Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Mikor kötelező egy vállalkozásnak a pénzforgalmi bankszámla? Mikor nem szükséges? Segítünk, hogy tisztán láss.

Mi a pénzforgalmi számla?

A pénzforgalmi számla egy törvényileg előírt bankszámla (fizetési számla), amelyet kimondottan a gazdasági tevékenység alatt történő pénzforgalom lebonyolítására nyit egy vállalkozás.

Milyen cégeknek kötelező pénzforgalmi számlát nyitni?

Közkereseti társaság, betéti társaság, korlátolt felelősségű társaság vagy részvénytársaság tulajdonosaként mindenképpen kell, hogy legyen egy vállalati (pénzforgalmi) bankszámlád. Ha nem tartozol ebbe a körbe, de általános forgalmi adót kell fizetned, akkor szintén kell legyen bankszámlaszámod.

Ha közkereseti társaság, betéti társaság, korlátolt felelősségű társaság vagy részvénytársaság leendő tulajdonosaként olvasod ezt az útmutatót, mindenképpen kell, hogy legyen egy vállalati (pénzforgalmi) bankszámlaszád. Ha nem tartozol ebbe a körbe, de általános forgalmi adót kell fizetned, akkor szintén kell legyen bankszámlaszámod.

Mi a pénzforgalmi számlaszám?

A pénzforgalmi számlaszám a vállalati bankszámlászám, felépítése 3x8 karakter, csakúgy mint a magánszámláknál. Vállalkozói hitelt csak ilyen számlára vehetsz fel.

Kiknek elég a lakossági bankszámla?

Bármely vállalkozó számára elég a lakossági bankszámla, aki nem kötelezett pénzforgalmi számla nyitására, mert nem tartozik az áfakörbe.

Ne mosd össze a céges dolgokat a magánköltéseiddel!

A pénzforgalmi bankszámlán végzett minden pénzmozgás be kell, hogy kerüljön a vállalkozás könyvelésébe. A kereskedőnek mindegy, hogy magán vagy céges bankkártyával fizetsz, miképp az is mindegy, hogy kérsz-e áfás számlát a vállalkozásod nevére.

Mindig a te felelősséged, hogy céges bankkártyával, céges bankszámláról kizárólag céges kiadásokat fizess ki, magánszemélynek szóló kiadás (tehát amiről nincs számla a cég nevére) ne legyen köztük.

Azaz mindig kérj áfás számlát, ha céges bankkártyával fizetsz. Enélkül nem lesz elszámolható bizonylat a kiadásból, és hiány lesz a könyvelésben.

Ugyanúgy az is fontos, hogy csak olyan pénz kerüljön a bankszámládra, amelyik mögött bevételi bizonylat (például kibocsátott számla) van.

A magán pénzügyeidet, melyekhez nem kapcsolódik semmilyen céges bizonylat, a magánbankszámládra tereld.

Természetesen lehet olyan készpénzmozgás a bankszámládon, amelyhez nem kapcsolódik bizonylat, ezeket az eseteket a könyvelő a házipénztár és a bankszámla közötti pénzmozgásnak fogja könyvelni.

Házipénztár könyvelése

Ha magánpénzedből fizeted a cég költségét, úgy lesz céges elkönyvelés, hogy számlát kérsz a céged nevére.

A leghasznosabb azonban, ha a céges bankkártyával csak céges, a magánbankkártyáddal pedig csak magánkiadást fizetsz.

Kötelező a pénzforgalmi számla, ha céges hitel tervezel felvenni

Ha vállalkozói hitelt szeretnél igényelni, csak pénzforgalmi bankszámlamúlttal igényelheted meg, függetlenül attól, hogy kötelezett vagy-e pénzforgalmi számla nyitására, vagy sem.

A pénzforgalmi bankszámlát célszerű a tervezett hitelfelvétel előtt 1-2 évvel megnyitni és a bevételeidet ide irányítani, hogy megfelelő számlamúltad legyen.

Milyen céges bankkártyát válasszak?

Csakúgy, mint a lakossági bankszámlák esetében, a vállalkozói számláknál is dombornyomott és elektronikus bankkártya közül választhatsz.

Előfordulhat, hogy a pénzügyek intézéséhez több céges kártyára is szükséged lesz.

Mi alapján érdemes vállalati számlát választani?

A céges számlák sokkal többe kerülnek, mint a lakossági számlák.

Gondold át, hogy egy hónapban általában hány utalásod lesz és milyen összegben átlagosan, de az egyéb banki költségekre is kérdezz rá. A legvalószínűbb, hogy a bankon kívülre küldött elektronikus átutalás lesz a legnagyobb költségtétel, így ennek díjára érdemes elsősorban figyelned.

Érdemes a készpénzfelvétel díját is mérlegelni, ha ez gyakori lesz, például készpénzben adsz fizetést az alkalmazottaknak.

A törvényi 150 000 forintos ingyenes készpénzfelvétel nem vonatkozik a céges számlákra.

A pénzügyi tranzakciós illetékkel is számolj. Ez készpénzfelvételnél 0,9 százalék, míg ha a pénzt online küldöd egy másik számlára, akkor 0,45 százalék. Utalásoknál 20 000 forintban maximálva van a díja utalásonként, de a készpénzfelvételnél nincs maximum.

Mire figyeljek még?

Az azonnali fizetési rendszer a vállalkozókra is érvényes utalásonként 20 millió forintos összeghatárig eseti átutalásokra.

A tömbösítve küldött átutalások a régi rendszerből (csak munkanap, munkaidőben) mennek el, ebben az esetben az átutalási ideje sokkal tovább tart, mint 5 másodperc.

Az új cégeknek járnak kedvezmények is

Ha a vállalkozásod mostanában indult, jó eséllyel olyan számlát is tudsz indítani, mely kimondottan a friss cégeket segíti.

A csomag díja és szolgáltatásai is változhatnak aszerint, hogy milyen régóta nyitottad a kedvezményes bankszámlát, vagy az előző évben mennyi bevétele volt a cégnek.

Vannak bankok, ahol kedvezményeket kérhetsz a nagyobb árbevétel után, de ez kezdő vállalkozásokra nem vonatkozik.

Vállalkozó pénzforgalmi bankszámlát nyit bankfiókban

Hogyan nyithatom meg a céges számlát?

A számlanyitáshoz jellemzően bankfiókba kell menned. Több céges dokumentumra is szükséged lesz.

Egyre több bank kínálja fel a számlanyitás lehetőségét videóbankon keresztül, mely kényelmesebb és gyorsabb, mint a bankba bemenni. Ez viszont csak korlátozottan érhető el a vállalkozók számára, tehát neked lehet, hogy egyszer mindenképpen be kell menni a bankfiókba.

A céges papírok

A számlanyitáshoz a céges papírokra lesz szükséged:

  1. aláírási címpéldány
  2. cégkivonat (ezt a bank is lekérheti)
  3. társasági szerződés (elektronikusan átküldhető a banknak)

A cégjegyzésre jogosult személynek is ott kell lennie, vagy meghatalmazásra lesz szükséged. Szükség lesz ezenkívül a személyes irataidra is.

Ha a régi céges bankszámládról váltanál át egy újra

A bankváltás nem egyszerű folyamat, sokáig tart az előző számlaszám megszüntetése, mivel lehetnek még folyamatban lévő tranzakciók, és addig az nem szűnhet meg. Célszerű a kibocsátott számlákon külön felhívni a figyelmet arra, hogy a bankszámlaszám megváltozott, mert a partnereid nem figyelik a bankszámlaszám változását a számlákon.

Számlaszám változás esetén mindenképpen meg kell tartani a régi számlaszámot is néhány hónapig vagy akár egy évig.

Ha külföldre is utal a cég

Ebben az esetben érdemes devizaszámlát is nyitnod.

Ha azonban csak egyszer, vagy alkalmanként kell külföldre pénzt küldened, akkor nem érdemes devizaszámlát nyitnod, mert a bank átváltja a forintodat is a küldéskor. Az Európai Gazdasági Térségen (EGT) belül érdemes eurót küldened külföldre, akár forintszámláról is, mert ebben az esetben az neked belföldi díjazású lesz.

Biztonságban van a pénzem a bankban?

Igen, a vállalkozói bankszámlán, lekötött betétben lévő pénzedet a betétbiztosítás védi, mely 100 000 eurónak megfelelő forint-, vagy devizaösszeg erejéig a kamatokkal együtt kifizeti az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) a csődbe jutott, vagy tevékenységi engedélyétől megfosztott bankban lévő pénzed.

Katás vállalkozói számla

A kata azoknak az egyéni vállalkozóknak éri meg, akik kizárólag magánszemélyeknek szolgáltatnak, valamint a taxisoknak. Ha katás vagy, akkor a lakossági bankszámlák közül is választhatsz.

Összefoglaló: van tehát különbség, megéri egyáltalán a céges bankszámla?

Elképzelhető, hogy egy kevésbé pozitív kép alakult ki benned erről a számlatípusról. Ugyanakkor vannak olyan helyzetek, amikor a törvény kimondja, hogy nyitnod kell egy vállalati számlát.

Ha kötelezett vagy pénzforgalmi számlára, akkor az adókat is csak onnan fizetheted a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) BiztosDöntés.hu-nak adott állásfoglalása alapján.

Az ilyen szituációkkal nem tudsz mit kezdeni, egyéb esetben viszont rajtad áll a döntés. Általánosságban véve minél nagyobb céged van, minél többen dolgoznak ott, és ezekkel összefüggésben minél nagyobb a pénzforgalom, annál inkább érdemes fontolóra venned a céges bankszámlanyitást, illetve, ahogy olvashattad, ez sok cégre kötelező is.

A bankválasztásnál személyes tapasztalataidra is hagyatkozhatsz. Ha valamelyik bank magánszemélyként bejött, vagy ismerőseidről tudod, hogy elégedettek annál a banknál, ott jó eséllyel a céges számlával sem lesz több probléma.

Maradtak kérdéseid?

  • Mikor kell áttérnem a pénzforgalmi számla használatára vállalkozóként, ha addig magán bankszámlán intéztem a pénzügyeimet?

    Akkor, ha áfakörbe tartozol, bármilyen okból is.
  • Lehet a magán bankszámlámon egyszerre a magán és a céges költésem is?

    Ha nem vagy áfakörös, akkor igen. De szerintünk célszerű elkülöníteni a kettő pénzforgalmat, két bankszámlára, hogy a könyvelőd számára egyértelmű legyen a céges költés. Meg egyébként is, a könyvelődnek nem kell látnia a magán költéseidet.
  • Lehet Revolut magán számlán a céges pénzforgalom?

    Igen, ha nem vagy áfakörös. Viszont ne felejtsd el az alábbiakat:

    1) a Revolut ha úgy látja, hogy céges számlamozgásokat intézel, átminősíthet céges számlára,

    2) a Revolutnak nincs magyar bankszámlaszáma, így a Revolutodra utalni csak nemzetközi átutalással, litván IBAN számlaszámra lehet,

    3) te sem tudsz azonnali átutalást indítani Magyarországra, mivel a Revolutnak nincs ilyen kapcsolata a magyarországi fizetési rendszerrel.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában