Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Mindenkinek szüksége van a pénzügyekben a számlavezetésre. A jelenlegi bankszámlád viszont egyáltalán nem biztos, hogy a legolcsóbb. Akár évi több tízezer forint a tét, ennyit spórolhatsz ugyanis egy igazán olcsó, de mégis megfelelő bankszámla kiválasztásával. Ezért összegyűjtöttük számodra azt a listát, amelyből kiválaszthatod, hogy neked, a te szokásaidnak megfelelően melyik a legolcsóbb bankszámla.

Legolcsóbb bankszámla: így válaszd ki a megfelelőt!

Az, hogy melyik a legolcsóbb bankszámla, nem határozható meg egységesen mindenki számára. Hiszen mindenkinek mást jelent a jó bankszámla: aki nem használja, annak az ingyenes számlavezetés számít igazán, de aki például gyakran utal külföldre, annak a nemzetközi átutalás díja a legfontosabb. Tehát a legolcsóbb bankszámla igazából a szokásaidtól függ.

2024-ben egy átlagos bankszámlaköltség évente mintegy 40 000 forintra tehető. A célod az legyen, hogy az átlagos éves bankköltségedet drasztikusan lefaragd.

Melyek a pénzkezelési szokásaid?

Ahhoz, hogy ki tudd választani a legolcsóbb bankszámlát válaszolj az alábbi kérdésekre:

  • Végzel-e eseti átutalásokat? Ha igen, hová? Külföldre is utalsz-e vagy csak belföldre?
  • Vannak-e állandó átutalásaid?
  • Van-e a számládon felhatalmazás csoportos beszedésre?
  • Mennyi készpénzt veszel fel a számládról (nyilván figyelembe véve az ingyenes készpénzfelvételeket is, hiszen ezek is befolyásolják, hogy mennyi lesz a készpénzfelvétel díja)
  • Mennyire fontos neked a netbank, internetbank?
  • Ugyanígy, mennyire fontos a bankod mobilapplikációja?
  • Szükséged van-e drága SMS értesítésekre, vagy jó lesz a push értesítés is, amely ingyenes?

Milyen pénznemekre van szükséged?

Ha szükséged van forint mellett deviza alapú bankszámlára is, mert például utalsz külföldre vagy külföldön járva költesz, de akár még egy nyaraláson is szükséged lehet deviza alapú költésre, akkor nem csak forint számlában kell gondolkodnod, hanem egy devizaszámla is szükséges lesz.

Devizaváltás

Külföldön járva Európában euró, Európán kívül amerikai dollár lesz az a devizanem, amellyel a kártyatársaság (Mastercard vagy Visa) elszámol majd a bankoddal a forint alapú bankszámlád megterhelésekor.

Devizaváltáskor a kártyatársaság a saját árfolyamát használja, míg a forintszámládra a bankod deviza eladási árfolyama alapján lesz átváltva a külföldi költésed. Ha egy devizaszámla mögötti bankkártyával költesz, akkor az átváltás költségei nem közvetlenül, hanem az átváltáskori és a költés időpontjában érvényes árfolyam különbségében jelentkeznek, ami lehet előnyös is.

Azért, hogy ezt a bizonytalanságot csökkentsed, néhány banknál válthatsz devizát banki középárfolyam szintjén vagy ahhoz nagyon közeli árfolyamon, ami sokkal jobb, mint a megszokott deviza eladási árfolyam. Az Erste Bank, Gránit Bank, OTP Bank és Raiffeisen Bank nyújt ilyen lehetőséget.

Nyaralás olcsó bankszámlával boldogan

Átutalás

A banki költségek felmérésekor az átutalás költségei kritikusak, mivel valószínűleg több pénzt fogsz átutalni, mint készpénzt felvenni. Az átutalási megbízás díja, vagyis az átutalási díj tehát egy fontos díjtétel a bankolásodban, de ha használsz készpénzt, akkor a készpénzfelvétel díja is valószínűleg fontos lehet a számodra.

A pénzügyi tranzakciós illeték egy fontos eleme a díjaknak. A bankok gyakran külön kimutatják az illetéknek megfelelő banki díjat (hiszen magát az illetéket a bank fizeti, nem az ügyfél), de más bankok meg beépítik azt a díjakba.

Milyen bankkártya kedvező neked?

A kártya kibocsátási díja és a bankkártya éves díja is fontos, hiszen valószínűleg kérsz majd bankkártyát. A bankkártya gyakran eleve be van építve a számlacsomagba, nem is tudod kikerülni.

Használsz csoportos beszedést?

Ha használsz díjbeszedést a számládon, akkor fontos lehet számodra a csoportos beszedés díja is. Bár ez nem szokott drága lenni, hiszen általában a háztartási számláidat fizeted csak beszedéssel, de azért érdemes utánanézned a pontos díjnak.

Ingyenes-e az internetbank?

Csak nagyon kevés bank kér díjat az elektronikus hozzáférésért, de nézz utána annak is, hogy mennyi az internetbank díja. Ha pedig intézel telefonon is ügyet, akkor fontos lehet még a telefonos ügyintéző szolgáltatás díja is.

Lesznek-e megtakarításaid?

Fontosak lehetnek még a banki betéti kamatok és egyéb megtakarítási lehetőségek is, ha szeretnéd befektetni a pénzedet.

Tudnod kell, hogy a megtakarításod hozzáférésének rugalmassága fordítottan arányos a kamattal. Vagyis annál magasabb a kamat, minél nehezebben férhetsz hozzá a pénzedhez. Ma már egyébként a bankbetét néhány bank kivételével nulla közeli betéti kamat fizetésével "hálálja" meg, hogy ebbe a konstrukcióba fekteted be a pénzed.

Ha a lekötött betétnél rugalmasabb hozzáférést keresel, mint amilyen például egy megtakarítási számla, annak még kisebb a kamata. A legmagasabb a kamat tehát akkor érhető el, ha a konstrukció valamilyen lekötés.

A pénzlekötés annyiból biztonságosabb, mint bankszámlán tartani a pénzed, hogy nem tudsz hozzáférni, csak ha feltöröd.

Milyen kártyát szeretnél?

Az, hogy egyáltalán szükség van-e bankkártyára, nem feltétlenül te döntöd el. Sok bank eleve számlacsomag keretein belül kínálja a bankkártyát, a szolgáltatás mintegy elválaszthatatlan részeként.

Ha választhatod, hogy nem kéred a bankkártyát, akkor mérlegeld a következőket:

  • a bankkártya nélkül megspórolsz évente kb. 10 000 forintot, ennyi ugyanis az éves díj
  • viszont nem lesz módod boltban fizetni, mobiltelefonnal és okosórával sem
  • ugyancsak nem tudsz fizetni az interneten, hacsak a webáruház nem kínál valamilyen alternatívát
  • használhatod viszont a klasszikus átutalást, csoportos beszedést és az új fizetési kérelmet, illetve QR-kódos fizetést, utóbbi két tranzakció ráadásul ingyenes is
  • a mobiloddal csak ott fizethetsz bankszámláról, ahol a qvikes fizetést felajánlja a kereskedő – ekkor boltban, érintéssel is fizethetsz, betéti kártya nélkül, ez azonban még gyerekcipőben jár
  • az ingyenes készpénzfelvét nem érhető el, az csak bankkártyával működik – így bankkártya nélkül a bankfiókban, pénztárban tudsz csak készpénzt felvenni a számládról, ami a legdrágább készpénzes műveletek egyike
  • nem éri meg bankkártya nélkül fenntartani a bankszámlát, ha az éves kártyadíj az első évben, vagy akár utána is díjmentes, vagyis ingyenes bankkártya tartozik a számlához

A legolcsóbb bankszámlák feltételei

A legolcsóbb bankszámláknak is lehetnek pénzügyi feltételei, melyet teljesítened kell. Sőt, minél inkább olcsó egy bankszámla, annál több, vagy annál komolyabb feltételeket kell teljesítened.

Érkeztetett jövedelem

A leggyakrabban ezek a feltételek a havonta beérkező jövedelemre vonatkoznak.

Jellemzően a minimálbérrel szinte mindenhol számolnod kell, de olyan is van, ahol a bruttó minimálbérnek kell a számládra érkeznie a kedvezményekhez. Ezt értelemszerűen nem érheted el, ha minimálbért keresel, hiszen abból levonnak valamennyit.

Fontos rákérdezned a banknál, hogy csak a munkabér átutalás számít-e beérkezett jövedelemnek, vagy bármilyen átutalásos megoldást elfogadnak? Utóbbi esetében ugyanis magadnak is utalhatsz egy másik számláról és az is segíthet, ha ez több részletből is összeállhat.

Megtakarítások

A jövedelem átutalást több bankszámla konstrukció esetében kiválthatod megtakarítással is, melynek nem muszáj a számládon lennie, lehet befektetve, akár értékpapírban is.

Bankkártyás vásárlások

Ritka esetben bankkártyás vásárlásokkal (összeg vagy darabszám) is érhetsz el kedvezményt, sőt, akár olyan művelettel is, mint például belépés a bank mobilalkalmazásába, vagy onnan egy átutalás elindítása havonta. Érdeklődj a részletekről!

A legolcsóbb bankszámlák: számlavezetési díj

A legolcsóbb havidíj az ingyenes. Ennek azonban sok helyen feltételei vannak. Lássuk, melyek ezek!

Legolcsóbb bankszámla havi díjak 2024 november
bankbankszámlahavidíjfeltétel
CIB BankECO bankszámla
0 Ft177 422 Ft
havi jóváírás
ErstePrivilégium "2.0" Díjcsomag
Kedvezményes szinten
0 Ft150 000 Ft
havi jóváírás
Gránit BankSztár bankszámla0 Ftnincs
K&H BankK&H minimum
plusz számlacsomag
542 Ft177 422 Ft havi jóváírás VAGY
500 000 Ft megtakarítás
K&H BankK&H minimum
plusz számlacsomag
0 Ft177 422 Ft havi jóváírás
ÉS 500 000 Ft megtakarítás
egyidejűleg
MagNet BankHázhozszámla0 Ftnincs
MBH BankMBH Kedvezmény
Számlacsomag
572 Ft100 000 Ft
havi jóváírás
OTP BankSmart számlacsomag0 Ft150 000 Ft
havi jóváírás
Raiffeisen BankDíjnyertes Számla0 Fthavi 20 kártyás vásárlás ÉS
havi 1 db eseti átutalás
mobilapplikáción keresztül
UniCredit BankMobil Aktív Plusz
számlacsomag
725 Ft150 000 Ft
havi jóváírás
Revolut BankStandard csomag0 Ftnincs
WiseTöbbpénznemű számla0 Ftnincs

A legolcsóbb bankszámlák: éves kártyadíj

Az éves kártyadíj csak az első évben szokott ingyenes lenni. Az alábbi táblázatban mindenhol a legolcsóbb éves kártyadíjat tüntettük fel.

A kibocsátási díjat a számlanyitáskor (megrendeléskor) kell fizetni és utána csak akkor, ha a kártya fizikai gyártása újra megtörténik, tehát több évente.

Legolcsóbb bankszámlák 2024 november
bankbankszámlalegolcsóbb bankkártya
kibocsátási díj
legolcsóbb bankkártya
első éves díj
legolcsóbb bankkártya
második éves díj
CIB BankECO bankszámla0 Ft0 Ft 2024.12.31-ig,
utána 6 522 Ft
6 522 Ft
ErsteGeorge Online
Díjcsomag
6 273 Ft0 Ft6 273 Ft
Gránit BankDigitális bankszámla0 Ft0 Ft1 390 Ft
K&H BankK&H minimum
plusz számlacsomag
0 Ft0 Ft9 058 Ft
MagNet BankDiamond
számlacsomag
0 Ft3 252 Ft3 252 Ft
MBH BankMBH Kedvezmény
Számlacsomag
13 465 Ft, de MBH Díjtörlő
és MBH Jóljáró
Csomagajánlattal 0 Ft
9 420 Ft9 420 Ft
OTP BankSmart számlacsomag3 175 Ft,
2025. március 1-ig 0 Ft
0 Ft3 502 Ft
Raiffeisen BankDíjnyertes Számla4 230 Ft, 2024.
december 31-ig 0 Ft
7 780 Ft,
2024. december 31-ig 0 Ft
7 780 Ft
UniCredit BankMobil Aktív Plusz
számlacsomag
7 627 Ft, 2025. január 31-ig 3 930 Ft,
egy másik akció keretében pedig
Online Számlanyitás vagy
Online Számlaigénylés keretében 0 Ft
10 123 Ft, de 2025. január 31-ig
Online Számlanyitás
vagy Online
Számlaigénylés keretében 0 Ft
10 123 Ft
Revolut BankStandard csomag5,99 eurónak megfelelő forintösszeg0 Ft0 Ft
WiseTöbbpénznemű számla2 420 Ft0 Ft0 Ft

A legolcsóbb bankszámlák: átutalási díj

Az átutalási díjak kritikusak, és sok bank nem adja tovább a pénzügyi tranzakciós illetékre vonatkozó kedvezményt.

Amit tudnod kell, hogy a fizetési kérelemre indított átutalás és az MNB szabványú QR-kódra indított átutalás teljesen ingyenes és mentes a pénzügyi tranzakciós illetéktől is, tranzakciónként 20 millió forintos pénzküldési összegig.

Az alábbi táblázat a mobilapplikációval indított, eseti (tehát nem rendszeres) átutalások díjait tartalmazza 3 db, egyenként 25 000 forint tranzakció esetén, a pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjjal együtt.

Csak olyan számlacsomagokat szerepeltettünk, amely minimálbérrel elérhető számlavezetési díjkedvezményt tartalmaz. (Az ennél magasabb havi összegű pénzügyi feltétellel rendelkező számláknál az átutalások díja még olcsóbb szokott lenni.)

Legolcsóbb bankszámla nyugdíjasoknak

Bár korábban voltak kifejezetten kedvező díjcsomagok nyugdíjasoknak, ezek mára megszűntek. Ha nyugdíjas vagy, te is az általános felnőtt kínálatból választhatod ki a számodra legolcsóbb bankszámlát.

Legolcsóbb bankszámla diákoknak

Ha diák vagy, akkor szinte biztos, hogy a felnőttekénél sokkal kedvezőbb díjakon bankolhatsz egy diákszámlán.

Ha van diákhiteled, amelynek még a folyósítási szakaszában vagy, akkor 4 banknál nyithatsz egy diákhitel számla nevű bankszámlát. Ennek ingyenes a havidíja, az éves kártyadíja, az elektronikus utalás, és még pár tranzakció típus is, továbbá egyedi kedvezményeket is igénybe vehetsz.

Hogyan válthatsz olcsóbb bankszámlára?

A bankváltásra állami szinten kidolgoztak egy egykapus folyamatot, melynek segítségével csak a kiválasztott új bankba kell bemenned és ők elintéznek mindent a régi (jelenlegi) bankoddal. Ez a szolgáltatás ingyenes.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában