál számjegy-billentyűzetét kell használni és a kártya PIN kódját kell megadni. Ekkor gyakorlatilag teljesen ugyanolyan élmény mobillal fizetni, mintha a mobil tényleg csak egy bankkártya lenne.

Biztonságban vagy mobillal is

Ugyanakkor fontos a biztonságról is beszélni. Csak a mobiltelefonnál van olyan lehetőség, hogy 15 000 forint alatt is szükséges a hitelesítés. Nem lehet tehát egy elvesztett vagy ellopott mobillal egy fillért sem költeni, ellentétben a műanyag bankkártyával.

Alapesetben ez a lehetőség be van kapcsolva és mi azt javasoljuk, hogy biztonsági okból ne kapcsold ki, bár kényelmi célból megteheted. Ha kikapcsolod, mert ezt a banki applikáció lehetővé teszi – nem mindegyik! –, akkor 15 000 forint alatt úgy fizethetsz, hogy csak fel kell ébreszteni a képernyőt, de semmilyen kódot, hitelesítést nem kell megadni.

A másik fontos biztonsági különbség a bankkártyához képest, hogy az androidos mobilokon maga az egész NFC technológia a menüből vagy az állapotsorból kikapcsolható. Ekkor a kártyádat semmilyen, akár illetéktelen leolvasó nem látja. Ugyan ez egy pici kellemetlenséggel jár, mert minden fizetés előtt be kell kapcsolni – erre az applikáció figyelmeztet is –, de összességében növeli a biztonságot.

A műanyag bankkártyánál egyik lehetőséget sem tudod kérni, azaz sem azt, hogy 15 000 forint alatt is kérjen PIN kódot a terminál, se azt, hogy a kártya „láthatatlan” legyen a leolvasók előtt. Legfeljebb fém-, vagy rádióhullámokat kikapcsoló speciális tokba tudod tenni a kártyádat.

Ennyiből a mobilappos fizetés a bankkártyához képest biztonságosabbnak számít. Ha csak teheted, azt javasoljuk, térj át a mobillal történő fizetésre!

A banki mobilappok nem csak a fizetésekben segíthetnek. Nézzük meg még miben.

Költések áttekintése mobilbankban

Könnyen átláthatod a bankod mobilappjából, mire mennyit költöttél

Valószínűleg sokszor hallod a szüleidtől, hogy spórolj a kiadásaiddal, oszd be a tőlük kapott zsebpénzedet, vagy felsőfokú tanulmányaid alatt tőlük kapott támogatást, illetve az ösztöndíjadat.

Spórolni, de hogyan?

A bankszámlád esetében erre is van megoldás. Egyre több bank mobilapplikációja képes ugyanis arra, hogy csoportosítsa a bankszámládon történt pénzmozgásokat. Az egyszerűbbek csak a bevételeket és a kiadásokat hasonlítják össze színes diagramokon. Ez sem rossz, de néhány közülük még arra is képes, hogy azt is mellétegye, hogy milyen üzletkategóriában mennyit költöttél.

Jó, de honnan tudja ezt a bank?

Ezt a bankkártyás vásárlásaid során képes csak felismerni, tehát az átutalásaidból vagy a felvett készpénzből nem tudja kimutatni a kiadásaid szerkezetét.

Ha erre akarsz tehát hagyatkozni, akkor az a legjobb, ha mindent a bankkártyáddal fizetsz, mert ekkor kapod a legpontosabb kimutatást.

A bankok onnan tudják a bankkártyás költéseid során, hogy milyen típusú üzletben jártál, hogy ezt megkapják az üzletet üzemeltető banktól, amely telepítéskor beleprogramozza ezt a bankkártya-elfogadó terminálba. Ezek a kategóriák nagyjából így néznek ki:

  • élelmiszer,
  • lakberendezés,
  • benzinkút,
  • ruházat,
  • szórakozás,
  • műszaki cikk,
  • közlekedés és így tovább

De a bank ezen felül azt már nem ismeri, hogy milyen tételeket vásároltál és arra egyenként mennyit költöttél.

A nagy kép a fontos

De egy kimutatáshoz ezek már nem is fontosak, hiszen valószínűleg az üzletkategóriák is elegek lesznek a számodra, ha a nagy képet nézed. Ezek alapján össze tudod hasonlítani az előző hónappal, hogy mennyire tartottad magad az előzetes terveidhez, vagy ha ez nem sikerült, akkor hol költöttél többet.

Ezek a kimutatások persze nem szerzik vissza a terven felül költött pénzt, de arra jók, hogy a következő hónapra nézve figyelmeztessenek, hogy hol kell kevesebbet költened.

A megjegyzés segíthet

Némely bank mobilapplikációja, például a Revolut arra is képes, hogy megjegyzést fűzz a kiadásod mellé a számlatörténetben, ami megkönnyíti egy költés felismerését, különösen több hónap után.

Sőt, a Revolutnál azt is megteheted, hogy a mobilod kamerájával lefényképezd a blokkot és feltöltsed a számlatörténetben szereplő tételed mellé. Így aztán már nem csak arra fogsz tudni visszaemlékezni, hogy mennyit költöttél egy adott helyen, hanem arra is, hogy tételesen mire. Ezzel teljesen papírmentesítheted a pénztárcádat, a blokkokat ugyanis eldobhatod, nem kell megőrizned, ha el akarsz velük számolni a szüleid vagy saját magad felé. A blokkok képei a mobiltelefonodon maradnak, a bank nem látja őket és ha másik mobilra költözöl, a képeket nem fogod látni.

A legjobb persze, ha mindehhez a készpénzmozgásaidat is mellé tudnád tenni. A banki mobilapp nem képes erre, de egyes mobilappok igen, sőt, ezek némely bankkal már olyan kapcsolatban állnak, hogy képesek átvenni a bankszámlád tételeit, így egyben nyújtanak költségelemző szolgáltatást a készpénzmozgásaiddal is, ha vállalod, hogy azokat is vezeted benne.

Ekkor kapod a legátfogóbb elemzést arról, hogy egy adott hónapban mit mire költöttél és ezek mennyire állnak arányban a korábbi terveiddel, vagy a bevételeiddel, esetleg hogyan viszonyulnak az előző hónapokhoz. A következő hónapban ezzel rugalmasabban tervezheted a kiadásaidat, hiszen látod a trendeket és tudatosan felkészülhetsz a kiadásaidban bekövetkezett változásokra.

A banki mobilappokon kívül létezik az évi egyszeri ingyenes díjkimutatás is, ez is hasznos lesz.

Évente küldött díjkimutatást nézi át ez a diáklány

Évente egyszer kapsz díjkimutatást a bankodtól

Noha minden havi számlakivonatodon külön szerepel, hogy a bankod milyen költségeket vont le a bankszámládról az adott hónapban, egy uniós kötelezettség miatt minden év elején külön kötelesek számodra egy úgynevezett díjkimutatást is készíteni az előző évről, teljesen ingyen.

Ha elektronikusan kéred a számlakivonatot, akkor a netbankodban, ha postai úton, akkor pedig a postaládádban találhatod meg ezt az áttekintőt.

Ez minden banknál egységes, táblázatos csoportosításban mutatja, hogy az egyes banki műveletek után egész évben összesen mennyit vontak le tőled költségként.

Így láthatod például, hogy havi díjként, vagy a bankkártyádért mennyit fizettél, de azt is, hogy mennyibe kerültek az átutalások vagy a csoportos beszedések például.

Ez a díjkimutatás elsősorban arra jó, hogy átlásd azt, hogy az előző évben mennyit fizettél a bankodnak a pénzügyi szolgáltatásokért és ha ez alapján tudod, akkor érdemes csökkenteni a költségeidet a következő évben.

Díjemelés az infláció mértékével

A bankok évente egyszer, az előző évi, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) fogyasztói árindex (azaz az infláció) mértékével emelhetik a bankszámlával (hivatalos nevén fizetési számlával) kapcsolatos díjakat, jutalékokat, költségeket. Ezért ezzel az indokkal évente egyszer, tavasszal szoktak bankszámlával kapcsolatos díjakat emelni a hitelintézetek.

Azonban tudnod kell, hogy egyéb okok is vezethetnek banki díjemeléshez. Ilyen például a jogi környezet változása, az adózási szabályok módosítása, vagy azoknak a szolgáltatásoknak a drágulása, melyet a bank maga is igénybe vesz.

Ez a szabályozás csak a díjakra, jutalékokra, költségekre terjed ki, a kamatokra nem! Így a hitelkamatok akár ennél nagyobb mértékben is emelkedhetnek, illetve a hitelkamatok szintjére más tényezők is kihathatnak (például jegybanki alapkamat).

Tudnod kell azt is, hogy az emelés csak egy lehetőség, nem kötelező élni vele. Azonban mivel a bankoknak nincs túl nagy mozgásterük az általuk is elszenvedett infláció továbbhárítására, ezért jellemzően élni szoktak ezzel a lehetőséggel.

Érdemes figyelned arra is, hogy a bankok a százalékos díjakat is emelik az infláció mértékével, pedig ott maga az infláció amúgy is növeli a banki bevételt, még változatlan százalék esetében is.

Bankban nem csak az egyenlegben jók a nullák, de a díjakban is. Pár gondolat következik erről.

Ahol csak tudsz, közelíts a nulla bankköltség felé!

A felnőtteknek bár gyakran magasabbak a banki díjak, de a te esetedben emiatt nem kell aggódnod. Egyrészt tudják, hogy még nincs annyi pénzed, mint a felnőtteknek, másrészt a kedvező árazás egyben egy csábítás is hozzájuk, hogy hátha felnőtt korodra is náluk maradsz és akkor már többet számolnak majd fel neked is.

Bárhogy is lesz, használd ki annak előnyeit, hogy diákszámlád lehet, és törekedj arra, hogy minél kevesebbet fizess!

Törekedj arra, hogy a bankkártyádat csak vásárlásra használd a boltokban éppúgy, mint az interneten, és csak nagyon indokolt esetben vegyél fel vele készpénzt.

Diáklány bedugja a bankkártyáját az ATM-be

Ha készpénzt veszel fel, akkor azt ne sok kicsi részletben tedd, hanem inkább egy nagyban. Egy készpénzfelvétel ára ma már alapból közelít az 1 000 forinthoz.

Ha teheted, akkor használd ki a törvény által biztosított ingyenes készpénzfelvételt – 16 éves kortól –, egyébként pedig inkább a bankod saját automatáit használd, mint más bankokét, mert az olcsóbb. Ha olcsóbb egy átutalás, mint egy készpénzfelvétel, akkor próbáld meg átutalással kifizetni azt, amiért készpénzt vennél fel.

Összességében, ha odafigyelsz a kiadásaidra, egész biztosan féken tudod tartani a banki költségeket is, főleg diákszámlák esetében.

Gondoltál már arra, hogy elvesztheted a bankodban lévő pénzed? Elmondjuk miért nem kell aggódnod.

A bankban biztonságban van a pénzed

A hazai bankszámlák és bankkártyák mögötti pénzedet betétbiztosítás védi, eltekintve néhány nagyon speciális befektetési számlától, de ilyen a diákoknak kínált számlák között egyáltalán nem létezik.

E betétbiztosítás hatálya alá tartozást egy „100 000 euróig OBA biztosított betét” feliratú logó jelzi.

Országos Betétbiztosítási Alap logó

Ha a betétek „befagynak” a banknál, akkor az OBA, azaz az Országos Betétbiztosítási Alap 10 munkanapon belül kifizeti a teljes betétedet és a rá eső kamatot. A devizaszámlán lévő összegeket forintra váltják. A betétbiztosításnak önrésze nincs, ezért az összes pénzedet visszakapod, vagyis 100 000 euró alatt minden egyes forintot.

A betétbiztosítást a bankok által finanszírozott alapból fizetik ki, neked nem kell fizetned a betétbiztosításért sem a banki számlavezetés során, sem pedig a kifizetéskor.

Így, hogy a pénzed biztonságban van a bankban, nézzük meg, hogy mennyire vagy biztonságban, ha külföldön használod a bankkártyádat.

Külföldön is ugyanúgy használhatod a bankkártyádat, mint idehaza

A bankkártya egy olyan szabvány alapján készül, mely biztosítja, hogy a magyar bankkártyádat a világ bármely országában ugyanúgy használd, mint idehaza.

A rajta lévő mágnescsíkot már nem használjuk az Európai Unióban, de azon kívül még sok olyan bolttal találkozhatsz, ahol csak mágnescsíkkal tudsz fizetni, sőt, olyan hely is rengeteg van az Európai Unión kívüli világban, ahol még azzal sem, csak papíron, aláírással. Ez utóbbi helyeken azonban csak a drágább, dombornyomású bankkártyák használhatók, ahol a kártya számai kiemelkednek a kártya előlapjából.

Készpénzt érdemes vinni külföldi nyaraláshoz?

A fentiekből következik, hogy egyáltalán nem muszáj készpénzt vinned magaddal a külföldi nyaralásodra, ha idegenkedsz tőle. Ha megmarad pénzed, azt utána vissza kell váltanod forintra, az aprópénzt pedig egyáltalán nem váltják át.

Ha kint készpénzre van szükséged, akkor bármelyik ATM-ből felvehetsz helyi valutát, bár ez egy nagyon drága művelet, sokkal drágább, mint idehaza, ezért minél kevesebb alkalommal tedd ezt a költségek miatt, inkább vond össze a készpénzfelvételeid eggyé!

Készpénzfelvétel helyett használd a kártyád vásárlásra! A vásárlás külföldön is ugyanolyan olcsó, mint belföldön, a legtöbb banknál ingyenes. Igen, külföldön is ingyenes! Ha a kártyád érintős, azzal külföldön is ugyanúgy érintéssel fizethetsz.

Ezzel megmenekülsz a készpénz őrzésétől. Ha a készpénzed elveszted vagy ellopják, akkor azt nem tudod visszakapni, de a bankkártya ellopása vagy elvesztése esetén letiltható, így megőrződik a pénzed. Ha netán költöttek a kártyával a lopás után, de a letiltás előtt, részben vagy egészben valószínűleg azt a pénzt is visszakapod a kárviselési szabályok alapján.

Tehát teljesen rábízhatod magad a kártyádra külföldön is!

Biztos hallottál már a Revolutról. A következő fejezetben mutatunk még egy hasonlóan sokrétű pénzügyi alkalmazást.

Diák fiú ismerkedik a mobilján a Simple applikációval

Revolut, Simple és társai

Van több olyan pénzügyi mobilapp, melyet nem érdemes kihagynod, ha már úgyis egész nap a kezedben van a mobil.

Az egyik, amellyel a leggyakrabban találkozni fogsz a barátaid körében, a Revolut. Ez egy olyan mobil app, amelyiket te is használhatsz, ha szeretnél egy barátodnak azonnal pénzt küldeni, vagy ha a családodtól kérsz pénzt mondjuk egy nyaralás idején. A Revoluton belüli átutalások azonnal és ingyen teljesülnek és az árfolyamváltozástól egyáltalán nem kell tartanod, hiszen a Revolut forintban is vezet számlát.

Az alkalmazás mellé kapsz egy bankkártyát, de a Google Wallet (volt Google Pay) vagy az Apple Pay integrálásával a mobiloddal is fizethetsz a boltokban a bankkártya helyett. Sem a fizetés nem kerül pénzbe, sem a mobilba digitalizált bankkártya, sőt a Revolutnak havi díja sincs. A Revolut kártyát pedig testre tudod szabni, vagy akár ki is tudod kapcsolni a mobilappban, ekkor elvesztése esetén sem tudja más használni.

A Revoluttal könnyen tudsz takarékoskodni is, a költéseidet pedig grafikus diagramokon keresztül mutatja meg neked az applikáció.

Simple: az egyik legjobb magyar pénzügyi alkalmazás

Egy másik alkalmazás, amit bátran ajánlunk, az a Simple, melyet a Revolut kártyáddal is használhatsz. Ez ugyanis arról szól, hogy a beregisztrált bankkártyáddal könnyedén, a kártyaadatok állandó megadása nélkül vásárolhatsz az appon belül, illetve azokban a netes webáruházakban is, amelyeknél a Simple-lel lehet fizetni.

Hol vásárolhatok a Simple segítségével?

A BKK és a Volán járatokon vehetsz elektronikus jegyet, de ha vonatra veszel jegyet, ott is tudsz a Simple-lel fizetni a kártyaadatok megadása nélkül. Tudsz venni mozijegyet, színházjegyet, koncertjegyet, de még fesztiválokra, sporteseményekre is megveheted a belépőjegyet a Simple segítségével.

Alkalmas parkolási díj vagy autópálya-matrica kifizetésére is, ha pedig bulizni támad kedved, akkor erre is találhatsz javaslatokat az appban. Befizetheted a sárga csekked a Simple segítségével és még a hűségkártyádat is tárolhatod benne.

Még ezeket is tudja a Simple

A Simple-ben van egy beépített bankkártya-igénylési lehetőség is, mellyel a boltokban vásárolhatsz és azt bármilyen bankkártyával feltöltheted. Ezt azonban nem ajánljuk, mert drágább és előnytelenebb, mint a Revolut. Sokkal egyszerűbb, ha a Revolutot beregisztrálod a Simple-ba és azzal fizetsz az alkalmazáson belül, vagy a webáruházakban – ahol a Simple-lel lehet fizetni –, a Revoluttal meg a boltokban.

Ezen a kettőn kívül egyébként sok más pénzügyi applikáció létezik, mi csak a legnépszerűbbek közül választottunk ki kettőt. Ezeken kívül is találhatsz még számodra érdekes appokat, továbbá a barátaid is biztosan szívesen elmondják neked, hogy ők miket használnak.

Az internetes kártyás fizetés nem ördöngösség, nézzük meg, hogy mire kell figyelned.

Lány a bankkártyájával szeretne fizetni netes vásárlás közben

Így vásárolhatsz a neten a kártyáddal

Zenét az internetről hallgatsz? Videót az interneten nézel? Barátaiddal folyamatosan online csetelsz? Akkor valószínűleg az interneten fogsz vásárolni is.

Bizonyára te is ismered az ár-összehasonlító oldalakat, olyannyira, hogy te is vásároltál már ezek segítségével, melyekkel főleg a drága cuccok esetében meglehetősen sokat is spórolhatsz.

A webshopoknál sok helyen láthatod azt is, hogy „büntetik" az utánvétet, vagyis amikor utólag készpénzzel fizetsz a futárnak.

Ugyan tény, hogy még ekkor sem vagy bebiztosítva, de ha ár-összehasonlító oldalakról, fizikai bolttal is rendelkező eladóktól, minél több, jó értékeléssel rendelkező kereskedőktől, vagy nagynevű üzletláncoktól vásárolsz, igazából nem kell félned ettől.

Az persze alap, hogy gyanúsan olcsó terméket ne vegyél meg az interneten keresztül, ne vásárolj bizonytalan helyekről, vagy amelyek nem alkalmaznak SSL titkosítást (ezeknek az oldalaknak a címe https://-sel kezdődik http:// helyett), netán kártyaadatokat kérnek.

A kereskedői oldalak ugyanis fizetéskor átirányítanak egy bank vagy fizetési szolgáltató weboldalára, így a kártyád adatait nem is ismerhetik meg. A pénzügyi szolgáltató viszont nagyon szigorú szabványok szerint tárolja azokat, így biztonságban vagy, ha nekik adod meg az adataidat (főleg, hogy ma már a mobilodon is vissza kell igazolni a vásárlást).

Internetre fel a pénzügyekben is!

De mindezt hogyan? Először is érdemes megnézni a bankkártyád hátulját. Ha az aláíráscsíkon szerepel egy háromjegyű szám, akkor a kártyád alkalmas internetes vásárlásokra. Ez a szám ugyanis – ma már – pontosan az internetes fizetés miatt van rajta, a bolti vásárlások során semmilyen szerepe nincs.

CVC2 (Mastercard, Maestro bankkártyák esetében) vagy CVV2 (Visa bankkártyák esetében) névvel illetik ezt a kódot.

Az a szerepe, hogy segítségével leellenőrizzék, hogy a kártya valóban ott van-e a vásárlónál, hiszen az a hátlapon szerepel, így egy csalás, visszaélés céljából lefényképezett, lekamerázott bankkártyáról nem ismerhető meg. Ez a védelem a magyar kártyakor hajnala óta létező eljárás, de ma már egy másik elemmel is kiegészült, amit biztonságos vagy kétfaktoros ügyfélhitelesítésnek nevezünk.

Amellett, hogy az erre szolgáló felületen meg kell adnod a CVC2 vagy CVV2 számot, a kétfaktoros ügyfél-hitelesítést is kötelezően használják az internetes kereskedők, legalábbis Magyarországon és az Európai Unió területén. Egészen kevés olyan webshop található már csak hazánkban vagy Európában, mely nem csatlakozott ehhez az eljáráshoz, és vélhetően ők is csatlakozni fognak – vagy a bankod nem enged nagyobb összegben vásárolnod ott.

Mi az a kétfaktoros hitelesítés?

A kétfaktoros ügyfél-hitelesítés lényege, hogy egy eszköz, tudás vagy biometrikus alapú ügyfél-hitelesítésből egyszerre legalább kettővel kell hitelesítened magad. Ez azonban egyáltalán nem ilyen bonyolult, mint amennyire annak hangzik.

Eszköz lehet maga a mobiltelefonod, vagy egy külön, kulcstartóra fűzve hordható apró jelszógeneráló eszköz, a token. Tudás alapú ügyfélhitelesítés az, amit ügyfélként tudsz, például egy jelszó, amit a banktól kaptál, esetleg te állítottál be. Végül biometrikus alapú ügyfélazonosítás során ujjlenyomat-olvasót vagy arcfelismerő technológiát használnak.

A kétfaktoros ügyfélhitelesítés során ezekből egyszerre kétfélét is használnod kell ahhoz, hogy a netes vásárlás sikeresen végbemenjen. Azért nehéz erre pontos útmutatást adni, mert minden bank maga dönti el, hogy nála milyen folyamat szerint azonosítod magad, azaz mindez attól függ, hol van a bankszámlád. Emellett nincs is felkészülve minden magyar bank mindhárom azonosítási mód bekérésére sem.

diák akitől kétfaktoros hitelesítést kért a bankja

Gyakorlatban így működik

A legvalószínűbb, hogy a netes vásárlások során először a weblap megkér arra, hogy azonosítsd magad a banki mobilalkalmazással, ha regisztráltál rá a banknál. Ezzel – valószínűleg biometrikus azonosítással – jóváhagyod a tranzakciót, ez lesz az egyik faktor, a másik pedig, hogy mindezt a mobilkészüléken teszed. Így egyszerre két faktort vontál be az ügyfél-azonosításba.

Egy másik megoldás lehet, hogy először meg kell adnod egy jelszót, amit az internetes vásárlások céljára hoztál létre – ez a tudás alapú azonosítás –, majd utána egy kódot, amit SMS-ben kapsz a mobiltelefonodra – ez az eszköz alapú azonosítás.

A lényeg, hogy kövesd a fizetési felület utasításait, ahol ha az egyik megoldás nem működik, akkor másféleképpen is próbálkozhatsz, hogy sikeresen befejezd az internetes vásárlást. Ezek 10 éve elképzelhetetlenek voltak, de ma már szerencsére kényelmes és biztonságos velük a netes vásárlás.

Diákhitel Számlák

A Kormány döntése értelmében 2023. július 1-től diákhitel folyósítása csak azokhoz a bankokhoz kérhető, amelyek sikeres pályázatot nyertek a diákhitelhez kapcsolódó bankszámla vezetésére. Ezek: az OTP Bank, az MBH Bank, az Erste Bank és a Gránit Bank.

Ezeknek a diákhitel számláknak ingyenesen biztosítaniuk kell a havi számlavezetést, az elektronikus szolgáltatások felületének használatát, a havi bankszámlakivonatot és a kapcsolódó bankkártya használatát is. Ezen felül kedvezményes szolgáltatások is elérhetők a lakáshitel felvétel, az értékpapír számla vezetés vagy a biztosításkötés vonatkozásában.

A Diákhitel Számla tulajdonosai emellett megkapják az állam által a Diákhitel Számlákon kötelezően előírt ingyenes kedvezményeket, ezek: bankkártya éves díja, havi számlavezetési díj, internetbank havidíj, mobilapplikáció havidíj, telefonbank havidíja, eseti és rendszeres elektronikus átutalási tranzakciók, csoportos beszedések.

A Diákhitel Számlán járnak az állam által minden bankszámlán előírt kötelező kedvezmények is:

  • ingyenes belföldi forint ATM készpénzfelvétel havi legfeljebb 2 alkalommal, összesen legfeljebb 150 000 forintig,
  • ingyenes havi első kettő készpénzátvétel, összesen legfeljebb havi 40 000 forint értékben,
  • ingyenes QR-kódot okostelefon-kamerás beszkenneléssel kezdeményezett átutalás és
  • ingyenes fizetési kérelem.

Sok bank továbbadja a rá (tehát nem az ügyfélre) vonatkozó, 20 000 forint alatti átutalásokra érvényes pénzügyi tranzakciós illeték kedvezményt, amely ezekre az átutalásokra és a többi átutalás első 20 000 forintjára vonatkozóan mentesít a 0,3 százalék, maximum 10 000 forint megfizetése alól.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

  • Bankszámla termékváltozás összefoglalók

    2024-11-07 - OTP Bank - Junior Persely promóció

    A bank "Junior év végi promóció 20.000 Ft Persely jóváírással” elnevezésű promóciót hirdet 2024.11.06-12.15. között. 
    Az a 14 és 24 év közötti ügyfél, aki a promóció ideje alatt új OTP Junior számlát vagy Bázis számlát Junior kedvezménnyel nyit 20 000 Ft jóváírást kap.
    Feltételek:
    - a szerződést követő 30 napon belül sikeresen Persely funkciót igényel
    - a szerződést követő 30 napon belül legalább 2 db kártyás vásárlási tranzakciót végez
    Ha 2 éven belül megszűntetésre kerül a számla, akkor a jóváírást vissza kell fizetni.

    2024-11-05 - K&H Bank - tranzakciós díjemelés 2025.01.05-től

    A bank 2025. január 6-tól az alábbiak szerint emeli meg a tranzakciós költségeket:

    Az átutalási díjak:
    - bankon belüli és bankon kívüli azonnali / aznapi / határidős forint átutalás forint- és devizaszámláról
    - bankon belüli és bankon kívüli rendszeres forint átutalás forint- és devizaszámláról
    - csoportos beszedési megbízás
    - bankon belüli és bankon kívüli deviza és nemzetközi forint átutalás forint- és devizaszámláról
    egységesen 0,3% max 10 ezer Ft-ról 0,45% max 20 ezer Ft-ra emelkednek

    A készpénzfelvétel bankkártyával (ATM-ből, bankfiókban, postahivatalban) bel- és külföldön 0,6%-ról 0,9%-ra emelkedik.

     



    2024-11-04 - K&H Bank - Számlanyitási akció meghosszabbítása

    A bank meghosszabbítja a 40 ezres bankszámlanyitási akcióját 2024.december 20-ig.

    2024-11-04 - Raiffeisen Bank - Téli számlanyitási akció

    A bank 2024. november 4. - december 18-ig számlanyitási akciót hirdet melynek keretében az ügyfél 50 000 Ft jóváírást kap Díjnyertes, Aktivitás 3.0, Kapcsolat, Premium Banking, Premium Bankong Plus számlák esetén, Yello számla esetén pedig 30 000 Ft-ot, ha az alábbi feltételeket teljesíti:
    - Mastercard betéti kártyát igényel a számlához
    - a számlanyitást követően legkésőbb 2025. január 17-ig legalább 5 db bankkártyás vásárlása kell legyen darabonként minimum 1 000 Ft értékben
    - hozzájárul a reklámcélú megkeresésekhez
    - regisztrál a Hűségprogramba/Yelloo Klubba 
    A jóváírást legkésőbb 2025. február 7-ig kapja meg az ügyfél meg. Ha 1 éven belül megszűnik a számla, akkor köteles visszafizetni a banknak az összeget.

    Az akció keretében most 3 havi RTL+ előfizetés is jár ajándékba, ha regisztrál az ügyfél a Hűségprogramba/Yelloo Klubba. A kapott promóciós kód az RTL+ online felületén váltható be 2024. december 31-ig.

    Szintén ezen akció keretében, ha a számlához igényelt bankkártyával vásárol az ügyfél 2025. január 17-ig, akkor a vásárlásai értékének 10%-át, maximum 10 000 Ft-ot jóváír a bank.

    2024-11-01 - K&H Bank - Prémium számla igénybevételi feltételek változása

    2024. november 1-től a bank megemeli a Prémium számla igényléséhez szükséges feltételek összegeit.
    A feltétel az, hogy legalább 8 millió forint értékű megtakarítási állomány legyen elhelyezve a banknál (az eddigi 5 millió helyett), VAGY legalább 800 ezer forint értékű jóváírás érkezzen az ügyfél számlájára (az eddigi 500 ezer forint helyett).

    2024-11-01 - CIB Bank - Ügyfélajánlási akció meghosszabbítása

    A bank 2024. november 30-ig meghosszabbította az ügyfélajánlási akcióját.

    2024-11-01 - Gránit Bank - Akciók meghosszabbítása

    A bank meghosszabbítja 2025.01.16-ig a bankszámla vezetéshez kapcsolódó összes érvényben lévő, folyamatosan hosszabbított akcióit, valamint az ügyféljánlási és a szelfis számlanyitási akcióját.

    2024-11-01 - OTP Bank - 2025. január 1-től életbe lépő díjemelések

    2025. január 1-től a bank az alábbi díjakat emeli:

    1. Készpénzfelvétel díjai

    Bázis számlához, Smart számlacsomaghoz és Junior számlához (14-18 éves korig) tartozó kártyák esetén:
    - OTP automatából: a jelenlegi 159 Ft + 1,49% helyett 159 Ft + 1,79%
    - Idegen automatából: a jelenlegi 1 581 Ft + 0,6% helyett 1 581 Ft + 0,90%
     esetén

    2. Elektronikus utalások díjai

    Bázis számlához és Junior számla (14-18 éves korig) esetén
    - eseti átutalás bankon kívülre forintban: 0,35% (min. 321 Ft/ max. 14 522 Ft) helyett 0,50 % (min. 321 Ft/ max. 25 000 Ft)
    - rendszeres átutalás: 0,4% (min. 229 Ft/ max. 15 540 Ft) helyett 0,55 % (min. 229 Ft/ max. 25 000 Ft)
    - csoportos beszedés: 72 Ft + (0,3% max. 15 540 Ft) helyett 72 Ft + (0,45 % max. 25 000 Ft)
    Smart számlacsomaghoz:
    - eseti átutalás bankon kívülre forintban: 0,2% maximum 7 550 Ft helyett 0,35% maximum 25 000 Ft
    - rendszeres átutalás: 20 Ft helyett 40 Ft
    - csoportos beszedés: 38 Ft helyett 64 Ft

    3. Igényelhető tranzakciós számlacsomag elemek díjai

    Bázis számla esetén:
    - Csoportos beszedés 30 ezer ft-ig: 215 Ft/hó helyett 259 Ft/hó
    - Csoportos beszedés 60 ezer ft-ig: 390 Ft/hó helyett 479 Ft/hó
    - E-utalás 100 ezer ft, azaz eseti és rendszeres átutalás összesen havi 100 000 Ft-ig 433 Ft/hó helyett díjmentes (visszavonásig, de legkésőbb 2026. február 28-ig), utána  499 Ft/hó
    - Prémium szolgáltatás havidíja: 1 552 Ft/hó helyett 1 777 Ft/hó 

    Smart számlacsomag esetén:
    - 2 ATM csomag 555 Ft/hó helyett 833 Ft/hó
    - 5 ATM csomag 949 Ft/hó helyett 1 424 Ft/hó
    - Mindennapi biztonság csomag: 669 Ft/hó helyett 833 Ft/hó
    - Tranzakciós csomag: 295 Ft/hó helyett 499 Ft/hó

    2024-11-01 - Erste Bank - Akciók meghosszabbítása

    A bank meghosszabbítja az alábbi akciókat:
    - 2025. január 1-ig az online és a fióki számlanyitási akciót, melynek keretében 40 ezer ft jóváírást kap az új ügyfél.
    - 2024. december 31-ig a Cseperedő bankszámlanyitási akciót
    - 2024. november 30-ig a Cseperedő átminősítési akciót Diákszámlára
    - 2024. november 30-ig az Erste Diákhitel Számla nyitási akció, melynek keretében övtáska jár ajándékba.

    2024-11-01 - OTP Bank - Kamatcsökkentés, feltételek módosulása

    2024. szeptember 1-től csökken az OTP Személyi Kölcsön kamata az alsó hitelösszegsávokban az alábbiak szerint
    - 500 000 – 1 099 999 Ft között: 24,99%-ról 22,99%-ra csökken
    - 1 100 000 – 1 999 999 Ft között: 22,99%-ról 20,99%-ra csökken
    - 2 000 000 – 3 099 999 Ft között: 20,99%-ról 19,99%-ra csökken

    Az OTP Otthon Személyi Kölcsön igénylési feltételei kiegészült az alábbival:
    Az eddigi egyik feltétel, mely szerint az igénylőnek legalább egy 25 év alatti gyermeket kell nevelnie, kiegészül azzal, hogy "VAGY részt vesz az MFB Pont Plusz Állami Otthonfelújítási Programban".
    Illetve az Otthon Személyi Kölcsön esetén a tulajoni lap lekérésének költsége 3 000 Ft-ról 4 800 Ft-ra emelkedik, melyet továbbra is elenged a bank akciós jelleggel.

    2024-10-02 - Gránit Bank - Akciók meghosszabbítása

    A bank az alábbi akciókat hosszabbítja meg 2024.10.31-ig:
    - Szelfis számlanyitási akció
    - Ügyfélajánlási program
    - Számlavezetéshez és bankkártyahsználathoz kötődő folyamatosan hosszabbítot díjelengedési akciók

    2024-10-01 - UniCredit Bank - Lejáró akciók meghosszabbítása

    A bank meghosszabbítja 2025.01.31-ig a 2024.09.30-án lejáró, számlavezetéshez kapcsolódó promóciókat.
    Illetve meghosszabbítja 2025.01.31-ig az alábbi akciókat:
    - Diákszámla Zéró számlanyitási akció 35 ezer forint jóváírással
    - Ügyfelet ajánlok számalnyitási akció
    - Online lakossági bankszámla nyitási akció 35 ezer forint jóváírással

    2024-10-01 - Erste Bank - Akciók meghosszabbítása

    A 2024. október 1-ei hirdetményben a bank az alábbi akciókat hosszabbítja meg:
    - Online számlanyitási akció 40 000 Ft jóváírással: október 31-ig
    - Lakossági ajánlóprogram: 2025. január 1-ig
    - Cseperedő bankszámlanyitási akció december 31-ig
    - Cseperedő bankszámlához kapcsolódó betétikártya kibocsátási díjelengedési akció december 31-ig
    - Cseperedő átminősítési akció Diákszámlára október 31-ig
    - Diákhitel számlanyitási akció ajándék övtáskával október 31-ig

    2024-10-01 - MagNet Bank - Utalási díjak változása

    A bank 2024. október 1-től a sávos utalási díjak első sávjának felső összeghatárát 20 ezer forintról 50 ezer forintra emeli.

    2024-10-01 - UniCredit Bank - Akciók meghosszabbítása

    A bank meghosszabbítja a fizetési kérelemre vonatkozó díjmentes akcióját 2025.01.31-ig, valamint egyéb mobilalkalmazási és internetbanki funkciókra vonatkozó díjmentességi akciókat.

    2024-09-27 - CIB Bank - Welcome promóció

    A bank meghosszabbítja 2024. október 31-ig az alábbi ügyfélajánlási promócióját. A promóció keretében az alábbi jóváírások kaphatóak:

    - CIB ECO Start Bankszámlát nyitó ügyfél ajánlása esetén az ajánló ügyfél 10 000 Ft jóváírást kap, ha az ajánlott ügyfél a számlanyitást követő első 3 hónapban legalább három alkalommal, vásárlásonként minimum 3 000 Ft értékben vásárol a bankszámlához igényelt bankkártyájával valamint hozzájárul a marketingcélú megkeresésekhez. Az ajánlott ügyfél nem kap jóváírást.

    - CIB ECO FirstStep vagy CIB ECO ForYou Bankszámlát nyitó ügyfél ajánlása esetén az ajánló és az ajánlott ügyfél is 20-20 000 Ft jóváírást kap, ha az ajánlott ügyfél a számlanyitást követő első 3 hónapban legalább három alkalommal, vásárlásonként minimum 3 000 Ft értékben vásárol a bankszámlához igényelt bankkártyájával valamint hozzájárul a marketingcélú megkeresésekhez.

    -  CIB ECO vagy CIB ECO Plusz Bankszámlát vagy CIB Private Banking Magánszámlát nyitó ügyfél ajánlása esetén az ajánló és az ajánlott ügyfél is 10-10 000 Ft jóváírást kap, ha az ajánlott ügyfél a számlanyitást követő első 3 hónapban legalább három alkalommal, vásárlásonként minimum 3 000 Ft értékben vásárol a bankszámlához igényelt bankkártyájával valamint hozzájárul a marketingcélú megkeresésekhez.

    2024-09-23 - OTP Bank - Őszi számlanyitási promóció

    A bank meghosszabbította a számlanyitási akcióját október 20-ig.

    2024-09-05 - MBH Bank - Media Markt utalvány Diák számlacsomaghoz

    Az alábbi promóciót azzal egészítette ki a bank, hogy a szeptember 6-án nyitott számlák esetében pedig MediaMarkt utalványt kap az ügyfél 20 000 Ft értékben, mely 2027.10.31- ig használható fel.

    Az eredeti promóció így szólt:
    Promóció időtartama: 2024. augusztus 26. napjától 2024. szeptember 06. napjáig
    20 000 Ft-os Budapest Park utaványt akpnak azok az új ügyfelek, akik az alább feltételeket teljesítik:
    - MBH Diák Számlacsomagot nyitnak
    - a számlacsomaghoz bankkártyát igényelnek
    - e-mail címüket a Bank részére megadják
    Az utalványok átadása:
    2024.08.26 és 2024.08.30 között nyitott számlák esetén 2024.09.06-ig
    2024.08.31 és 2024.09.06 között nyitott számlák esetén 2024.09.13-ig

    2024-09-02 - K&H Bank - őszi számlanyitási akció

    A bank őszi számlanyitási akciót hirdet 2024.szeptember 2. és november 3. között, melynek keretében 40 000 Ft jóváírást kap az új ügyfél a banktól, ha teljesíti az alábbi feltételeket:
    - a marketingcélú megkeresésekhez hozzájárul
    - a számlanyitást követő második hónap végéig minimum 150 000 Ft jóváírás érkezik a számlájára
    - a számlanyitást követő második hónap végéig a bankkártyával legalább 5 alkalommal vásárol, vásárlásonként minimum 1 000 Ft értékben
    - számlanyitást követő második hónap végéig a K&H mobilalkalmazásban kapcsolatba lép Kate pénzügyi asszisztenssel vagy a K&H mobilbankban legalább 2 aláírást igénylő tranzakciója van.

    Ha szeptember 30-ig köt szerződést, akkor december 31-ig érkezik meg a jóváírás, ha október 1-31. között, akkor január 31-ig, ha november 1-3. között, akkor pedig február 28-ig.

    2024-09-02 - OTP Bank - Egységes adatbeviteli megoldás díjmentessége

    2024. szeptember 02-től elérhetővé váló az OTP Banknál is qvik fizetés (QR kódos). A pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló 2009. évi LXXXV. törvény (Pft.) 36/E. §-a alapján - e rendelkezés hatálya alatt - az egységes adatbeviteli megoldás útján vagy fizetési kérelemmel kezdeményezett azonnali átutalási megbízás teljesítése után a bank nem számít fel díjat.

    2024-09-01 - MBH Bank - Egységes adatbeviteli megoldás díjmentessége

    Az egységes adatbeviteli megoldással (EAM) kezdeményezett azonnali átutalási megbízással teljesített belföldi forint (eseti) átutalások esetén az átutalás díja nem kerül felszámításra.

    2024-09-01 - Erste Bank - Egységes adatbeviteli megoldás díjmentessége

    A bank nem terheli az egységes adatbeviteli mód alapján teljesített Qvik Azonnali Forint Átutalás díjait, az erre vonatkozó pénzforgalmi törvény alapján és annak hatálya alatt.

    Illetve 2024.09.01-től díjmentes értesítés lehetőség érhető el az Őrszem szolgáltatás számla- és kártya alszolgáltatásaiban valamint csökkentésre kerül a maximum díj értéke 990 Ft-ról 600 Ft-ra havonta.

    2024-09-01 - Gránit Bank - Egységes adatbeviteli megoldás díjmentessége

    A bank nem terheli az egységes adatbeviteli mód alapján teljesített azonnali átutalási megbízások díjait (utalás QR kód beolvasásával, deeplink vagy NFC alkalmazásával), az erre vonatkozó pénzforgalmi törvény alapján és annak hatálya alatt.

    2024-09-01 - MagNet Bank - Egységes adatbeviteli megoldás díjmentessége

    A bank nem terheli az egységes adatbeviteli mód alapján teljesített azonnali átutalási megbízások díjait, az erre vonatkozó pénzforgalmi törvény alapján és annak hatálya alatt.

    2024-09-01 - UniCredit Bank - QR kódos azonnali utalás

    A bank külön hirdetményben tette közzé, hogy az egységes adatbeviteli megoldás útján kezdeményezett azonnali átutalási megbízások díjmentesek (QR-kóddal, Deeplinkkel, NFC-vel kezdeményezett azonnali átutalások).

    2024-09-01 - K&H Bank - Egységes adatbeviteli megoldás díjmentessége

    Az augusztus 30-i hirdetményben jelzi a bank, hogy a 2024.09.01-től elérhető egységes adatbeviteli megoldással kezdeményezett azonnali átutalási megbízásokra nem számít fel díjat a hatályos rendelkezés alapján.

    2024-09-01 - Raiffeisen Bank - Egységes adatbeviteli megoldás díjmentessége

    Az augusztus 30-i hirdetményben jelzi a bank, hogy a 2024.09.01-től elérhető egységes adatbeviteli megoldással kezdeményezett azonnali átutalási megbízásokra nem számít fel díjat a hatályos rendelkezés alapján.

    2024-09-01 - Raiffeisen Bank - Őszi számlanyitási akció II. 2024

    A szeptember 2-től induló Őszi számlanyitási akció keretében 50 000 Ft-ot jóváír a bank az új ügyfél számláján, ha október 18-ig az alábbi számlák egyikét nyitja meg:
    - Díjnyertes
    - Aktivitás 3.0
    - Kapcsolat számla
    - Premium Banking
    - Premium Banking Plus 
    A jóváírás feltétele, hogy a számlanyitást követően legkésőbb 2024. november 15-ig legalább 5 db bankkártyás vásárlás legyen darabonként minimum 1 000 Ft értékben.
    A jóváírást legkésőbb 2024. november 28-ig kapja meg az ügyfél. Ha 1 éven belül megszűnik a számla, akkor köteles visszafizetni a banknak az összeget.

    Ha Virtuális kártyát igényel a számla mellé, akkor az akció keretében annak első 12 havi díját és első kibocsátási díját elengedi a bank.
    Szintén ezen akció keretében, ha a számlához igényelt bankkártyával vásárol az ügyfél november 15-ig, akkor a vásárlásai értékének 10%-át, maximum 10 000 Ft-ot jóváír a bank.

    Illetve folytatódik a Yelloo számlanyitási promóció is, de az eddigi 40 000 Ft helyett 20 000 Ft jóváírás jár a számlanyitásért. A feltételek változatlanok.

    2024-08-28 - MBH Bank - Budapest Park utalvány Diák számlacsomaghoz

    Promóció időtartama: 2024. augusztus 26. napjától 2024. szeptember 06. napjáig
    20 000 Ft-os Budapest Park utaványt akpnak azok az új ügyfelek, akik az alább feltételeket teljesítik:
    - MBH Diák Számlacsomagot nyitnak
    - a számlacsomaghoz bankkártyát igényelnek
    - e-mail címüket a Bank részére megadják
    Az utalványok átadása:
    2024.08.26 és 2024.08.30 között nyitott számlák esetén 2024.09.06-ig
    2024.08.31 és 2024.09.06 között nyitott számlák esetén 2024.09.13-ig

    2024-08-28 - OTP Bank - Junior iskolakezdési és lakossági számlanyitási Persely jóváírási promóció

    A promóció időtartama:  2024.08.26-tól a 2024.09.22-ig

    Junior iskolakezdési promóció keretében 20 000 Ft jóváírást kap az az ügyfél, aki az alábbi feltételeket teljesíti:
    - a szerződést követő 30 napon belül sikeresen Persely funkciót igényel
    - a szerződést követő 30 napon belül legalább 3 db kártyás vásárlási tranzakciót teljesít

    Lakossági számlanyitási promóció keretében 30 000 Ft jóváírást kap az az új ügyfél, aki az alábbi feltételeket teljesíti:
    - az elmúlt 3 hónapban nem volt OTP bankszámlája
    - hozzájárul a marketing célú megkeresésekhez
    - a szerződést követő 30 napon belül sikeresen Persely funkciót igényel
    - a szerződést követő 30 napon belül legalább 3 db kártyás vásárlási tranzakciót teljesít

    A jóváírást legkésőbb 2024.11.30-ig kapja meg az ügyfél.
    Ha 2 éven belül megszűntetésre kerül a számla, akkor a jóváírást vissza kell fizetni.

Itt találkozhattál velünk
telex forbes Hold hvg szamlazz.hu hazipatika.hu

Legfrissebb bankszámla útmutatóink